Teejuht 2019
Reede, 17. August
 

Virtuaalvaluutas saadud tulu maksustamine

Küsimus: olen aidanud veebipõhiselt nõuga ühte arendajate gruppi, kes loob rakendusi krüptoraha peal põhinevatele platvormidele ning nad teenivad oma tööga tulu mitte fiat'is, vaid oma väljamõeldud krüpto token'ites. Seega, aeg-ajalt saan oma pakutava abi eest tasu krüpto token'ites. Nende krüpto token'it ei saa otse fiat'iks vahetada - pean selle esmalt vahetama bitshares'iks, seejärel sealt saan ta kolmanda osapoole (gateway) kaudu kanda oma bitcoin'i wallet'isse ning seejärel hetkekursiga fiat'iks oma pangakontole.

Krüpto token'id pole saadud börsil spekuleerimisest, vaid töö eest. Mitme osapoole kaudu vahetades on võimalik krüpto token'id eurodeks vahetada. Krüpto token on terminoloogia järgi user issued asset ehk kasutaja poolt väljastatud token, mis põhineb mingil teisel krüptorahal.

Arendajate grupp on rahvusvaheline meeskond ja pole Eestiga seotud. Juriidiline keha puudub. Kuidas saadud tulu deklareerida? 

Vastab maksu- ja tolliameti spetsialist:

Postituses mainitakse, et arendajad teenivad tööga tulu. Töö eest saadavalt tasult tuleb lisaks tulumaksule maksta ka sotsiaalmaksu. Kui eraisik (Eesti residendist füüsiline isik) iseseisva tegevuse (arendustegevus) raames tegutseb tulu saamise eesmärgil ja kui saadav tasu eelnevalt maksustatud ei ole, siis tuleb sel juhul eraisikul saadud tulu deklareerida ettevõtlustuluna.

Olukorra kirjeldusest ei selgu täpsemalt, kas mainitud krüpto token'il või bitshares'il on olemas turukurss ja kui vabalt saab nendega kaubelda. Bitcoin omab turukurssi tavavaluuta suhtes ja bitcoin'i saab vahetada muude rahaliselt hinnatavate ekvivalentide (valuuta, kaup) vastu, seega tulu (teenustasu) saamise hiliseim hetk on, kui saadav tasu laekub eraisikul bitcoin'i kontole. Maksuraha osa on soovituslik siis isikul konverteerida eurodesse, kui tal pole muid rahalisi vahendeid, mille arvel saadud tulult maksu maksta.

Küsimus: seega tuleb saadud tulu deklareerida ettevõtlustuluna. Miks loetakse bitcoin'i wallet'isse saabumise aega tulu teenimise hetkeks.Token'il ja bitshares´il on turukurss olemas, mitte küll euro suhtes, vaid valdavalt teistes krüptodes või krüptobörside poolt emuleeritud EUR või USD kurssides (nt EUR Tether või USD Tether). Kuid ei tundu loogiline arvestada tulu saamise hetkeks bitcoin'i wallet'isse laekumise hetk, sest makse maksan eurodes kasumi pealt. Samuti võib jääda bitcoin'i wallet'isse saabumise ja eurodes pangkontole jõudmise vahele üsna suur rahaline muutus (maksan makse bitcoin pealt, aga maksuraha väärtus muutub väljakandmisel).

Token, millega tasutakse, selle arvestuslik kurss oleks järgmine: token > bitsharesi token > bitcoin wallet > pangakonto eurodes näitaks 500 eurot. Selleks et saadud tulu oleks igapäevaselt kasutatav (bitcoin'iga ei ole selle kõrgete konverteerimistasude tõttu mitte midagi teha), on vaja see protsess ka reaalselt läbi teha. Protsessi läbimise teenustasud on u 20-30 € ja kursimuutuse tõttu võib olla eurodes pangakontole laekunud summa  hoopis 100 € suurem või väiksem.

Tasub tähele panna, et päris paljudel krüptorahadel on USD ning EUR kurss olemas, kuid tegemist on USDT ja EURT (Tether emuleeritud kursiga - reaalselt neid USD ega EUR vastu vahetada ei saa).

Kas on aktsepteeritav tulu saamise hetkeks arvestada pangakontole jõudmise hetk, sest spekuleerimist kasumi saamise eesmärgil ei toimu? Kasutatakse erinevaid bitcoin wallet'eid, sest nende usaldusväärsus kõigub ning mõned neist ei olegi kauplemisbörside wallet'id, vaid bitcoin'ide hoidmiseks mõeldud wallet'id.

Vastab maksu- ja tolliameti spetsialist: 

Bitcoin'ides maksustatava tulu tekkimise hetke määramisel ei saa olla eeliseid tavavaluutas maksustatava tulu tekkimise hetke määramisega. Maksustatava tulu baasiks on reeglina brutosumma, millest saab teha tulumaksuseaduses sätestatud mahaarvamised. Näiteks, kui eraisiku pangakontole laekub töö- või teenustasu, siis maksubaasiks on väljamakse summa, millest ei saa panga teenustasu, konverteerimistasu või muid kulusid maha arvata. Samad põhimõtted on töö- või teenustasu saamisel virtuaalvaluutas. Kuna virtuaalvaluutal keskpanga kurss puudub, sel juhul saab kasutada laekumise kuupäeva keskmist turukurssi. Kui kursse on mitu, sel juhul saab arvutada keskmise kursi.

