Toosuhte maksustamine
Reede, 29. Aprill
 

Fondiosakute kajastamine raamatupidamises

Finantsinstrumente (s.h. Hansa Rahaturufondi osakuid) kajastatakse raamatupidamises vastavalt Raamatupidamise Toimkonna juhendile RTJ 3 "Finantsinstrumendid".

Esmane arvelevõtmine
§7 kohaselt võetakse finantsvarad algselt arvele nende soetusmaksumuses, milleks on antud finantsvara eest makstud õiglane väärtus. Algne soetusmaksumus sisaldab kõiki finantsvara soetamisega otseselt kaasnevaid kulutusi.

  Vastavalt eeltoodule võetakse Hansa Rahaturufondi osakud ostmisel arvele soetusmaksumuses, milleks on antud finantsvara eest makstud summa. Kuna Hansa Rahaturufondi osakute ostmisel makstavad teenustasud on väheolulised, võib need kajastada kuluna ning mitte lisada soetusmaksumusele. Hansa Rahaturufondi osakud kui ülilikviidne vara näidatakse aastaaruandes bilansi aktivas real "Raha ja pangakontod".

  Hansa Rahaturufondi osakute oste ja müüke tuleb järjekindlat kajastada kas tehingupäeval või väärtuspäeval (valitud meetodit tuleb järjekindlalt rakendada kõikidele finantsvaradele).

Edasine kajastamine §14
Kõiki finantsvarasid kajastatakse bilansis õiglase väärtuse meetodil. Investeerimisfondide puhul on õiglaseks väärtuseks tagasivõtuhind. Kuna Hansa Rahaturufondi osakutulu makstakse Investoritele arvelduskontole, siis osakute hind üldjuhul ei muutu (on 1000 krooni). Seega pole vajadust bilansipäeval osakuid turuväärtusele ümber hinnata.

  Investori tulu arvutatakse igal pangapäeval ning kantakse Investori arvelduskontole üks kord kuus - tulu arvestamise kuule järgneva kuu esimesel pangapäeval. Saadud tulu kajastatakse aastaaruandes kasumiaruande real "muud finantstulud ja -kulud". Kuigi osakutulu laekub aruandekuule järgneval kuul, tuleb lähtuvalt tekkepõhisest arvestusprintsiibist saadaolev osakutulu üles võtta aruandekuul viitlaekumisena.

Kajastamise lõpetamine §47
Finantsvara eemaldatakse bilansist siis, kui ettevõte kaotab antud vara üle kontrolli (vara müük). Hansa Rahaturufondi osakute müük kajastatakse vastavalt valitud meetodile kas tehingu- või väärtuspäeval. Kuna osakute soetusväärtus ja müügiväärtus on üldjuhul võrdsed, ei saa Investor müügikasumit (-kahjumit). Panga teenustasud võib nende väheolulisuse tõttu kajastada perioodi kuluna.

Rahavoogude aruandes loetakse Rahaturufondi osakud raha ekvivalentideks (st. neid ei kajastata rahavoogudena investeerimistegevustest).

Originaalartikkel
toopakkumised

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Likvideerimise algbilansi ja majandusaasta aruande auditeerimisest vabastamine 22.04.2016

  Äriühingu lõpetamisotsuse vastuvõtmisest alates kolme kuu jooksul koostavad likvideerijad likvideerimise algbilansi. Lõpetamisotsuse vastuvõtmisega lõpeb osaühingu seni kestnud majandusaasta ning algab uus majandusaasta. Likvideerijad koostavad majandusaasta aruande osaühingu lõpetamise ajaks lõppeva ning iga lõpetamisjärgse majandusaasta lõpu seisuga. Tulenevalt äriseadustikust võib kohus osaühingu vabastada likvideerimise algbilansi ja majandusaasta aruande auditeerimise kohustusest, kui osaühingu varaline olukord on nii selge, et auditeerimine ilmselt ei ole ei osanike ega võlausaldajate huvides vajalik. Maakohtule esitab avalduse likvideerimisel oleva osaühingu likvideerija. Avaldust ei esitata äriregistrile.
  Loe edasi..

 • Mida kajastatakse bilansikirjel "muud reservid"? 22.04.2016

  Omakapitali kirjel "muud reservid" kajastatakse muuhulgas: välismaal asuvate tütarettevõtete konsolideerimisel tekkivad valuutakursi vahed; aruannete arvestusvaluutast esitusvaluutasse ümberarvestusel tekkivad erinevused..
  Loe edasi..

 • Oma siseaudiitor või siseauditi teenus väljast? 15.04.2016

  Siseaudiitori ülesanne on anda ettevõtte juhtorganile kindlustunne, et kõik toimib. Kõigi oluliste komponentide hindamine eeldab siseaudiitorilt kompetentsust, eriteadmisi ja oskusi. Oma siseaudiitori tööle võtmine ei ole aga tihti mõistlik.
  Loe edasi..

 • Kuidas klassifitseeritakse ettevõtjaid alates 01.01.2016 jõustunud raamatupidamise seaduse alusel? 11.04.2016

  Tabel annab selge ülevaate kuidas jaotuvad Eesti ettevõtted muudatuste tulemusel mikro-, väike-, keskmisteks ja suurettevõtjateks ning milliseid raamatupidamise aastaaruandeid nad esitama peavad.
  Loe edasi..

 • Millele tähelepanu pöörata pakendiaruande koostamisel? 31.03.2016

  Pakendiaruande koostamisel määra esmalt kindlaks isik, kes on vastutav pakendiarvestuse korraldamise ja pakendiaruande koostamise eest. Seejärel kaardista, milliste tehingute käigus tekkivat pakendit tuleb pakendiaruandes deklareerida, sh Eestis esmakordselt pakendatud kauba või pakendijäätmete turule laskmine.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
Pilvebyroo finantsjuhtimise eraamat
Töövahendid
Soovitame koolitust:

Muudatused raamatupidamises.
Mida tuleb rakendada juba 2016. aastal?


Anne NuutLektor: Anne Nuut, vandeaudiitor

Koolituse eesmärk on anda osalejatele põhjalik ja kiire ning võrdlev ülevaade raamatupidamise seaduses ning RTJ-des tehtud muudatustest, mis tõid kaasa nii terminoloogilisi kui ka sisulisi muudatusi alates aastast 2016. 

Käsitletakse ka ettevõtte uusi kategooriaid mikro- ja väikeettevõte, tuues välja nende raamatupidamisaruandluse erisused ning sarnasused.

05.05.2016 PÄRNUS
06.05.2016 KURESSAARES

Naljanurk

Raamatupidaja ülemusele: "Meil on arhiiv puupüsti täis, kas ma võiksin üle kümne aasta vanad toimikud ära visata?"
"Jah, aga tee kõigist enne koopiad!"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
« Aprill 2016 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 168
Riigipühad: -

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas oled kursis kõigi raamatupidamise seaduses ning RTJ-des tehtud muudatustega, mida tuleks juba käesoleval aastal raamatupidamises arvesse võtta?
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • SmartAccounts
 • BDO finantsaudiitor
 • Baumax Eesti O
 • Kuulutused
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
232225  Foorumi postitust
344  E-poe toodet
66  Koolitust
19390  Artiklit
48605  Registreerunud kasutajat
34007  Nädalakirja tellijat
31554  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2015