Kasulikku infot 2012. aasta aruande koostamiseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Aruande koostamisel tuleks jälgida mõningaid muudatusi taksonoomias:

  1. Lisad "Muud nõuded" ning "Ettemaksed" asendatud lisaga "Nõuded ja ettemaksed".
  2. Lisad "Muud võlad" ning "Saadud ettemaksed" asendatud lisaga "Võlad ja ettemaksed".
  3. Muudetud on lisa "Tulumaks", kus on lisatud väljad edasilükatud tulumaksu kajastamiseks,
  4. Täiendusi on saanud lisa "Seotud osapooled".

Pane ka tähele:

  • Süsteemi on lisandunud ka sel aastal täiendavaid kontrollreegleid, mis muudavad esitatavad aruanded kvaliteetsemaks ning annavad aruande esitajale suurema kindlustunde, et aruanne on korrektne.
     
  • Alates 2012. aastast peavad aruande e-aruandluskeskkonnas kohustuslikke vorme täites koostama likvideerimis- ja lõpparuande esitajad ning riigiraamatupidamiskohustuslased, kes esitavad rahandusministeeriumile saldoandmikke. Viimaste osas on võimalik saldoandmike andmebaasi sisestatud andmed e-aruandluskeskkonda üle tuua.
     
  • Vabatahtlik võimalus vormide täitmiseks on konsolideeritud aruannete esitajatel; ettevõtjatel, kes koostavad oma majandusaasta aruannet rahvusvaheliste finantsaruandluse standardite alusel ning ettevõtjatel, kelle peamine ja püsiv tegevus on krediidiasutuste seaduse mõistes finantsteenuste osutamine. Vormide mittesobivuse korral võivad need ettevõtjad esitada eelnevalt koostatud aruande e-aruandluskeskkonnas pdf-formaadis.
     
  • Aruanne tuleb esitada täiseurodes.
     
  • Süsteem täidab automaatselt nullidega lahtrid, kus aruandeaastal ei ole andmeid, aga võrdlusperioodil on (ning vastupidi).
     
  • Süsteem võimaldab täita lisa numbrid automaatselt.
     
  • 2012. aastast on lihtsustunud mittetulundusühingute nullaruande esitamine (ka võrdlusperioodil peavad kõik näitajad olema nullid).
     
  • Mittetulundusühingute aruanne tuleb allkirjastada kõigi juhatuse liikmete poolt.
     
  • Erisuseta äriühingute puhul tuleb aruanne allkirjastada vähemalt ühe juhatuse liikme poolt.
     

Kes saavad aruande elektrooniliselt esitada

  • Juurdepääs majandusaasta aruande ja lisade elektrooniliseks esitamiseks võimaldatakse: juhatuse liikmele, täisosanikule, esindusõiguslikule usaldusosanikule, filiaali juhatajale, likvideerijale või pankrotihaldurile.
     
  • Samas võib esindusõiguslik isik aruande sisestamiseks ja esitamiseks anda õiguse näiteks raamatupidaja(te)le. Raamatupidaja saab sisestada andmed, hoida silma peal aruande allkirjastamisel ja jälgida, millal audiitor järeldusotsuse allkirjastab. Kui kõik vajalikud toimingud on tehtud, saab raamatupidaja, kellele on antud ka esitamise õigus, aruande registrile esitada.
     
  • Juhatuse liikmel on võimalus vandeaudiitor lisada enne aruande koostamist, et ta saaks andmete sisestamist jälgida, koostamise ajal või ka alles siis, kui kõik esindusõiguslikud isikud on oma allkirjad aruandele andnud.
     

Elektroonilise esitamise eelised

  • Ettevõtjale on loodud ühtne aruandluskeskkond, mis teeb andmete sisestamise ja edastamise mugavamaks, sest kõikide nõutud andmete esitamiseks on olemas üks kindel koht, vorm ja viis.
     
  • Elektroonilise esitamisega lihtsustub aruandluskorraldus ning väheneb andmete dubleeriv esitamine.
     
  • Esitatud aruandlusandmed on kvaliteetsemad, paremini võrreldavad ja kiiremini kättesaadavad. Võimalik on rahvusvaheline infovahetus.
     
  • Mittetulundusühingud saavad esitada aruanded sama keskkonna kaudu registrile, kus nad registreeritud on.
     

E-aruandluskeskkonna etapid

  • Esimene ehk aruande koostamise etapp võimaldab määrata aruandlusperioodi, valida ja täita põhiaruanded ning lisad või tuua andmed keskkonda üle xbrl-faili üleslaadimise abil.
     
  • Täiendamise etapis saab muuta või täiendada eeltäidetud tiitellehte, sisestada tegevusaruande andmed ja koostada allkirjastamisele minev aruandefail.
     
  • Aruande allkirjastamiseks on e-aruandluskeskkonnas kaks võimalust- valida saab digitaalallkirjastamise või paberil allkirjastamise ja skaneeritud faili üleslaadimise vahel.
     
  • Raamatupidamise aastaaruande audiitorkontrolli etapis saab juhatuse liikme poolt määratud vandeaudiitor e-aruandluskeskkonnas koostada ning allkirjastada vandeaudiitori aruande ning selle digitaalselt allkirjastada.
     
  • Aruande registrile esitamisele eelneb äriühingute puhul kasumi jaotamise/kahjumi katmise ettepaneku ja otsuse vormide täitmine. Peale aruande registrile saatmist saadetakse ettevõtte e-mailile esitamist kinnitav kiri.
     

Aruandlusandmete kontrollimine

E-aruandluskeskkond kontrollib kogu aruande koostamise jooksul seda, kas kohustuslikud vormid ja väljad saavad täidetud, kui ka põhiaruandeid ja lisasid omavahel.

Lisaks keskkonnas olevatele kontrollidele vaatab esitatud aruanded üle ka registriosakond ehk Äriregister. Juhul kui registriosakond leiab, et aruannet on vaja täiendada või esitaja ise soovib seda peale registrile saatmist korrigeerida, saab e-aruandluskeskkonnas esitada kordusaruande.

Kordusaruande esitamisel annab portaal eeltäidetuna ette kõik andmed, mis kasutaja on eelmisel aruande koostamisel sisestanud ja võimaldab nende täiendamist/muutmist.

—————————————————————–

SISENE ETTEVÕTLUSPORTAALI, et esitada majandusaasta aruanne
SIIT.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll