Teenuste km
Teisipäev, 06. Oktoober
 

Fondiosakute kajastamine raamatupidamises

Finantsinstrumente (s.h. Hansa Rahaturufondi osakuid) kajastatakse raamatupidamises vastavalt Raamatupidamise Toimkonna juhendile RTJ 3 "Finantsinstrumendid".

Esmane arvelevõtmine
§7 kohaselt võetakse finantsvarad algselt arvele nende soetusmaksumuses, milleks on antud finantsvara eest makstud õiglane väärtus. Algne soetusmaksumus sisaldab kõiki finantsvara soetamisega otseselt kaasnevaid kulutusi.

  Vastavalt eeltoodule võetakse Hansa Rahaturufondi osakud ostmisel arvele soetusmaksumuses, milleks on antud finantsvara eest makstud summa. Kuna Hansa Rahaturufondi osakute ostmisel makstavad teenustasud on väheolulised, võib need kajastada kuluna ning mitte lisada soetusmaksumusele. Hansa Rahaturufondi osakud kui ülilikviidne vara näidatakse aastaaruandes bilansi aktivas real "Raha ja pangakontod".

  Hansa Rahaturufondi osakute oste ja müüke tuleb järjekindlat kajastada kas tehingupäeval või väärtuspäeval (valitud meetodit tuleb järjekindlalt rakendada kõikidele finantsvaradele).

Edasine kajastamine §14
Kõiki finantsvarasid kajastatakse bilansis õiglase väärtuse meetodil. Investeerimisfondide puhul on õiglaseks väärtuseks tagasivõtuhind. Kuna Hansa Rahaturufondi osakutulu makstakse Investoritele arvelduskontole, siis osakute hind üldjuhul ei muutu (on 1000 krooni). Seega pole vajadust bilansipäeval osakuid turuväärtusele ümber hinnata.

  Investori tulu arvutatakse igal pangapäeval ning kantakse Investori arvelduskontole üks kord kuus - tulu arvestamise kuule järgneva kuu esimesel pangapäeval. Saadud tulu kajastatakse aastaaruandes kasumiaruande real "muud finantstulud ja -kulud". Kuigi osakutulu laekub aruandekuule järgneval kuul, tuleb lähtuvalt tekkepõhisest arvestusprintsiibist saadaolev osakutulu üles võtta aruandekuul viitlaekumisena.

Kajastamise lõpetamine §47
Finantsvara eemaldatakse bilansist siis, kui ettevõte kaotab antud vara üle kontrolli (vara müük). Hansa Rahaturufondi osakute müük kajastatakse vastavalt valitud meetodile kas tehingu- või väärtuspäeval. Kuna osakute soetusväärtus ja müügiväärtus on üldjuhul võrdsed, ei saa Investor müügikasumit (-kahjumit). Panga teenustasud võib nende väheolulisuse tõttu kajastada perioodi kuluna.

Rahavoogude aruandes loetakse Rahaturufondi osakud raha ekvivalentideks (st. neid ei kajastata rahavoogudena investeerimistegevustest).

Originaalartikkel
Konverents

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Rahavoo aruanne. Raha ja raha ekvivalendid 05.10.2015

  Raha ja raha ekvivalentide määratlemine on rahavoo aruande seisukohast oluline rahavarude hulga ehk rahajäägi fikseerimiseks. Sarnast hulka raha ja lühiajalisi finantsinvesteeringuid omavad majandusüksused võivad mõtestada just eelkõige raha ekvivalente erinevalt ning sedakaudu koostada muudel võrreldavatel tingimustel erinevad rahavoo aruanded.
  Loe edasi..

 • Rahavoo aruanne. Rahavood ja rahajäägi muutus 28.09.2015

  Rahaseis, laekumised ja väljamaksed määravad majandusüksuse maksevõime olevikus ja tulevikus. Eeldatavate laekumiste ja maksete asjakohasus, ajakohasus ning toimumise (eba)kindluse ulatus kujundavad keskkonna maksete õigeaegseks teostamiseks.
  Loe edasi..

 • Muude reservide moodustamisest omakapitalis 22.09.2015

  Muud reservid tekivad omakapitali siis, kui lisaks kohustuslikule reservkapitalile moodustatakse muid äriühingu põhikirjas ette nähtud reserve või seda näeb ette rakendatav raamatupidamistava. Teatud raamatupidamiskohustuslastel võib muude reservide moodustamise kohustus olla fikseeritud ka seadusega. Sedakaudu jagunevad omakapitali muud reservid kaheks: omanike (aktsionäride või osanike) otsusega loodavad ja kasutatavad muud reservid ning regulatsioonide ja rakendatava raamatupidamistava poolt kujundatavad muud reservid.
  Loe edasi..

 • Rahavoo aruanne. Rahavoo eelarvestamine ja mõõtmine 21.09.2015

  Erinevatel põhjustel ollakse huvitatud, kuidas majandusüksus raha teenib ja kasutab. Eeldatavate laekumiste ja maksete asja- ja ajakohasus ning toimumise (eba)kindluse ulatus on kategooriad, millega tegeleb rahavoo eelarvestamine ja planeerimine. Rahajääk, laekumised ning väljamaksed määravad majandusüksuse maksevõime olevikus ja tulevikus.
  Loe edasi..

 • Majutusteenus vahendusfirma kaudu 16.09.2015

  Ettevõte A osutas väikeses mahus majutusteenust, mis ei ole tema põhitegevus. Majutust vahendas teine firma B, millelt laekus raha A arvele. Lisaks saime arve, kus on välja toodud summa, mis klientidelt B-le laekus ja nende teenustasu, mille võrra oli A-le üle kantud summa väiksem. Kõik klapib kenasti, kuid tekkis küsimus, kas A peab tegema ka eraldi nn müügiarve tegema või piisab kande tegemiseks antud vahendusfirma B arvest? Kuidas oleks korrektne?
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
lugejakysitlus 2015
Töövahendid
Raamatupidajate sügisene suurüritus
Aule Kindsigo
Eesti raamatupidajate konverents: "Teejuht 2016. aastaks"
28.10.2015 Tallinnas
Nordea Kontserdimajas
Registreeru soodushinnaga..
Naljanurk

Mis vahe on trahvil ja maksudel?
Trahv on maks selle eest, kui teed midagi valesti. Maks on trahv selle eest, kui teed midagi õigesti.

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
« Oktoober 2015 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: -

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Mida Teie arvate, kas kutsetunnistuse olemasolu aitab olla tööturul konkurentsivõimelisem?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Enics Eesti
 • Dokumendinaidised
 • Unic Management
 • Kuulutused
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
224207  Foorumi postitust
323  E-poe toodet
80  Koolitust
18204  Artiklit
46988  Registreerunud kasutajat
33051  Nädalakirja tellijat
30743  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2015