Juurast raamatupidajale  
Kolmapäev, 16. Aprill
 

Fondiosakute kajastamine raamatupidamises

Finantsinstrumente (s.h. Hansa Rahaturufondi osakuid) kajastatakse raamatupidamises vastavalt Raamatupidamise Toimkonna juhendile RTJ 3 "Finantsinstrumendid".

Esmane arvelevõtmine
§7 kohaselt võetakse finantsvarad algselt arvele nende soetusmaksumuses, milleks on antud finantsvara eest makstud õiglane väärtus. Algne soetusmaksumus sisaldab kõiki finantsvara soetamisega otseselt kaasnevaid kulutusi.

  Vastavalt eeltoodule võetakse Hansa Rahaturufondi osakud ostmisel arvele soetusmaksumuses, milleks on antud finantsvara eest makstud summa. Kuna Hansa Rahaturufondi osakute ostmisel makstavad teenustasud on väheolulised, võib need kajastada kuluna ning mitte lisada soetusmaksumusele. Hansa Rahaturufondi osakud kui ülilikviidne vara näidatakse aastaaruandes bilansi aktivas real "Raha ja pangakontod".

  Hansa Rahaturufondi osakute oste ja müüke tuleb järjekindlat kajastada kas tehingupäeval või väärtuspäeval (valitud meetodit tuleb järjekindlalt rakendada kõikidele finantsvaradele).

Edasine kajastamine §14
Kõiki finantsvarasid kajastatakse bilansis õiglase väärtuse meetodil. Investeerimisfondide puhul on õiglaseks väärtuseks tagasivõtuhind. Kuna Hansa Rahaturufondi osakutulu makstakse Investoritele arvelduskontole, siis osakute hind üldjuhul ei muutu (on 1000 krooni). Seega pole vajadust bilansipäeval osakuid turuväärtusele ümber hinnata.

  Investori tulu arvutatakse igal pangapäeval ning kantakse Investori arvelduskontole üks kord kuus - tulu arvestamise kuule järgneva kuu esimesel pangapäeval. Saadud tulu kajastatakse aastaaruandes kasumiaruande real "muud finantstulud ja -kulud". Kuigi osakutulu laekub aruandekuule järgneval kuul, tuleb lähtuvalt tekkepõhisest arvestusprintsiibist saadaolev osakutulu üles võtta aruandekuul viitlaekumisena.

Kajastamise lõpetamine §47
Finantsvara eemaldatakse bilansist siis, kui ettevõte kaotab antud vara üle kontrolli (vara müük). Hansa Rahaturufondi osakute müük kajastatakse vastavalt valitud meetodile kas tehingu- või väärtuspäeval. Kuna osakute soetusväärtus ja müügiväärtus on üldjuhul võrdsed, ei saa Investor müügikasumit (-kahjumit). Panga teenustasud võib nende väheolulisuse tõttu kajastada perioodi kuluna.

Rahavoogude aruandes loetakse Rahaturufondi osakud raha ekvivalentideks (st. neid ei kajastata rahavoogudena investeerimistegevustest).

Originaalartikkel

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Majandusaasta aruanded ootavad koostamist 19.03.2014

  Uus aasta on alanud ja möödunud majandusaasta aruanded ootavad koostamist. Õpi teistelt ning tutvu alljärgnevate tähelepanekutega!
  Loe edasi..

 • Majandusaasta aruande näidised (2013. aasta aastaaruanne) 21.02.2014

  Kõigil ühingutel, olgu need siis äri- või mittetulundusühingud, kelle majandusaasta ühtib kalendriaastaga ehk siis 01.01-31.12, tuleb hiljemalt 30. juuniks esitada Äriregistrile majandusaasta aruanne. Oleme siia koondanud erinevad majandusaasta aruande näidised ja abimaterjalid, et aidata kaasa teie aastaaruande koostamisele.
  Loe edasi..

 • Majandusaasta aruanne kui ettevõtte visiitkaart 10.02.2014

  Läheneb aeg, kus äriühingud hakkavad koostama majandusaasta aruandeid. Paraku jääb vahest tunne, et aruande koostamine on väiksematele ettevõtetele pigem tüütu ja rahaliselt kulukas kohustus, kuna raamatupidajale on vaja maksta aruande koostamise eest täiendavat töötasu.
  Loe edasi..

 • Aruandeid tasub ka ridade vahelt lugeda! 21.01.2014

  Majandusaasta aruandes esitatud infot kasutavad ettevõtjad, analüütikud, investorid, laenuhaldurid ja paljud teisedki, et hinnata ettevõtete tulemusi võrreldaval tasapinnal. Kasutades bilansis ning kasumi ja rahavoogude aruannetes kajastatud näitajaid, saab arvutada kerge vaevaga välja ettevõtte tegevust iseloomustavad finantssuhtarvud. Meetod on tuntud ka kui fundamentaalanalüüs. Suhtarvude abil saab mõõta ettevõtete operatiivset efektiivsust, likviidsust, stabiilsust ning kasumlikkust, annab sisukamat infot kui individuaalsed finantsnäitajad.Suhtarvude võlu peitub selles, et nad võimaldavad standardiseerida tooreid andmeid ning võrrelda ettevõtete ja majandusrahude käitumist ajas. Numbrite suhestamisel saab reastada kõik ettevõtted võrdlemisi sarnasele tegevusmaastikule ning hinnata nende tulemuslikkust, jättes välja tihti segavad faktorid nagu ettevõtte suurus, müügimaht ja turuosa.
  Loe edasi..

 • Kinnisvarainvesteeringute õiglase väärtuse hindamine mõistliku kulu ja pingutusega 13.01.2014

  Juhtkond otsustab, kas kinnisvarainvesteeringu õiglase väärtuse usaldusväärne hindamine on mõistliku kulu ja pingutusega võimalik. Selleks, et audiitor väljastaks märkusteta järeldusotsuse, peab tema omakorda juhtkonna põhjendustega nõus olema.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
Raamatupidamine
Töövahendid
Uudised > Eelnõud
RMP Synnipaev Tartus
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
« Aprill 2014 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 168
Riigipühad: 18.04 ja 20.04

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Eurokalkulaator
EUR
EEK
1 EUR = 15.6466 EEK
 
Aktsia väärtus EUR-s
Osa väärtus EUR-s
Valuutakursid
Gallup
Kuidas planeerid kulutada (või siis kulutasid) tulumaksutagastuse?
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • ETS Nord toopakkumine
 • Betgenius toopakkumine
 • Kuulutused
 • Finesta banner
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: 221024811122
SEB Pank: 10220073067015
LHV Pank: 771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontori aadress: Kopli 98, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
197811  Foorumi postitust
243  E-poe toodet
72  Koolitust
15695  Artiklit
45192  Registreerunud kasutajat
32374  Nädalakirja tellijat
30282  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2013