Arvele andmete käsitsi lisamine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: ettevõtte (käibemaksukohustuslane) juhataja ostis bürootarbeid ettevõtte kontoritöö tarbeks, kuid arve väljastaja (käibemaksukohustuslane) ei olnud nõus ettevõtte nimele “nimelist” arvet väljastama väites, et nende raamatupidaja oli viidanud mingile seadusemuudatusele, mille kohaselt alates 2016. a ei pea enam nimelisi arveid väljastama.

Kui lisada arvele/tšekile (millel on olemas müüja ja muud KMS § 37 toodud rekvisiidid välja arvatud ostja andmed) käsitsi ostja ettevõtte nimi ja aadress, siis sobib antud arve firma kuludokumendiks. Kas see annab õiguse sisendkäibemaksu tagasi küsida? Raamatupidajad on selles osas erineval arvamusel, mõned arvavad, et ei tohi viidates KMS §37-le, teised viitavad kohtulahenditele, mille järgi peab maksumaksjal olema võimalus algdokumente parandada. Maksunõustaja Aule Kindsigo on ühes aasta taguses foorumipostituses viidanud võimalusele arve saaja andmed käsitsi lisada, et tekiks sisendkäibemaksu arvestamise õigus: https://rmp.geenius.ee/foorum/raamatupidamine/38367.

Kas see vastab tõele? See tähendab, et kas arvele käibemaksukohustuslasest ostja nime ja aadressi käsitsi lisamine annab õiguse sellelt arvelt sisendkäibemaksu tagasi küsida või mitte?

Aga kui arve on algselt väljastatud firma juhatuse liikme või mõne töötaja (eraisiku) nimele?

Vastab maksu- ja tolliameti spetsialist

Sellist seadusemuudatust käibemaksuseaduses ei ole. Käibemaksuseaduses on sisendkäibemaksu mahaarvamisele endiselt kehtestatud ranged nõuded: sisendkäibemaksu mahaarvamise õiguse annab ainult seaduse § 37 nõuetele vastav arve. Ostja võib ise märkida oma andmed (nime ja käibemaksukohustuslase numbri) ainult lihtsustatud arvele (KMS § 37 lõigete 9-11 tähenduses) ja ikkagi on tegemist nõuetele vastava arvega. Kui tegemist ei ole lihtsustatud arvega, vaid näiteks kaupluses oma ettevõtluse jaoks tehtud ostuga, tuleb küsida müüjalt kõigile nõuetele vastav arve (üheks nõutavaks rekvisiidiks on sel juhul ka kauba soetaja nimi ja aadress). Saate siiski arvestada, et käibemaksuseadus ei sätesta, et sisendkäibemaksu mahaarvamiseks peavad kõik arve rekvisiidid olema arvele trükitud – oluline on, et arve vastaks kõigile käibemaksuseaduse §-s 37 sätestatud nõuetele. Kui tehingu osapoolte andmed on õiged (st arvele on märgitud õige müüja ja õige ostja nimi koos muude nõutavate andmetega), saab sisendkäibemaksu maha arvata ka sellise arve alusel, kuhu osa andmeid on käsitsi kirjutatud.

Sisendkäibemaksu saab maha arvata ainult siis, kui arve on müüja poolt väljastatud käibemaksukohustuslasena registreeritud firma nimele ja kaup on ostetud firma maksustatava käibe tarbeks. Seega kindlasti peab sisendkäibemaksu mahaarvamiseks arve olema väljastatud käibemaksukohustuslasest firma nimele, mitte firma juhatuse liikme või mõne töötaja nimele.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll