Arvutimängude aktiveerimiskoodide maksustamine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: Eestis käibemaksukohustuslasest ettevõtte ostab ja müüb Euroopa Liidu liikmesriikide käibemaksukohustuslastest ettevõtetele erinevaid arvutimänge, nende aktiveerimiskoode ja kinkekaarte. Käibedeklaratsiooni ja ühendusesisese käibe aruande VD täitmisel tekib küsimus, kas tegemist on kauba või teenuse osutamisega. Kõik edastatakse e-posti teel ja aeg-ajalt on füüsiliseks kaubaks mängud plaatidel. Seni oleme deklareerinud kui kaup. Kui on tegemist siiski teenuse osutamisega, kas peame sel juhul esitatud deklaratsioonid parandama?

Kui müüme arvutimängude aktiveerimiskoode Venemaale, USA-sse, kuidas siis oleks õige deklareerida?

Vastab maksu- ja tolliameti spetsialist

Postituse põhjal saab järeldada, et tegemist on ikkagi teenuse osutamisega, mitte kauba müügiga. Kaup käibemaksuseaduse tähenduses on asi – seega kehaline ese (vastavalt tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 49 lg 1), st midagi, mida on võimalik käega katsuda. Seega osutatakse postituse põhjal elektroonilisi teenuseid (välja arvatud need arvutimänge sisaldavad plaadid, mis saadetakse ostjale mitte elektrooniliselt vaid füüsilise kaubana). Vastavalt käibemaksuseaduse § 2 lg 4 on elektrooniliselt osutatavaks teenuseks muu hulgas ka elektrooniliselt edastatav muusika, film ja mäng. Kui koos arvutimänguga edastatakse elektrooniliselt ka selle aktiveerimiskood(id), on see käsitatav ühe osana elektroonilisest teenusest.

On tõsi, et käibemaksumäär on 0% nii kauba müümisel teise Euroopa Liidu riigi käibemaksukohustuslasele koos selle kauba toimetamisega Eestist teise liikmesriiki kui ka elektroonilise teenuse osutamisel teise Euroopa Liidu liikmesriigi käibemaksukohustuslasele.

Deklareerimisel on siiski erinevus. Käibedeklaratsioonis (KMD) kajastatakse teise liikmesriigi maksukohustuslasele osutatav nullmääraga teenus ainult ridadel 3 ja 3.1 (mitte lisaks veel real 3.1.1) ja ühendusesisese käibe aruandel (VD) kajastatakse kauba maksustatav väärtus veerus 3 ja teenuse maksustatav väärtus veerus 5. Kuigi ettevõtte käibemaksukohustus sellest ei muutu, siis kui praegu on kajastatud need tehingud nii KMD-l kui ka VD-l kauba müügina, oleks korrektne vastavad deklaratsioonid parandada ja kajastada need tehingud vastavalt tegelikule majanduslikule sisule teenuse osutamisena.

Kui elektroonilist teenust osutatakse Euroopa Liidu välise riigi isikule (ükskõik kas ettevõttele või eraisikule), on käibemaksumäär samuti 0%, kuid selline teenus kajastatakse ainult KMD real 3.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll