Töötukassa selgitused seoses tuludeklaratsiooni esitamisega

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Töötuskindlustuse seaduse alusel maksab töötukassa töötuskindlustushüvitist, kindlustushüvitist koondamise korral ja tööandja maksejõuetuse hüvitist.

Töötuskindlustushüvitise brutosummalt peab töötukassa kinni tulumaksu (isiku soovil arvestatakse ka maksuvaba tulu) ja maksab sotsiaalmaksu 13%. Pensionile minekul on oluline teada, et see hüvitise summa ei mõjuta isiku pensionit, kuna töötukassa maksab sellelt 13% sotsiaalmaksu, mis hõlmab ainult ravikindlustuse osa.
 
Kindlustushüvitiselt koondamise korral ja tööandja maksejõuetuse hüvitiselt peab töötukassa kinni kohustusliku kogumispensioniga liitunud isikutelt kohustusliku kogumispensioni makse ja tulumaksu ning maksab sotsiaalmaksu 33%.

Töötuskindlustushüvitise, koondamishüvitise ja tööandja maksejõuetuse hüvitise summad deklareerib töötukassa maksuametis ning need kajastuvad isiku tuludeklaratsioonil.
 
Väljamakstud hüvitise brutosummasid ja kinnipeetud ning arvestatud makse on võimalik näha, kui minna e-maksuametis/e-tollis väljamaksete ja tasumiste lehele, valides seal TSD koondandmed: sisestate aasta (millal hüvitise väljamakse on saadud) ja väljamakse tegija (Eesti Töötukassa).

Töötukassalt deklareeritud hüvitiste väljamakseliikide selgitused deklaratsioonil:

  • vml 16 töötuskindlustuse seaduse alusel väljamakstav töötuskindlustushüvitis,
  • vml 17 töötuskindlustuse seaduse alusel makstav kindlustushüvitis koondamise korral,
  • vml 18 töötuskindlustuse seaduse alusel väljamakstav hüvitis tööandja maksejõuetuse korral.

Muud lühendid:

  • KP – kohustusliku kogumispensioni makse,
  • TK – töötuskindlustusmakse,
  • SM VM – sotsiaalmaksuga maksustatud väljamaksed,
  • SM – sotsiaalmaks.

Tulude deklareerimisel eeltäidetud deklaratsioonis on maksuametil sõrendatult trükitud märge: "Juhul kui ühelt tööandjalt või väljamakse tegijalt on saadud mitut liiki tulusid, siis kinnipeetud tulumaks on näidatud ühel real". 

Näited koos selgitustega

Näide 1 – olete saanud töötukassalt ainult töötuskindlustushüvitist

Väljamaksed toimusid augustis ja septembris. Töötukassa arvestas Teie soovil maksuvaba tulu 244, 38 eurot ning pidas kinni tulumaksu 0,88 eurot. 
 
Vaadake kande asukohta deklaratsioonil.

Näide 2 – olete saanud töötukassalt töötuskindlustushüvitist ja tööandja maksejõuetuse hüvitist
 
Töötuskindlustuse väljamaksed toimusid augustis ja septembris kogusummas 248,56 eurot. Töötuskindlustushüvitiselt arvestas töötukassa Teie soovil maksuvaba tulu kokku 244, 38 eurot ning pidas kinni tulumaksu 0,88 eurot.
 
Tööandja maksejõuetuse hüvitise makse toimus novembris summas 2581,52 eurot. Tööandja maksejõuetuse hüvitiselt pidas töötukassa kinni kohustusliku kogumispensioni makse 51,63 eurot ja tulumaksu 531,28 eurot.
 
Kuna maksuameti deklaratsioonis asub töötuskindlustushüvitis tööandja maksejõuetuse hüvitisest eespool, näidatakse kinnipeetud tulumaksu kogusumma 532,16 eurot töötuskindlustushüvitise summa real.
 
Vaadake kande asukohta deklaratsioonil.
 
Juhul kui olete saanud ühel kalendriaastal töötukassalt näiteks koondamishüvitist ja tööandja maksejõuetuse hüvitist, siis kogu kinnipeetud tulumaksu summa asub koondamishüvitise real, sest koondamishüvitis asub maksuameti deklaratsioonis tööandja maksejõuetuse hüvitisest eespool.
 