Tulu tekkimise hetke edasilükkamisel tekivad ka probleemid maksustatava tulu summa arvestamisega. Näiteks, kui bitcoin'i kontole laekunud teenustasu on vahetatud teise virtuaalvaluuta vastu või liigutud teise keskkonda, st teenitud ka tulu virtuaalvaluuta vahetamisest, sel juhul ei ole tavavaluutasse ülekandmisel võimalik enam kindlaks teha, kui palju pangakontole hiljem laekunud summast vastab saadud töö- või teenustasule (bruto) ja kui palju virtuaalvaluuta, st vara võõrandamisest saadud tulule ning millised kulud tuleb maksustamisel pangakontole laekunud summale juurde liita, et kindlaks teha tulu brutosumma.

Küsimus: kas maksuamet arvestab ainult bitcoin'e krüptovaluutaks, millega saab osta kaupasid ja teenuseid?

Järgmine fiktiivne situatsioon - esimese osa teenitud tulust (25%) tingliku nimetusega token X, kantakse tagasi, mis hakkab teenima "Proof of Stake" tulu kogu arendustegevusest (protsentuaalset investeeritud osakute tulu - makstakse välja STEEM krüptovaluutas kaks korda kuus). STEEMi vahetan bitshare`ks - selle aga osaliselt litecoin'iks, osaliselt bishare`iks tagasi, tehes seda korduvalt. Lõpuks jõuab osa krüptorahast läbi dogecoin'i konverteerides bitcoin'i wallet'isse pangakontole kandmiseks, osa rahast kantakse STEEMi krüptoks.

Teist osa teenitud tulust (75%) kasutatakse mõne digitaalse teenuse või kauba ostmiseks eraisikult. Kauba või teenuse ostmisest üle jäänud saadud tulu saadetakse STEEMiks tagasi, kus see teenib "Proof of Stake" tegevuste kaudu lisatulu. Tõenäoliselt on ka STEEMil omad võimalused, kus selle eest saab kaupasid ja teenuseid osta, kuid tavavaluutast on asi kaugel ning STEEM (powerit) ei saa välja võtta momentaalselt, vaid 13-nädalase viitega, mis muudab STEEMi deklareerimise absurdseks. STEEM on krüptorahal põhinev sotsiaalvõrgustik, kus iga tegevus teenib või kahandab konto väärtust - neid tegevusi on tõenäoliselt sadutuhandeid isiku kohta aastas.

Paljudel juhtudel võib krüptovaluuta keerelda mitmeid erinevaid keerukaid teid pidi, enne kui ta jõuab lõpuks bitcoin'i wallet'isse. Peaaegu igal krüptorahal on mingisugune võimalus digitaalseid teenuseid osta. See tähendaks seda, et tuleks deklareerida iga samm, kuna erinevate keskkondade vahel krüptoraha kandmiseks tuleb tihti seda konverteerida ja sagedasti võib iga erineva krüptoraha konverteerimisega kaasneda ka tulu.

Kuivõrd maksu- ja tolliamet soovib bitcoin'i deklareerimist, siis sealt veel sammuke sügavamale minnes tuleb ette suur sasipundar. Kas deklareeritakse ettevõtlustulu hetkest, mil bitcoin jõuab wallet'isse?

Vastab maksu- ja tolliameti spetsialist: 

Mõeldud on mitte üksnes bitcoin'e vaid ka teisi sarnaseid krüptovaluutasid (nt ethereum). Tulu tekkimise hetkeks on hetk, kui isikul tekib käsutus- või kasutusõigus sellele tulule ja toodud kirjelduse järgi on see virtuaalvaluuta kontole või nn rahakotti laekumise hetk. Kui on viiteperiood, mil isik vahendeid kasutada ei saa, siis tulu tekkimise hetk on kuupäeval, kui tekib õigus vahendeid kasutada. Krüptovaluutas saadud tulu maksustamisele erireegleid kehtestatud ei ole ja maksustada tuleb sarnaselt tavavaluutas saadud tulu maksustamisele vastavalt sellele, mis liiki tulu on saadud.

Loe lisaks: Krüptoraha/virtuaalse valuuta vahetustehingute maksuvabastusest

  • Allikas: Maksu- ja Tolliameti foorum
tarkvara 4

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
« August 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 20.08

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
  • Keskkonnateenused
  • Ernst Young
  • epood
  • Maksuskoop
 

Merit Tarkvara

Koostööpartnerid
this content xxxindianporn.mobi
navigate to this site lime-torrents.org kickasstorrente.net
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
257393  Foorumi postitust
341  E-poe toodet
96  Koolitust
22237  Artiklit
52824  Registreerunud kasutajat
36237  Nädalakirja tellijat
33341  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017