Fujitsu
Esmaspäev, 27. Aprill
 

Fondiosakute kajastamine raamatupidamises

Finantsinstrumente (s.h. Hansa Rahaturufondi osakuid) kajastatakse raamatupidamises vastavalt Raamatupidamise Toimkonna juhendile RTJ 3 "Finantsinstrumendid".

Esmane arvelevõtmine
§7 kohaselt võetakse finantsvarad algselt arvele nende soetusmaksumuses, milleks on antud finantsvara eest makstud õiglane väärtus. Algne soetusmaksumus sisaldab kõiki finantsvara soetamisega otseselt kaasnevaid kulutusi.

  Vastavalt eeltoodule võetakse Hansa Rahaturufondi osakud ostmisel arvele soetusmaksumuses, milleks on antud finantsvara eest makstud summa. Kuna Hansa Rahaturufondi osakute ostmisel makstavad teenustasud on väheolulised, võib need kajastada kuluna ning mitte lisada soetusmaksumusele. Hansa Rahaturufondi osakud kui ülilikviidne vara näidatakse aastaaruandes bilansi aktivas real "Raha ja pangakontod".

  Hansa Rahaturufondi osakute oste ja müüke tuleb järjekindlat kajastada kas tehingupäeval või väärtuspäeval (valitud meetodit tuleb järjekindlalt rakendada kõikidele finantsvaradele).

Edasine kajastamine §14
Kõiki finantsvarasid kajastatakse bilansis õiglase väärtuse meetodil. Investeerimisfondide puhul on õiglaseks väärtuseks tagasivõtuhind. Kuna Hansa Rahaturufondi osakutulu makstakse Investoritele arvelduskontole, siis osakute hind üldjuhul ei muutu (on 1000 krooni). Seega pole vajadust bilansipäeval osakuid turuväärtusele ümber hinnata.

  Investori tulu arvutatakse igal pangapäeval ning kantakse Investori arvelduskontole üks kord kuus - tulu arvestamise kuule järgneva kuu esimesel pangapäeval. Saadud tulu kajastatakse aastaaruandes kasumiaruande real "muud finantstulud ja -kulud". Kuigi osakutulu laekub aruandekuule järgneval kuul, tuleb lähtuvalt tekkepõhisest arvestusprintsiibist saadaolev osakutulu üles võtta aruandekuul viitlaekumisena.

Kajastamise lõpetamine §47
Finantsvara eemaldatakse bilansist siis, kui ettevõte kaotab antud vara üle kontrolli (vara müük). Hansa Rahaturufondi osakute müük kajastatakse vastavalt valitud meetodile kas tehingu- või väärtuspäeval. Kuna osakute soetusväärtus ja müügiväärtus on üldjuhul võrdsed, ei saa Investor müügikasumit (-kahjumit). Panga teenustasud võib nende väheolulisuse tõttu kajastada perioodi kuluna.

Rahavoogude aruandes loetakse Rahaturufondi osakud raha ekvivalentideks (st. neid ei kajastata rahavoogudena investeerimistegevustest).

Originaalartikkel
Konsolideerimine teoorias ja praktikas

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Kinnisvarainvesteeringute kajastamine: õiglase väärtuse või soetusmaksumuse meetod? 27.02.2015

  Kinnisvarainvesteeringute kajastamist õiglase väärtuse meetodil kasutatakse siis, kui investeeringute õiglast väärtust on võimalik mõistliku kulu ja pingutusega usaldusväärselt hinnata. Muudel juhtudel tuleb kasutada soetusmaksumuse meetodit. Vastavalt Eesti raamatupidamise heale tavale ning Raamatupidamise Toimkonna juhendile RTJ 6 "Kinnisvarainvesteeringud" kajastatakse kinnisvarainvesteeringud (edaspidi KVI) õiglase väärtuse meetodil või soetusmaksumuse meetodil ning valitud meetodit tuleb järjepidevalt rakendada.
  Loe edasi..

 • Kümme lihtsat reeglit, kuidas finantsandmete töötlemisel Excelis vähem vigu teha 26.02.2015

  Vaatamata 21. sajandi algusele on Eestis endiselt kõige populaarsem ja enamlevinud tarkvara konsolideerimisprotseduuride läbiviimiseks MS Excel. Tänu oma universaalsusele, lihtsusele ja paindlikkusele on Exceli populaarsus mõistetav. Seda küll vaid juhul, kui suudetakse eeltoodud argumentidest tulenevaid ohtusid vältida. Olles teadlik Excelile võimalikest ohukohtadest teadlik, on võimalik saavutada vähemate vigadega parem tulemus.
  Loe edasi..

 • Kuidas valida ettevõtjaportaalis vandeaudiitorit ning esitada majandusaasta aruanne? 25.02.2015

  Audiitorkohustusega ettevõtetel tuleb ettevõtjaportaalis aastaaruannet esitades võimaldada lisada vandeaudiitoril sõltumatu vandeaudiitori aruanne. Sageli unustavad ettevõtjad aastaaruannet esitades, et audiitor tuleb määrata kahes kohas.
  Loe edasi..

 • Konsolideeritud aruanne tavaaruandeks 23.02.2015

  Eelmistel aastatel konsolideerisin aastaaruande. Eelmisel aastal müüdi osalus ja nüüd enam konsolideerima ei peaks. Kuidas aastaaruanne koostada? 2013. a on konsolideeritud, aga 2014. a mitte. Kui valida RIK-s tavaline koostamine, siis 2013. a lisadesse ei tule midagi. Kas lisad tuleb ümber teha? Kuidas toimida?
  Loe edasi..

 • Kinnisvarainvesteeringute kajastamine 23.02.2015

  Kas loetakse kinnisvara­investeeringuks ning kajastatakse investeeringuna ettevõtte omandis olevast ja äritegevuses olevast hoonest seda hoone osa, mida renditakse välja kasutusrendi tingimustel (RTJ 6 p 11)? Kas on ka mõeldav, et väljarenditavat osa kinnisvarainvesteeringuna ei kajastata ja kuidas oleks sellisel juhul renditulu õige kajastada?
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
RMP 11 raamatud soodushinnaga
Töövahendid
Soovitame koolitust
Rahavoogude aruandest - põhjalikult ja praktiliselt
30.04.2015 Tallinnas
Meriton Conference & SPA Hotel II korruse saalis
Vaata kava..
Naljanurk
Firmajuht pöördub pearaamatupidaja poole: "Kuulge, te töötate siin juba kümme aastat ega ole kordagi palka juurde küsinud. Mis tumedate asjadega te siin õieti tegelete?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30
« Aprill 2015 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 168
Riigipühad: 03.04 ja 05.04

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Mida Teie arvate, mis tagab ettevõttele oma toodete/teenuste turustamisel konkurentsieelise?
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Raamatupidaja
 • auditi assistent
 • tamro
 • tarcona
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
217215  Foorumi postitust
298  E-poe toodet
76  Koolitust
17573  Artiklit
46741  Registreerunud kasutajat
33023  Nädalakirja tellijat
30746  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2014