Muudatused elektroonilise majandusaasta aruande vormides alates 01.01.2012

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Raamatupidamise seaduse § 62 lõikega 11 sätestati 2009. aastal erand teatud raamatupidamiskohustuslastele taksonoomia ja taksonoomia vormide kasutamisel majandusaasta aruande koostamisel.

Erandite hulka kuulusid majandusüksused:

  • kes koostavad oma majandusaasta aruannet rahvusvaheliste finantsaruandluse standardite alusel,
  • kelle peamine ja püsiv tegevus on krediidiasutuste seaduse mõistes finantsteenuste osutamine,
  • kes koostavad konsolideerimisgrupi majandusaasta aruande,
  • kes koostavad likvideerimis- ja lõpparuande,
  • kes korraldavad oma raamatupidamist muu hulgas vastavalt § 35 lõikele 2 (esitavad rahandusministeeriumile saldoandmikke).

Vastav erand lubas eelpool nimetatud majandusüksustel koostada ja esitada majandusaasta aruannet pdf-formaadis ning õiguse mitte lähtuda taksonoomiast ja taksonoomia vormidest kuni 01.01.2012.

Taksonoomia töörühm on analüüsinud kõiki erandeid ning jõudnud seisukohtadele, millega kaasneb lähiajal raamatupidamise seaduse vastav muutmine.

Seisukohad on järgmised.

  1. Majandusüksused, kes koostavad oma majandusaasta aruande rahvusvaheliste finantsaruandluse standardite alusel, ei pea lähtuma taksonoomiast ega taksonoomia vormidest ning võivad esitada äriregistrile oma majandusaasta aruande pdf-formaadis. Samas võimaldatakse aruande koostajatel kasutada kasumit taotleva raamatupidamiskohustuslase raamatupidamise aastaaruande vorme, kui majandusüksus hindab need vormid sobilikuks oma majandusaasta aruandele.
     
  2. Majandusüksustele, kelle peamine ja püsiv tegevus on krediidiasutuste seaduse mõistes finantsteenuse pakkumine, on koostatud kasumit taotleva raamatupidamiskohustuslase raamatupidamise aastaaruande vormi täiendus, mille leiate dokumendist Erand 1. Täiendus hõlmab eelkõige erinevat kasumiaruande vormi ning sellega seotud lisasid. Finantsteenuse pakkumisega tegelevatele raamatupidamiskohustuslastele on täiendatud vormi kasutamine vabatahtlik, selle mittesobivuse korral võib majandusaasta aruande Äriregistrile esitada pdf-formaadis.
     
  3. Majandusüksustele, kes koostavad konsolideerimisgrupi majandusaasta aruande, on koostatud täiendavad vormid, mille leiate dokumendist Erand 2. Konsolideeritud majandusaasta aruande koostajatele on taksonoomia vormide kasutamine vabatahtlik, taksonoomia vormide mittesobivuse korral võib majandusaasta aruande äriregistrile esitada pdf-formaadis.
     
  4. Majandusüksustele, kes koostavad likvideerimis- ja lõpparuandeid, on koostatud täiendavad vormid, mille leiate dokumentides Erand 3a, 3b ja 3c. Taksonoomia vormide kasutamine on aruande koostajatele kohustuslik.
     
  5. Majandusüksustele, kes korraldavad oma raamatupidamist muu hulgas vastavalt § 35 lõikele 2 (esitavad rahandusministeeriumile saldoandmikke), on väljatöötamise faasis elektrooniline andmeedastus rahandusministeeriumi saldoandmike andmebaasi ja äriregistri vahel, mille tulemusena on neil majandusüksustel alates 01.01.2012 võimalik koostada majandusaasta aruanne äriregistri infosüsteemis eeltäidetuna selles infos, mis on saldoandmike andmebaasist sinna üle kantud.

Taksonoomia vormide kasutamine võimaldab esitatud andmete elektroonilist töötlemist, teistele riigiasutustele andmete esitamise ning tulevaste aruannete koostamise lihtsustamist.

Selgitused koostatud vormides

1. Punasega tähistatud kirjed vormides – tegemist on uute taksonoomia kirjetega.

2. Punasega tähistatud lisade nimetused – lisades on tehtud muudatusi võrreldes kasumit taotlevate raamatupidamiskohustuslase raamatupidamise aastaaruande vormidega. Muudatused võivad olla nii kirjete lisamine kui ka äravõtmine.

3. Kriipsud lahtrites tähendavad, et süsteem ei luba sinna väärtusi sisestada.

Võimalikud ettepanekud uute vormide või vormide täienduste osas saab saata aadressil xbrl@fin.ee kuni 01.08.2011.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll