Laupäev, 04. Juuli
 

Fondiosakute kajastamine raamatupidamises

Finantsinstrumente (s.h. Hansa Rahaturufondi osakuid) kajastatakse raamatupidamises vastavalt Raamatupidamise Toimkonna juhendile RTJ 3 "Finantsinstrumendid".

Esmane arvelevõtmine
§7 kohaselt võetakse finantsvarad algselt arvele nende soetusmaksumuses, milleks on antud finantsvara eest makstud õiglane väärtus. Algne soetusmaksumus sisaldab kõiki finantsvara soetamisega otseselt kaasnevaid kulutusi.

  Vastavalt eeltoodule võetakse Hansa Rahaturufondi osakud ostmisel arvele soetusmaksumuses, milleks on antud finantsvara eest makstud summa. Kuna Hansa Rahaturufondi osakute ostmisel makstavad teenustasud on väheolulised, võib need kajastada kuluna ning mitte lisada soetusmaksumusele. Hansa Rahaturufondi osakud kui ülilikviidne vara näidatakse aastaaruandes bilansi aktivas real "Raha ja pangakontod".

  Hansa Rahaturufondi osakute oste ja müüke tuleb järjekindlat kajastada kas tehingupäeval või väärtuspäeval (valitud meetodit tuleb järjekindlalt rakendada kõikidele finantsvaradele).

Edasine kajastamine §14
Kõiki finantsvarasid kajastatakse bilansis õiglase väärtuse meetodil. Investeerimisfondide puhul on õiglaseks väärtuseks tagasivõtuhind. Kuna Hansa Rahaturufondi osakutulu makstakse Investoritele arvelduskontole, siis osakute hind üldjuhul ei muutu (on 1000 krooni). Seega pole vajadust bilansipäeval osakuid turuväärtusele ümber hinnata.

  Investori tulu arvutatakse igal pangapäeval ning kantakse Investori arvelduskontole üks kord kuus - tulu arvestamise kuule järgneva kuu esimesel pangapäeval. Saadud tulu kajastatakse aastaaruandes kasumiaruande real "muud finantstulud ja -kulud". Kuigi osakutulu laekub aruandekuule järgneval kuul, tuleb lähtuvalt tekkepõhisest arvestusprintsiibist saadaolev osakutulu üles võtta aruandekuul viitlaekumisena.

Kajastamise lõpetamine §47
Finantsvara eemaldatakse bilansist siis, kui ettevõte kaotab antud vara üle kontrolli (vara müük). Hansa Rahaturufondi osakute müük kajastatakse vastavalt valitud meetodile kas tehingu- või väärtuspäeval. Kuna osakute soetusväärtus ja müügiväärtus on üldjuhul võrdsed, ei saa Investor müügikasumit (-kahjumit). Panga teenustasud võib nende väheolulisuse tõttu kajastada perioodi kuluna.

Rahavoogude aruandes loetakse Rahaturufondi osakud raha ekvivalentideks (st. neid ei kajastata rahavoogudena investeerimistegevustest).

Originaalartikkel
toopakkumised

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Näiteid sotsiaalmaksu miinimumkohustuse kajastamisest raamatupidamises 01.07.2015

  Sotsiaalmaksuseaduse järgi tuleb sotsiaalmaksu maksta tegelikult makstud tasult, kuid mitte vähem kui riigieelarvega kehtestatud kuumääralt. Seaduses on kirjas ka see, millal võib miinimummäära arvestada proportsionaalselt töötatud ajaga. Seda võib teha näiteks juhul, kui töötaja oli haige, viibis korralisel puhkusel jne. Sotsiaalmaksu maksmisel tuleb arvestada väga paljude erijuhtudega. Näiteks peab juhul, kui töötaja saab tasu mitmelt tööandjalt, maksma miinimummääralt sotsiaalmaksu see tööandja, kes töötaja palgalt tulumaksu kinnipidamisel võtab arvesse tulumaksuvaba miinimumi. Samuti sõltub, millal ja kui palju tuleb sotsiaalmaksu maksta sellest, millal on ettevõttes palgapäev, st millal muutub palk sissenõutavaks.Kuidas aga tuleks kõiki neid erisusi kajastada raamatupidamises?
  Loe edasi..

 • Majandusaasta aruanne kui visiitkaart teie investorite jaoks 18.06.2015

  Ülemöödunud nädalal andis justiitsministeerium teada, et esimeseks juuni nädalaks oli esitanud oma majandusaasta aruande 20% ettevõtetest, sihtasutustest ja mittetulundusühingutest. Varasema kogemuse baasil on justiitsministeerium prognoosinud samas, et 20% ettevõtetest ei esitagi üldse majandusaasta aruannet.Et tulevikus seda protsenti vähendada, plaanitakse aruannete esitamise tõhustamiseks alates 2016. aasta algusest viia kontroll aruannete esitamise üle maksu- ja tolliameti haldusalasse.Võttes arvesse, et ettevõtetel on kuus kuud aega aruannete esitamiseks, on paslik siinkohal meelde tuletada majandusaasta aruande koostamise tähtajad ning anda mõned nõuanded aruannete koostamiseks.
  Loe edasi..

 • Pakendiaruande auditi kitsaskohad praktikas ja lahendusvõimalused 17.06.2015

  Pakendiaruandluse korraldamise nõue on Eestis juba enam kui kümme aastat vana. Alates 2015. aastast tuleb pakendiaruandluse aruandeid ka auditeerida. Audit tuleb läbi viia juba 2014. aasta kohta koostatavatele pakendiaruannetele. Pakendiaruandluse audiitorkontrolli eesmärk on anda hinnang auditeeritava kalendriaasta pakendiaruande vastavuse kohta pakendiseaduse nõuetele. Auditeeritakse pakendiettevõtja koostatud pakendiaruannet.
  Loe edasi..

 • Kasulikke artikleid aastaaruande koostajale 17.06.2015

  RMP.ee toimetus on kogunud ühte artiklisse kokku juba varem avaldatud kasulikud artiklid majandusaasta aruande koostamisest, et aidata aastaaruande koostajal hõlpsamini leida vajalikku informatsiooni.
  Loe edasi..

 • Omakapitali miinimumnõue ja netovara taastamine 16.06.2015

  Mis on ebapiisav omakapital? Kas see on alati probleem? Kuidas seda probleemi lahendada? Kõikidele nendele küsimustele püüab käesolev artikkel üldisemat laadi vastused leida.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
kaibemaksu raamat soodushinnaga
Töövahendid
Raamatupidajate sügisene suurüritus
Aule Kindsigo
Eesti raamatupidajate konverents: "Teejuht 2016. aastaks"
28.10.2015 Tallinnas
Nordea Kontserdimajas
Registreeru soodushinnaga..
Naljanurk

Personalijuht töösoovijale: "Te näete oma vanuse kohta liiga väheenergiline välja."

"Aga keda teil vaja on, raamatupidajat või ahvi?" küsib see.

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
« Juuli 2015 »
Tööpäevade arv kuus 23
Töötunde kuus 184
Riigipühad: -

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas peate sageli arvutama sotsiaalmaksu proportsionaalselt töötatud ajaga?
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • BM Auto
 • Grant Thornton Rimess
 • Raamatupidamise assistent
 • Kuulutused
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
220600  Foorumi postitust
316  E-poe toodet
59  Koolitust
17770  Artiklit
46855  Registreerunud kasutajat
33018  Nädalakirja tellijat
30735  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2015