Ühenduseväline käive ja käibemaksukohustuslasena registreerimine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: kas Eestis oleva asukoha ja püsitegevuskohaga ettevõte, mille kogu käive tekib (konsultatsiooni)teenuse osutamisest ühendusevälisele ettevõttele (st nullprotsendise käibemaksumääraga maksustatav käive), peab ennast käibemaksukohustuslasena registreerima, kui käive kalendriaasta algusest alates ületab 16 000 euro piiri? Olen mitu korda lugenud KMS § 10 ja § 19, aga päris selgeks asi ikka ei saanud.

Mis juhtub siis, kui samal ettevõttel tekib lisaks ühendusevälisele käibele (üle 16 000 euro) ka 1 € ühendusesisest 20% määraga maksustatavat käivet?

Vastab maksu- ja tolliameti spetsialist

Kui Eesti ettevõtte kogu käibe moodustab 0% käibemaksuga maksustatav Euroopa Liidu väliste riikide isikutele osutatavate teenuste käive ja mingit muud käivet ei ole, siis käibemaksukohustuslasena registreerimise kohustust ei teki sõltumata sellise käibe suurusest.

Kui ettevõttel on lisaks sellele ka 20% määraga käivet või sellist 0% määraga käivet, mis on nimetatud käibemaksuseaduse § 19 lõike 1 viimases lauses (kauba ühendusesisene käive ja teiste liikmesriikide käibemaksukohustuslastele osutatavad teenused, mille käibe tekkimise koht määratakse vastavalt § 10 lõike 4 punktile 9), tekib käibemaksukohustuslasena registreerimise kohustus alates päevast, mil kõik need käibed kokku ületavad kalendriaasta algusest arvates 16 000 euro piiri.

Kui ühenduseväliste riikide isikutele osutatavate 0% määraga maksustatavate teenuste käive ja muu § 19 lõike 1 viimases lauses nimetamata 0% määraga maksustatav käive kokku on aasta algusest arvates juba 16 000 euro piiri ületanud ning selle piirmäära ületamise hetkel veel muud käivet ei ole, tekib registreerimiskohustus alates päevast, mil samal kalendriaastal tekib esimene 20% või 9% määraga käive või § 19 lõike 1 viimases lauses nimetatud 0% määraga käive.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll