Sõiduauto sisendkäibemaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: küsimus puudutab käibemaksuseaduse § 29 lõike 4 muudatust, mis peaks jõustuma 1. detsembril 2014.

KMS § 29 (4) Kui maksukohustuslane kasutab kaupa või teenust nii käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud tehingute tarbeks kui ka ettevõtlusega mitteseotud eesmärkidel, arvatakse maha ainult käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud tehingute tarbeks kasutatava kauba või teenuse sisendkäibemaks. Kui maksukohustuslase raamatupidamises ei ole võimalik käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud tehingute tarbeks kasutatava kauba või teenuse sisendkäibemaksu eristada ettevõtlusega mitteseotud eesmärkidel kasutatava kauba või teenuse sisendkäibemaksust, määratakse sisendkäibemaksu mahaarvamise kord maksukohustuslase taotluse alusel maksuhalduri otsusega, lähtudes kauba või teenuse tegelikust kasutusest. Sõiduauto soetamisel või kasutuslepingu alusel kasutamisel ning sellise sõiduauto tarbeks kaupade soetamisel ja teenuste saamisel arvatakse sisendkäibemaks maha vastavalt selle sõiduauto ettevõtluses kasutamise osatähtsusele, kuid mitte rohkem kui 50 protsenti, võttes arvesse maksustatava ja maksuvaba käibe osatähtsuse.

[RT I, 11.07.2014, 3 – jõust. 01.12.2014]

Kas maksu- ja tolliamet või rahandusministeerium on täpselt lahti seletanud või toonud konkreetseid näiteid, kuidas tuleb toimida mahaarvatava käibemaksuga, kui ettevõte kasutab sisendkäibemaksu mahaarvamisel käibemaksuseaduse §-is 32 sätestatut?

Praegu on seoses selle muudatusega nii koolitustel kui ka ilmunud ajakirjanduses täiesti vastakaid arvamusi, aga ometi peaks seadus olema kõigil üheselt ja ühtviisi arusaadav.

Kas võime kasutada üldist sisendkäibemaksu mahaarvamise proportsiooni või tuleb iga auto jaoks määrata konkreetne ettevõtluses kasutamise osatähtsuse määr?

Kui palju võime käibemaksu küsida tagasi, kui üldine proportsioon on näiteks 38%, 50% või siis 61%? Kas on võimalik konkreetseid näiteid saada?

Vastab maksu- ja tolliameti spetsialist

Kui on tegemist sellise käibemaksukohustuslasega, kes arvab sisendkäibemaksu maha vastavalt käibemaksuseaduse § 29 lõikele 4, siis ka sõiduautoga seotud kuludelt sisendkäibemaksu mahaarvamisel ta mahaarvamise ajal lähtub üldisest ettevõtluse osatähtsusest ja aasta lõpul teeb ümberarvutuse vastavalt tegelikule proportsioonile. Seejuures saab sõiduautoga seotud kuludelt sisendkäibemaksu maha arvata mitte üle 50% ja kui ettevõtlus koosneb maksustatavast ja maksuvabast käibest, tuleb arvestada ka maksustatava käibe ja kogu käibe suhet.

Näiteks:

1) kui üldine ettevõtluse osatähtsus on 38%, saabki sõiduautoga seotud kuludelt arvata sisendkäibemaksu maha maksimaalselt 38% – kuid kui käibemaksukohustuslasel on maksustatavat käivet 50% ja maksuvaba käivet 50%, saab arvata maha 0,5 * 0,38 ehk 19%;

2) kui ettevõtluse üldine osatähtsus on 50% või üle 50% (näiteks 61%), saab sõiduautoga seotud kuludelt arvata sisendkäibemaksu maha maksimaalselt 50% – kuid kui käibemaksukohustuslasel on maksustatavat käivet 50% ja maksuvaba käivet 50%, saab arvata maha 0,5 * 0,5 ehk 25%.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll