TTU
Neljapäev, 23. November
 

MaksuMaksja 10/2017

UUDISED

 • Käibemaksureform Euroopa Liidus. Hiie Marrandi
 • VEB Fond ei ole surnud. EML, Riigikogu otsuse eelnõu, seletuskiri otsuse eelnõu juurde
 • Relatiivsusteooria rakendamisest töötuskindlustuse näitel. Dr. iur.Lasse Lehis, Väljavõte seaduseelnõu seletuskirjast, riigikogu täiskogu istungi stenogramm
 • Asi ametlik: Euroopa Komisjon esitab Ermamaa eest 128 000-eurose arve. Jaanus Vogelberg
 • Värske uuring: tulevaks aastaks planeeritud alkoholiaktsiisist jääb saamata 80 miljonit eurot. Millega täidetakse eelarveauk? Ärileht
 • Ettevõtlusorganisatsioonid Riigikogule: 2018. aasta alkoholiaktsiisi tõusust tuleks loobuda. Eesti Kaubandus-Tööstuskoja pressiteade

ARVAMUS

 • Riigireformi Radari kolleegiumi arvamus 2017. aasta III kvartal: juustu õhemaks viilutamise asemel on vaja keskset strateegiat. Mõttekoda Praxis
 • Kasutatud rõivad visatakse pärast afterparty't ära. Inga Raitar
 • Mida on minister Ossinovskil õppida värskelt majandusnobelistilt? Mihkel Nestor
 • Lõpetagem kõrghariduslik bolševism. Viktor Trasberg

KOHTULOOD

 • Ettevõtte üleandmise mõju liisingulepingule. Kaspar Lind
 • Väljavõtted Riigikohtu halduskolleegiumi otsusest. Jälle see sisendkäibemaks pinnuks silmas. Hiie Marrandi
 • Sisendkäibemaksu saab maha arvata ka siis, kui müüja ei ole käibemaksukohustuslasena registreeritud. Marek Herm, Annika Soom
 • Uuemat kohtupraktikat näiliku tehingu teemal. Villy Lopman
 • Kõik, mis on spordiuudistes, ei ole veel sport… Kaspar Lind

JURIST VASTAB Hiie Marrandi

Tellige ajakiri MaksuMaksja siit... 
 

Oktoobri MaksuMaksjas hiljutised maksualased kohtulahendid

Värske ajakirjanumber tutvustab uuemaid kohtulahendeid, mis on teedrajavateks maksunduse valdkonnas.

ATTELA advokaadibüroo partner ja vandeadvokaat Marek Herm ning advokaat Annika Soom toovad lugejateni kokkuvõtte lahendist, kus riigikohus on kinnitanud esmakordselt, et maksukohustuslase staatus ei sõltu käibemaksukohustuslase registreeringu olemasolust. Juhul kui ei ole tuvastatud maksupettust ning arve sisaldab kõiki andmeid, mis võimaldavad tuvastada tehingute sisu ja toimumise arvel märgitud isikute vahel, ei saa sisendkäibemaksu mahaarvamise õigust keelata ainuüksi seetõttu, et arve väljastaja ei ole käibemaksukohustuslasena registreeritud. Euroopa kohtu praktikale ja riigikohtu seisukohtadele tuginedes on artikli autorid seisukohal, et sarnane oleks käsitlus ka juhul, kui teenuse osutaja või kauba müüja ei oleks üldse kunagi käibemaksukohustuslasena registreeritud olnudki.

ATTELA advokaadibüroo vandeadvokaat Kaspar Lind annab ülevaate käibemaksu puudutavast riigikohtu lahendist, milles selgitatakse liisingulepingute muutmise ja lõpetamisega seonduvaid aspekte olukorras, kus on toimunud ettevõtte üleandmine. Praktikas on olnud üsna tavapärane, et liisinguandjad kas ei mõista või ignoreerivad ettevõtte üleandmist ning käsitlevad seda alati vana lepingu lõpetamise ja uue lepingu sõlmimisena koos kõigi sellega kaasnevate protseduuridega, mis tähendab ka arvete esitamisi ning seda loomulikult koos käibemaksuga.

Samuti teeb Kaspar Lind kokkuvõtte Saksamaa kõrgem maksukohtu ja Euroopa kohtu lahenditest, mis puudutavad kaardimängude käsitlemist käibemaksuõiguses.

Advokaadibüroo RASK advokaat Villy Lopman esitleb lahendit, kus riigikohus analüüsis maksuhalduri pädevust hinnata tehinguid ümber ja seda, kas ja kui palju tohib maksuhaldur sekkuda teiste riigiametite pädevusse. Esimene oluline riigikohtu välja öeldud seisukoht seisnes selles, et maksuhalduripoolse sekkumise eelduseks on maksueelise olemasolu. Teiseks, maksuhaldur ei saa majandusliku tõlgendamise reegli abil kõrvale hoiduda sisulisest analüüsist ja enda põhjendamiskohustusest ehk siis lihtsalt väita, et tehing on näilik ja asuda maksustama. Kolmandaks selgitas riigikohus, et maksuhaldur ei saa MKS § 83 lõike 4 kaudu sekkuda teiste haldusorganite haldusalasse.

EML jurist Hiie Marrandi tutvustab riigikohtu lahendit, kus arutleti selle üle, millistel tingimustel on ühel käibemaksukohustuslasel võimalik kulutuselt käibemaksu maha arvata. Olulisimad seisukohad on: tegutsemise juriidiline vorm (nt MTÜ) iseenesest ei piira sisendkäibemaksu mahaarvamise õigust, saadud toetused ei piira sisendkäibemaksu mahaarvamise õigust ning kui soetatud kaupasid-teenuseid kasutatakse maksustatava käibe jaoks, siis ei ole alust sisendkäibemaksu mahaarvamist piirata.

Margit Berko
MaksuMaksja peatoimetaja

tarkvara

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • MaksuMaksja 9/2017 03.10.2017

  Septembri ajakirjanumber räägib pikemalt autode maksustamisest — kuna mitmed uued seadusemuudatused on varsti jõustumas, ei ole imestada, et ka EML juristidele sajab uksest ja aknast sisse just auto maksustamise teemalisi küsimusi.
  Loe edasi..

 • MaksuMaksja 8/2017 31.08.2017

  Kevadine maksukobar sai suure kisa ja käraga vastu võetud ning maksumaksjad ootavad hirmu ja põnevusega selle rakendamist. Kuid seaduste meisterdamiste vabrik ei ole sugugi seisma jäänud. Värske ajakirjanumber heidabki valgust sellele, millised on uued loodud seadusemuudatused.
  Loe edasi..

 • MaksuMaksja 6-7/2017 31.07.2017

  Suvine ajakirjanumber annab ülevaate lõpuks vastu võetud maksumuudatustest — mis on esialgsetes kavatsustes muutunud ja millisena need siis lõpuks kehtima hakkavad.
  Loe edasi..

 • MaksuMaksja 5/2017 05.06.2017

  Eesti maksurulett. Valitsuse hasart kiiruga maksuruletti mängida on suur ning paratamatult langetatakse läbimõtlemata otsuseid. Eelseisvad maksumuudatused — millised maksud tulevad ja millises mahus. EML kasutab siinkohal juhust ja toob välja enda ning teiste ettevõtlusorganisatsioonide konstruktiivse kriitika.
  Loe edasi..

 • Ajakiri MaksuMaksja 4/2017 02.05.2017

  Aprilli MaksuMaksjas uutest kiirelt valmivatest maksumuudatustest lähemalt. Ajakirjanumbris vaatame lähemalt tempokaid uusi seadusemuudatusi, mis siis lõpuks kehtestatakse. Võib-olla. Kuigi automaksust loobuti, on plaanis küllaga maksumuudatusi, mille tagajärgedele ei ole suvatsetud tähelepanu pöörata.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
TY nov 2017
Töövahendid
Naljanurk


Ettevõtja sõidab oma kontori juurde, kus tund tagasi plahvatas pomm. Kõik on ümber piiratud, tuletõrjujad tegutsevad, kohal on politsei ja aknast tuleb suitsu. Kohale tuuakse sokkides valvur, kes räägib: "Ülemus, teil on suur mure! Kui plahvatas, siis oli kontoris teie naine... ta on vigastatud..."
"Olgu, aga raamatupidaja, kus on raamatupidaja????"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
« November 2017 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: -

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
RMP.ee portaal sai 1. oktoobril 13-aastaseks. Just tänu Teile lugejad. Mis Te arvate, mis iseloomustab RMP.ee portaali täna kõige rohkem?
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Arveldaja
 • timbeco
 • Fortumo
 • Avalik andbemaas
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
249980  Foorumi postitust
355  E-poe toodet
90  Koolitust
22611  Artiklit
51812  Registreerunud kasutajat
35828  Nädalakirja tellijat
33088  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017