Näide 3 –  olete töötukassale maksnud tagasi töötuskindlustushüvitise tagasinõude
 
Kui maksate töötukassale tagasi tagasinõuet, siis töötukassa deklareerib selle miinusega.
Tagasimaksed toimusid näiteks jaanuaris ja märtsis. Maksite jaanuaris töötuskassale tagasi summa 33,24 eurot. Kuna töötuskindlustushüvitise tagasinõude brutosumma sisaldas ka tulumaksu, siis tuleb töötukassal miinusega deklareerida nii brutosumma 38,78 eurot kui ka tulumaks 5,54 eurot (33,24 – 5,54 = 33,24).
Kui tagasinõe ei sisalda tulumaksu, siis deklaratsioonis on näidatud miinusega Teie tasutud summa.
 
Vaadake kande asukohta deklaratsioonil.
 
Kui tagasinõue on seotud kindlustushüvitisega koondamise korral või tööandja maksejõuetuse hüvitisega, siis miinusega deklareeritakse nii tulumaks kui ka kogumispensioni makse (juhul kui see on eelnevalt kinni peetud).
 
Esitatud tagasinõue kajastub deklaratsioonis alles siis, kui on toimunud reaalsed tagasimaksed.
 
Tagasinõude maksed deklareeritakse tagasimakse kuusse.
 
Deklaratsioonis võib tekkida ka olukord, kui Teil on väljamakse pluss summaga, aga tulumaks negatiivse summaga. Sellisel juhul olete tagasi maksnud varasemat tagasinõuet, millel oli ka tulumaks. Samas olete saanud töötuskindlustushüvitise väljamakseid, millel tulumaksu ei olnud (väljamakse jäi alla maksuvaba summa). 

Töötuskindlustushüvitis, maksuvaba tulu ja tulumaks

Tulumaksuseaduse järgi on igal isikul õigus maksuvabale tulule 1728 eurot aastas. Töötuskindlustushüvitise avalduse esitamisel teeb isik märke, kas ta soovib, et töötukassa arvestab talle hüvitiselt maksuvaba tulu igas kuus 144 eurot või ei.
 
Kui maksuvaba tulu märge jääb avaldusele tegemata, siis töötukassa peab tulumaksu hüvitise väljamakselt kinni esimesest eurost.
 
Kui maksuvaba tulu märge on avaldusele tehtud, siis  arvestab töötukassa igakuiselt maksuvaba tulu kuni hüvitise perioodi maksete lõpuni või kuni isiku avalduseni maksuvaba tulu arvestus lõpetada. On oluline teada, et töötuskindlustushüvitis makstakse välja eelmise kalendrikuu eest järgmise kalendrikuu 10. kuupäevaks. Kui isik läheb tööle, siis peaks ta maksuvaba tulu avalduse tegema tööandjale alates viimase hüvitise väljamakse kuule järgnevast kalendrikuust.
 
Näide

Isik oli töötuna arvel kuni 13.01.2011. a ning ta avaldas soovi, et töötukassa võtaks hüvitise tulumaksu kinnipidamisel arvesse maksuvaba tulu. Töötuskindlustushüvitise perioodi eest 01.01.2011–13.01.2011 maksab töötukassa välja 10. veebruariks ja tema hüvitise eest veebruaris 2011. a arvestab veel maksuvaba tulu töötukassa. Isik peaks tööandjale maksuvaba tulu avalduse esitama alates 01.03.2011 tehtavatelt väljamaksetelt, kuna muidu tekib isikule maksuvaba tulu nii töötukassalt kui ka tööandjalt  ja järgmise aasta tulude deklareerimisel tuleb riigile tulumaks  tagasi  maksta. 

Töötukassa maksab lisaks töötutoetust, stipendiume ja sõidutoetusi, ettevõtluse alustamise toetust jne. Kuna neid summasid ei deklareerita maksuametis, siis ei kajastu need ka tuludeklaratsioonil.

Allikas:  Eesti Töötukassa

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll