Boonusarve

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: kliendilepingu järgselt teatud koguse müügitulemuste ületamisel rakendub allahindlus 5%. Müügiboonuse arvestus toimub kvartaalselt (võetakse 3 kuu käive, mis korrutatakse 5%-ga). Kas oleks sel juhul õigem teha kreeditarve, selgitusega 4. kvartali boonusarve ning lisada käibemaks 20% (miinusmärgiga)?  Viiteid arvetele (käibemaksuseadusest tulenev nõue) ei ole võimalik lisada, kuna arveid oli 3 kuu jooksul väljastatud väga palju.

Vastab maksu- ja tolliameti spetsialist

Kui ostjale antakse nn perioodiboonust, siis üldreeglina ei müüja ega ostja oma käibemaksuarvestust ei muuda (müüja ei vähenda oma maksustatavat käivet ja sellelt arvutatud käibemaksu ning ostja ei vähenda mahaarvatud sisendkäibemaksu) – müüja loeb selle finantskuluks ja ostja finantstuluks.

Kui müüja soovib seoses ostjale perioodiboonuse andmisega oma käibemaksukohustust vähendada, peab ta järgima käibemaksuseaduse § 29 lg 7 sätestatut – ostjale tuleb esitada kreeditarve, kus näidatakse maksustatavat käivet ja sellelt arvutatud käibemaksu vähendavad summad, ning sellel kreeditarvel tuleb kindlasti loetleda kõik varem esitatud arved, millel näidatud summasid selle kreeditarvega vähendatakse. Kui kreeditarvel nendele varem esitatud arvetele ei viidata – siis ei vähenda müüja kreeditarve esitamise kuu käibedeklaratsioonis oma arvestatud käibemaksu ja ostja ei vähenda mahaarvatud sisendkäibemaksu.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll