Raamatupidajate sugiskonverents 2017
Pühapäev, 20. August
 

Sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus koonddokumendi alusel

Küsimus: ettevõtte töötaja teeb ettevõtte tarbeks kulutusi - soetab kaupa/teenust ja maksab ise ära. Hiljem teeb kuluaruande digitaalselt e-arve keskkonnas, kuhu lisab digitaalselt (pildi kujul) tsekid ning peale seda jõuab see ettevõtte raamatupidamisse. Kas on kohustus tsekile lisada ettevõtte andmed (nimi, aadress jne) või piisab, kui on rekvisiidid olemas koonddokumendil? Kui koonddokumendil on ettevõtte rekvisiidid, kas siis jääb ka õigus sisendkäibemaksu maha arvata?

Vastab Maksu- ja tolliameti spetsialist:

Maksu- ja Tolliameti spetsialistid raamatupidamisalastes küsimustes pädevad nõustama ei ole. Seetõttu vastan Teile ainult sisendkäibemaksu mahaarvamise kohta.

Käibemaksuseaduses on sisendkäibemaksu mahaarvamisele kehtestatud ranged nõuded: konkreetselt kaubalt või teenuselt sisendkäibemaksu mahaarvamise õiguse annab ainult selle kauba või teenuse kohta väljastatud seaduse § 37 nõuetele vastav arve. Ostja võib ise märkida oma andmed (nime ja käibemaksukohustuslase numbri) ainult lihtsustatud arvele (KMS § 37 lg 9-11 tähenduses) ja ikkagi on tegemist nõuetele vastava arvega. Kui tegemist ei ole lihtsustatud arvega, vaid näiteks kaupluses oma ettevõtluse jaoks tehtud ostuga, tuleb küsida müüjalt kõigile nõuetele vastav arve (üheks nõutavaks rekvisiidiks on sel juhul ka kauba soetaja nimi ja aadress).

Saate siiski arvestada, et käibemaksuseadus ei sätesta, et sisendkäibemaksu mahaarvamiseks peavad kõik arve rekvisiidid olema arvele trükitud - oluline on, et arve vastaks kõigile käibemaksuseaduse §-s 37 sätestatud nõuetele. Kui tehingu osapoolte andmed on õiged (st arvele on märgitud õige müüja ja õige ostja nimi koos muude nõutavate andmetega), saab sisendkäibemaksu maha arvata ka sellise arve alusel, kuhu osa andmeid on käsitsi kirjutatud.

Sisendkäibemaksu saab maha arvata ainult siis, kui arve on müüja poolt väljastatud käibemaksukohustuslasena registreeritud firma nimele ja kaup on ostetud firma maksustatava käibe tarbeks. Seega kindlasti peab sisendkäibemaksu mahaarvamiseks arve olema väljastatud käibemaksukohustuslasest firma nimele, mitte firma juhatuse liikme või mõne töötaja nimele.

Kõik eeltoodu kehtib iga konkreetse arve kohta - sisendkäibemaksu mahaarvamiseks konkreetse arve alusel ei piisa, kui kõiki nõutavaid rekvisiite sisaldab ainult raamatupidamise koonddokument.

tarkvara

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

  • Veebilehe majutusteenus 31.07.2017

    Küsimus: ettevõte (mittekäibemaksukohustuslane) tahab osta veebilehe majutusteenust maksumusega alla 100 € Küprosel asuvalt ettevõttelt. Kuidas peab olema vormistatud arve Eesti ettevõttele. Millised andmed tuleks esitada teenuse pakkujale? Vastab Maksu- ja ...
    Loe edasi..

  • Seminaripiletid 25.07.2017

    Küsimus: Eesti äriühing korraldab seminari Eestis. Piletite müük toimub on-line müügivõrgu kaudu. Mõned piletid (maksustatav väärtus ületab 10 eurot) jaotakse klientidele tasuta. Kas tasuta jaotatud piletid tuleb käibedeklaratsioon ...
    Loe edasi..

  • Siseriiklik töölähetus ja päevaraha 25.07.2017

    Küsimus: töötaja töökoht on töölepingus Tartu. Töötaja saadetakse projekti ettevalmistustöödeks lähetusse Saaremaale. Kas on võimalik maksuvabalt maksta päevaraha 50 eurot päevas, lähetus on vormistatud, tö&oum ...
    Loe edasi..

  • Tulu saaja kinnisvara müügi korral 11.07.2017

    Küsimus: notariaalses kinnisvara võõrandamise lepingus on kirjas, et müügihinna väljamaksed lähevad kahele füüsilisele isikule - endisele omanikule osa summast ja tema pojale teine osa summast, siis kes on tulusaaja tulumaksuseaduse sätete alusel ...
    Loe edasi..

  • Topeltmaksustamise vältimise leping 05.07.2017

    Küsimus: kolisin hiljuti Itaaliasse, et tegeleda teadustööga. Eesti Vabariigi valitsuse ja Itaalia Vabariigi valitsuse vaheline tulumaksuga topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingu artikkel 20 ütleb, et "Füüsiline isik, ...
    Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
Maksuvaba tulu ja tsd 2018
Töövahendid
Naljanurk


Ettevõtja sõidab oma kontori juurde, kus tund tagasi plahvatas pomm. Kõik on ümber piiratud, tuletõrjujad tegutsevad, kohal on politsei ja aknast tuleb suitsu. Kohale tuuakse sokkides valvur, kes räägib: "Ülemus, teil on suur mure! Kui plahvatas, siis oli kontoris teie naine... ta on vigastatud..."
"Olgu, aga raamatupidaja, kus on raamatupidaja????"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
« August 2017 »
Tööpäevade arv kuus 23
Töötunde kuus 184
Riigipühad: 20.08

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Külastan RMP.ee portaali
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
  • Pipedrive
  • Eesti Eine
  • virtuaalassistent
  • Maksuskoop
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
247271  Foorumi postitust
348  E-poe toodet
104  Koolitust
22069  Artiklit
51241  Registreerunud kasutajat
35466  Nädalakirja tellijat
32783  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017