Stipendiumid, toetused ja hüvitised

Raha euro münt
Foto: Shutterstock

Stipendiumi, toetuse või preemia maksuvabastuse kohaldamisel on erinevad põhimõtted. 

Stipendium

Stipendium on tulumaksuseaduse tähenduses tulevikku suunatud toetus, mida makstakse teadmiste või oskuste omandamise, võimete arendamise ning loomingulise või teadusliku tegevuse soodustamiseks. Stipendiumina ei käsitata väljamakset, millega tunnustatakse või tasustatakse mingit tegevust või mille tegemisega väljamakse tegija omandab õigused teosele.

Stipendiumit saab näiteks maksta haridusasutus oma õppurite nimekirjas olevale õpilasele või üliõpilasele ning sellist stipendiumit tulumaksuga ei maksustata. Stipendiumi määramise või stipendiumilepingu sõlmimise ajal peab õpilane või üliõpilane olema stipendiumit maksva kooli õpilane, et saaks maksuvabastust kohaldada. Samuti ei maksustata 2020. a augustis tööd alustanud Haridus- ja Noorteameti makstavaid stipendiume.

Tulumaksusoodustusega nimekirja kantud ühingu makstava stipendiumi puhul peab olema korraldatud avalik konkurss ning konkursi tulemus peab olema avalikustatud. Sel juhul stipendiumit ei maksustata tulumaksuga. Ühinguga seotud isikule makstavale stipendiumile maksuvabastus ei kohaldu.

Sportlasele, vabatahtlikule spordikohtunikule ja treenerile tehtavate väljamaksete maksustamine alates 01.03.2020
Eesti Kultuurkapitali stipendiumi maksustamine

Toetus

Toetust ehk abiraha ei maksustata tulumaksuga, kui selle maksmise aluseks on seadus või valla- või linnavolikogu määrus. Maksuvabastus ei kohaldu asendusteenistuja toetusele, reservväelase toetusele ja Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse alusel makstava toetusele.

Töötukassa ettevõtluse alustamise toetusest

Töötukassa maksab ettevõtluse alustamise toetust töötule tööturuteenuste ja -toetuste seaduse alusel. Töötukassa annab toetuse füüsilisele isikule sihtotstarbeliselt majandustegevuse alustamiseks ning tegutsemiseks:

  • uue asutatava äriühingu kaudu või
  • füüsilisest isikust ettevõtjana.

Kui isik on toetust taotlenud äriühingu (näiteks OÜ) kaudu ettevõtlusega tegelemiseks, peab ta toetuse summa üle kandma asutatavale äriühingule ning toetus ja toetuse arvel tehtavad kulud tuleb edaspidi kajastada äriühingu raamatupidamisarvestuses. Toetuse ja kulude suhtes kehtivad sel juhul äriühingule ettenähtud maksustamispõhimõtted.

Kui isik on toetust taotlenud füüsilisest isikust ettevõtjana (FIE-na) tegutsemiseks, siis peab ta registreerima end äriregistris FIE-na ning kajastama toetuse summa tuludeklaratsioonis ettevõtlustuludes (vormil E). Registreeritud FIE võib ettevõtlustulu, sh toetuse maksustamisel arvesse võtta ettevõtluse tarbeks tehtud kulud.

Natura 2000 erametsamaa toetuse deklareerimisest

SA Erametsakeskus ja PRIA maksavad Euroopa Liidu ühise põllumajanduspoliitika rakendamise seaduse alusel Natura 2000 erametsamaa toetust (edaspidi toetus), mis on maksustatav tulumaksuseaduse § 19 lg 4 p 3 alusel. Erametsaomaniku saadud toetus deklareeritakse füüsilise isiku tuluna ja toetuse väljamaksmisel peetakse kinni tulumaks.

  • Mitteettevõtjast erametsaomaniku saadud toetus deklareeritakse füüsilise isiku tuluna (vormi A tabeli 6.2 rida 1.2).
  • Kui toetust saadakse ettevõtluses kasutatavale erametsamaale, siis FIE deklareerib saadud toetuse vormi E real 3.1.2.

2020. aastast alates on toetuse maksustamise reeglistik muutunud. Toetust maksustatakse raieõiguse ja metsamaterjali müügitulu maksustamise erikorra alusel ühtse tuluna. Nendest ühtsetest saadud tuludest (raieõiguse tulu, metsamaterjali tulu ja Natura 2000 erametsamaa toetus) saab maha arvata täiendava mahaarvamise kuni 5000 eurot. Enne täiendava mahaarvamise rakendamist võetakse tulust maha ka metsa majandamisega seotud kulud. Täiendava mahaarvamise arvestus toimub ainult tuludeklaratsiooni kaudu.

Selle ühtse maksustamise reeglistiku rakendamise vajadus tekkis sellest, et metsaomanikke koheldataks võrdselt. Natura 2000 erametsamaa toetusega hüvitatakse looduskaitseliste piirangute tõttu saamata jäävat tulu.

PRIA jõudis enne muudatuse jõustumist juba osadele metsaomanikele toetuse välja maksta ja tulumaksu kinni pidada. Maksu- ja tolliamet kohaldab seda muudatust ikka alates 2020. aasta algusest. Tulumaksu ümberarvestus tehakse 2020. a tuludeklaratsiooni kaudu. Seega kui aasta arvestuses on tulumaksukohustus väiksem kui aasta jooksul tasutud (kinni peetud) tulumaksu summa, saab tuludeklaratsiooni alusel enammakstud tulumaksu tagasi.

PRIA toetuste deklareerimisest 

Preemia

Preemia või auhind on tasu inimesele tema eelneva tegevuse tunnustamiseks. Preemia eristub stipendiumist ühtlasi sellega, et stipendium on tulevikku suunatud, kuid preemiat makstakse tagantjärgi. Tulumaksuga ei maksustata rahvusvahelisi ja riiklikke kultuuri- ja teaduspreemiaid ning Vabariigi Valitsuse poolt antavaid spordipreemiaid.

Tulumaksuvabasid stipendiume, toetusi ning preemiaid ei pea inimene oma tuludeklaratsiooni märkima ning neid inimese aastatulu hulka ei loeta.

Preemia maksustamisest

Autoritasu (litsentsitasu)

Autoritasu maksustatakse tulumaksuga tulenevalt tulumaksuseaduse § 16 lg 2. Tähelepanu tuleb pöörata sellele, et maksude poole pealt nimetatakse seda litsentsitasuks ja see hõlmab autoriõiguse tasule lisaks patendi, kaubamärgi, tööstusdisainilahenduse ning kasuliku mudeli, plaanide, salajaste valemite või protsesside kasutada andmise tasu.

Autoritasu (litsentsitasu) maksustamine

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll