Siirdehinna turuväärtuse määramine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Seotud isikute (tulumaksuseaduse § 8) vahelise tehingu hinna (edaspidi siirdehind) erinevus omavahel mitteseotud isikute vaheliste sarnaste tehingute väärtusest (edaspidi tehingu turuväärtus) maksustatakse § 14, 50 või 53 alusel, kui tegemist ei ole erisoodustusega (§ 48).

Alates 01.01.2011 laienes isikute ring, kelle vahel toimuvatele tehingutele saab kohaldada siirdehinna turuväärtusest erineva tehinguväärtuse maksustamist. Tulumaksuseaduse § 8 lg-s 1 on näidisloetelu seotud isikutest, kuid see ei ole ammendav. Isikud loetakse seotuks juhul, kuid nad on seda ühise majandusliku huvi või valitseva mõju tõttu (ka juhul, kui neid loetelus pole).

Rahandusministri 10. novembri 2006 määrusega nr 53 on kinnitatud "Seotud isikute vahel tehtud tehingute väärtuse määramise meetodid".

Määrusega täpsustatakse siirdehindade võrreldavuse kriteeriumeid. Siirdehindade turuväärtuse määramiseks ei piisa statistiliste näitajate võrdlemisest, vaja on põhjalikku võrreldavuse analüüsi.

Siirdehindade turuväärtuse hindamiseks on kasutada viis meetodit:

  • võrreldava hinna meetod,
  • edasimüügi hinna meetod,
  • kulupõhine meetod,
  • jagatud kasumi meetod,
  • tehingupõhine tootluse meetod.

Määruses selgitatakse kulude jagamise kokkuleppe põhimõtted, seotud isikute vaheliste tehingute dokumenteerimise korda ning topeltmaksustamise kõrvaldamise teemat.

Abimaterjalina siirdehindade turuväärtuse määramisel soovitab määrus kasutada Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni koostatud juhist "Juhised siirdehinna turuväärtuse kindlaksmääramiseks hargmaistele ettevõtjatele ja maksuhaldurile".

Seotud ettevõtjate kasumi korrigeerimisel tekkiva topeltmaksustamise kõrvaldamiseks on sõlmitud konventsioon, millega Eesti on ühinenud (RT II, 17.11.2006, 24, 65).

Loe ka:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll