Rendi- või üürituludelt tulumaksu kinnipidamata jätmine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Artikkel on ajendatud arutelust foorumis "PRIA lepingud ja rendi tulumaks".

Füüsilisele isikule üüri või renti makstes tuleb tulumaks kinni pidada

Eestis asuva maa rentimisel füüsilistelt isikutelt (v.a FIE) on äriühing kohustatud kinni pidama tulumaksu. Tulumaksu kinnipidamine on maksu kogumise üheks efektiivsemaks viisiks. Väljamakse tegijale pandud kohustus tulumaks kinni pidada ei muuda tulu saaja deklareerimise ja saadud tulult maksu maksmise kohustust.
 
Füüsiline isik peab arvestama, et deklareerimisele kuuluvad kõik maksustatavad tulud, ka need, millelt väljamakse tegija pidas või oleks pidanud tulumaksu kinni pidama.

Olukorras, kus äriühing oleks küll pidanud tulumaksu kinni pidama, aga ta seda ei teinud, võib tulu saaja:

  • mitte deklareerida saadud renditulu;
  • deklareerib saadud renditulu ja tal võib tekkida riigile tulumaksu maksmise kohustus (maksukohustuse tekkimine sõltub sellest, kas tulu saajal on ka teisi maksustatavaid tulusid ja mahaarvamisi või mitte).

Kui füüsiline isik ei deklareerinud renditulu, siis ei tähenda see veel kohe, et füüsiline isik on midagi valesti teinud. Kui renditulu oli 2010. aastal alla 27 000 krooni (1728 eurot) ja see oli tema kogu aasta ainukeseks maksustatavaks tuluks, siis ei tekkinudki tal tuludeklaratsiooni esitamise ja tulumaksu maksmise kohustust. Kui isik siiski otsustas tuludeklaratsiooni esitada, siis peab sellel olema deklareeritud ka saadud renditulu.

Kui väljamakse tegija jättis tulumaksu kinni pidamata

Kui väljamakse tegija jättis tulumaksu kinni pidamata, on maksuhalduril õigus määrata kinni pidamata jätmise eest rahatrahv kuni 32 000 eurot (MKS § 1531 lõige 2 alates 01.01.2011).

Kui renditulu oli rendile andjale ainsaks maksustatavaks tuluks, siis maksuvaba tulu rakendamiseks oleks piisanud renditulu saaja kirjalikust avaldusest (TuMS § 42 lõige 1) ja igakuuliselt oleks saanud välja maksta maksuvabalt 2250 krooni (144 eurot) ning tulumaks kuulus kinnipidamisele vaid ületavalt summalt.

Kui aga füüsilise isiku tulud olid suuremad kui 27 krooni (1728 eurot), oli renditulu saajal kohustus deklareerida ka renditulu ning vajadusel maksta ka tulumaks. Ettevõttele tulumaksu kinni pidamata jätmise eest trahvi määramine või mittemääramine ei muuda füüsilise isiku tulude deklareerimise kohustust.

Kui renditulu saaja jättis tulu deklareerimata ja selle tulemusena tagastas maksuhaldur füüsilisele isikule suurema summa või maksis füüsiline isik deklaratsiooni alusel riigile väiksema summa tulumaksu, on maksuhalduril õigus trahvida ka füüsilist isikut rahatrahviga kuni 300 trahviühikut (MKS § 1531 lõige 1 alates 01.01.2011).

Kokkuleppe võimalus

Maksumaksjal ja maksu kinnipidajal on õigus parandada maksudeklaratsioone kolme aasta jooksul deklaratsiooni esitamise tähtajast arvestades (MKS § 89 ja 6). Enne maksuhalduri sekkumist vea avastanud üürisuhte pooled võivad kokku leppida, kuidas viga parandatakse.

Kui väljamakse tegija otsustab deklareerida üüritulult tulumaksu kinnipidamise, on oluline teada, kas üüritulu saaja tagastab üürilevõtjale kinnipidamata tulumaksu osa või mitte. Kui otsustatakse, et tagastamist ei toimu, siis peab ettevõte arvestama, et väljamakstud summa on netosummaks ja summa, millelt tulumaks kuulus kinnipidamisele oli 21/79 euro võrra suurem. 

Märksõnad: ,

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll