Merit Tarkvara
Kolmapäev, 18. Juuli
 

Tulumaksukohustus dividendide välja maksmisel

Autor
Martin Huberg
Eesti Maksumaksjate Liidu juhatuse liige ja vanemjurist

Küsimus: 1) emaettevõtjast kuulub 33% äriühingule ja 67% eraisikule. Emaettevõtjal on tütarettevõte. Tütarettevõtja maksab dividende emaettevõtjale. Kui nüüd emaettevõtja maksab dividendid välja oma omanikele (st 33% äriühingule ja 67% eraisikule samas summas), siis emaettevõtja tasandil tulumaksustamist enam ei toimu. Samuti ei toimu tulumaksustamist, juhul kui nüüd emaettevõtja 33% äriühingust omanik maksab omakorda eraisikust omanikele? Tütarettevõtja tasandil on tulumaksukohustus ikkagi 20/80?

2) Kui eraisikust omanik müüb oma osaluse äriühingule ja osa hind on võrdne osa nimiväärtusega, siis siin ju eraisikul tulumaksukohustust ei teki?

Vastab Eesti Maksumaksjate Liidu vanemjurist Martin Huberg:

1) Jah. TuMS § 50 lg 1 näeb ette üldise maksukohustuse nn esmasel dividendi maksmisel (tütar maksab emale dividende, maksukohustus 20/80 netodividendist). Dividendi saaja deklareerib selle dividendi saamise kuule järgneva kuu 10. kuupäevaks esitatavas TSD lisas 7 osas II (saadud dividendid ja osaluse suurus), vaata SIIT.

See annab emaettevõtjale õiguse saadud dividend maksuvabalt edasi maksta, kui osaluse suurus on vähemalt 10%. Väiksema osaluse puhul toimub topeltmaksustamine, v.a kui dividendi saadakse välisriigist, kuid hetkel ei ole see küsimuseks.

Emaettevõtja poolt edasimakstav dividend maksustatakse ning deklareeritakse väljamakse tegemise kuule järgneva kuu 10. kuupäeval TSD lisas 7. Kui on väljamakseid, mida saab teha maksuvabalt (kood 7280), siis täidetakse 7290. Te saate TSD lisa 7 täitmise juhiseid lugeda SIIT.

Dividendi saanud äriühing talitab sarnaselt – kuna tema osalus oli 33%, siis saab ta samuti selle dividendi maksuvabalt edasi maksta (oluline, et maksuvabastuse õiguse andnud dividendid oleksid saamise järgselt ka deklareeritud).

2) Kui füüsiline isik enda osaluse võõrandab, siis ei teki maksukohustust ainult siis, kui ta kasu ei saa (osaluse soetamismaksumuse ja müügi vahe miinus müügi kulud ei tekita kasu, vaid jääb tasa või tekib kahju).

Kui toimub oma osa tagasiostmine (emaettevõtja ostab oma osa tagasi – see ei ole praegusel juhul muidugi võimalik, et oma osa omandamise maksimaalne määr on 1/3 osakapitalist, äriseadustiku § 162 lg 2), siis siin tuleks hinnata maksukohustusi kahel tasandil.

Esiteks äriühing – oma osa omandamisel ei teki maksukohustust, kui väljamakse ei ületa sissemakset (tulumaksuseaduse § 50 lg 2), kusjuures kui teised osanikud on nõus, siis võib siin osanike võrdsest kohtlemisest kõrvale kalduda ja vaadelda kõiki sissemakseid osakapitali summaarselt. Kui osanikud sellega nõus ei ole, siis vaadeldakse konkreetse osa eest tasutud sissemakset.

Teiseks füüsiline isik – tema peab vaatama, kas osalusel tagasimüümisel tekkis kasu, (tulumaksuseaduse § 15 lg 2). Kui tekkis kasu, siis selle deklareerib ta füüsilise isiku tuludeklaratsioonis isegi kui tulumaksuseaduse § 50 lg 2 äriühingu tasandil maksukohustust ei tekita.

Nimiväärtus ei anna alati õiget vastust, sest osalus võib olla omandatud teiselt isikult kallimalt või odavamalt ning asutamisel võib olla tasutud ülekurss. Asjaolusid tuleb kontrollida.

Maksuküsimuse originaalartikkel

RMP auto koolitus

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

Vaata kõiki artikleid

Soovitame samal teemal koolitusi

Koolitus Kuupäev Linn Korraldaja
Maksuhommik – Dividendid ja omakapitali väljamaksed 2018 06.09.2018 Tallinn ERK - Eesti Raamatupidajate Kogu
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
« Juuli 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: -

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
  • Aktiver
  • KPMG
  • epood
  • Maksuskoop
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
256853  Foorumi postitust
341  E-poe toodet
94  Koolitust
22175  Artiklit
52783  Registreerunud kasutajat
36228  Nädalakirja tellijat
33349  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017