Raskeveokimaksu juhend maksumaksjale

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Raskeveokimaksuga maksustatakse veoste vedamiseks ettenähtud:

  • liiklusregistris registreeritud 12-tonnise või suurema registri- või täismassiga veoauto (välja arvatud järgmises punktis nimetatud veoauto);
  • veoautost ja ühest või enamast haagisest koosnev 12-tonnise või suurema registri- või täismassiga autorong, mille veoauto on registreeritud liiklusregistris.

Seega peab raskeveokimaksu tasuma kõikide liiklusregistris registreeritud raskeveokite ja autorongide eest, mis tegelevad veoste vedamisega ja mille registrimass ületab 12 tonni. Antud juhul ei ole veoki kasutamine ja raskeveokimaksu tasumine omavahel seotud, kuna maksu objektiks on sõiduk.

Juhul kui veok on remondis või sõidukõlbmatu või jääb pikemaks ajaks seisma, saab veoki omanik sõiduki liiklusregistrist ajutiselt (periood 1 kuu kuni 24 kuud) kustutada. Ajutise kustutamise ajal raskeveokimaksu tasuma ei pea. Kui peatamise aeg (kuni 24 kuud) möödub, taastatakse veoki andmed automaatselt liiklusregistris ja maksu tuleb edaspidi jälle tasuda. Vajadusel võib sõiduki uuesti liiklusregistrist ajutiselt kustutada kuni 24 kuuks.

Veoauto ja autorong maksustatakse raskeveokimaksu seaduse (edaspidi RVMS) lisas toodud määra järgi vastavalt:

  • veoauto registrimassile, telgede arvule ja veotelje vedrustuse tüübile (sõiduki registreerimistunnistusel veoauto registrimassi kohta märke puudumise korral toimub maksustamine vastavalt veoauto täismassile, telgede arvule ja veotelje vedrustuse tüübile);
  • autorongi registrimassile või täismassile, võttes aluseks eelnevas punktis nimetatud veoauto näitajad, autorongi koosseisus üheaegselt kasutatavate haagiste telgede arvu ja nimetatud haagiste suurima massi, mille veoauto omanik või kasutaja on avaldanud Maanteeametile ning mille Maanteeamet on kandnud liiklusregistrisse.

Et maksuobjektiks oleks autorong, peab veduki omanik liiklusregistrile kindlasti deklareerima autorongi koosseisus kasutatava haagise telgede arvu ja suurima massi. Liiklusregistris automaatselt autorongi ei moodustata.

Autorongi (mille koosseisus kasutatakse üheaegselt mitut haagist) maksumäär leitakse lähtuvalt veoauto ja haagiste summaarsest suurimast massist ja telgede arvust.

Sadulvedukist ja poolhaagisest koosneva autorongi maksustamise aluseks olevaks massiks on veduki tühimassi ja kasutatava haagise deklareeritud massi summa.

Maksumaksja on kohustatud arvutama ja tasuma raskeveokimaksu raskeveokilt hiljemalt maksustamisperioodi (kvartali) esimese kuu 15. kuupäevaks.

Maksustamisperioodil liiklusregistris registreeritud veoautolt tuleb raskeveokimaks tasuda 15 kalendripäeva jooksul pärast veoauto registreerimist. Autorongilt, mille suurim mass kanti liiklusregistrisse maksustamisperioodil, tuleb maks tasuda samuti 15 kalendripäeva jooksul pärast autorongi koosseisus üheaegselt kasutatavate haagiste suurima massi kandmist liiklusregistrisse. Nimetatud veoautolt ja autorongilt makstakse raskeveokimaksu proportsionaalselt tervete kalendrikuude arvule, mis on jäänud veoauto registreerimisest liiklusregistris või haagiste suurima massi kandmisest liiklusregistrisse maksustamisperioodi lõpuni.

Maksukorralduse seaduse § 115 lg 1 sätestab, et kui maksukohustuslane ei ole tasunud maksu seadusega sätestatud tähtpäevaks, on ta kohustatud arvestama ja tasuma tähtpäevaks tasumata maksusummalt intressi. Intressi arvestatakse alates päevast, mis järgneb päevale, mil maksu tasumine seaduse järgi pidi toimuma.

Raskeveokimaksu tasumise maksekorraldusel peab olema loetavalt märgitud raskeveokimaksu maksja nimi (füüsilise isiku puhul ees- ja perekonnanimi), veoauto registreerimismärgi andmed, maksustatava raskeveoki registri- või täismass kilogrammides, maksu summa ja periood, mille eest maks tasutakse. Kui raskeveokimaksu tasutakse korraga mitme veoki eest, peavad maksekorraldusel olema loetavalt eraldi märgitud kõigi veoautode registreerimismärkide andmed, maksustatavate raskeveokite registri- või täismassid ning tasutud maksusummad raskeveokite lõikes.

Kui maksumaksja on liiklusregistrile esitanud valeandmeid, on maksuhalduril võimalik teha isikule (kes kvalifitseerub RVMS § 3 kohaselt maksumaksjaks) maksuotsus ja nõuda puuduv maksusumma sisse.

Raskeveokimaksu seaduse rakendamisega seotud mõisteid

Registrimass on juhi, sõitjate ja veosega täisvarustuses registreerimisel määratud suurim mass, mis ei või ületada valmistaja lubatud suurimat massi.

Täismass
on valmistaja poolt lubatud suurim mass. Registrimass võib olla täismassist väiksem (näiteks kui raskeveokiga veetakse ainult kergemat kaupa, siis liiklusregistrisse võib kanda väiksema registrimassi).

Tegelik mass on sõiduki mass antud hetkel koos juhi, sõitjate ja veosega.

Tühimass on juhi, sõitjate ja veoseta täisvarustuses sõiduki mass, mille on määranud valmistaja.

Autorong on autost ja ühest või enamast haagisest koostatud sõidukite kombinatsioon.

Haagis on mootorsõidukiga haakes liikumiseks valmistatud või selleks kohandatud sõiduk.

Maksuinfo: Maksu- ja Tolliameti infotelefon 880 0816 või raskeveok@emta.ee.

Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll