Jaotuskõlbulik kasum ja dividendide jagamine. Korrigeeritud konsolideerimata omakapitali arvutamine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Äriühingust raamatupidamiskohustuslane, kes koostab konsolideerimisgrupi majandusaasta aruande, lähtub omakapitali kohta äriseadustikus kehtestatud nõuetele vastavuse arvestamisel (emaettevõtja) korrigeeritud konsolideerimata omakapitalist. Korrigeeritud konsolideerimata omakapital on võrdne äriühingu konsolideerimata omakapitaliga, millest on lahutatud tema bilansis kajastatud valitseva ja olulise mõju all olevate osaluste bilansiline väärtus ning millele on liidetud nende osaluste väärtus arvestatuna kapitaliosaluse meetodil.

Nagu varemalt öeldud, ei laiene alljärgnev emaettevõtjatele, kes ei koosta konsolideerimisgrupi majandusaasta aastaaruannet. Sellised emaettevõtjad leiavad oma netovara ja jaotuskõlbuliku kasumi suuruse tavapärases korras.

Arvutades korrigeeritud konsolideerimata omakapitali on oluline täpsustada, et tütar- ja sidusettevõtjate kajastamist Eesti raamatupidamise hea tava kohaselt koostatavates finantsaruannetes käsitleb RTJ 11. Selle kohaselt:

kajastatakse emaettevõtja konsolideeritud finantsaruannetes:

  • tütarettevõtted rida-realt konsolideerituna;
  • sidusettevõtted kas:
    • soetusmaksumuse meetodil;
    • kapitaliosaluse meetodil või
    • õiglases väärtuses;

ning emaettevõtja konsolideerimata finantsaruannetes

  • kajastatakse tütar- ja sidusettevõtted kas:
    • soetusmaksumuse meetodil või
    • õiglases väärtuses.

Tavapäraselt leiab konsolideerimisgrupi emaettevõtja konsolideerimata bilansi kõige lihtsamini raamatupidamise aastaaruande lisadest ning arvutuste tegemiseks oluline kirje on omakapitali summa (Konsolideerimata bilansi andmed / Kokku omakapital summa).

Seejärel tuleb leida valitseva ja olulise mõjuvõimu all olevate osaluste bilansiline väärtus. Valitseva mõju tagava osaluse omandamine tekitab tütarettevõtja (ja emaettevõtja) ning olulise mõjuvõimu omandamine muudab investeerimisobjekti sidusettevõtjaks. Siinkohal võiks tekkida küsimus, kas mõeldakse osaluste bilansilist väärtust konsolideeritud või konsolideerimata bilansis, kuid rida-realt konsolideerides elimineeritakse tütarettevõtete osaluse väärtus. Sedakaudu tuleb valitseva ja olulise mõjuvõimu all olevate osaluste bilansiline väärtus võtta emaettevõtja konsolideerimata bilansist (Konsolideerimata bilansi andmed / Investeeringud tütar- ja Sidusettevõtjatesse summa).

Viimaseks on vajalik leida valitseva ja olulise mõjuvõimu all olevate osaluste väärtus arvestatuna kapitaliosaluse meetodil. Ülalviidatud RTJ 11-st ilmneb, et konsolideerimisgrupi majandusaasta aastaaruannet koostava emaettevõtja konsolideerimata finantsaruannetes tütar- ja sidusettevõtteid ei kajastata kapitaliosaluse meetodil. Samuti ei kajastata tütarettevõtteid kapitaliosaluse meetodil ning sidusettevõtteid ei pruugita esitada kapitaliosaluse meetodil ka konsolideeritud finantsaruannetes. Sedakaudu on võimalik parimal juhul leida olulise mõju all olevate osaluste (sidusettevõtete) väärtus arvestatuna kapitaliosaluse meetodil konsolideeritud majandusaasta aruande lisadest (Sidusettevõtjate aktsiate ja osade andmed). On oluline toonitada, et küsimus ei ole mitte aruandeaasta kapitaliosaluse kasumis-kahjumis vaid osaluse väärtuses tervikuna.

Kui niivõrd “ei vea”, siis nii valitseva kui ka olulise mõjuvõimu all olevate osaluste väärtus arvestatuna kapitaliosaluse meetodil  tuleb täiendavalt välja arvutada. Kapitaliosaluse rakendamise põhimõtted on esitatud RTJ 11.91-11.102.

Seega korrigeeritud konsolideerimata omakapitali arvutamine toimub järgnevalt (illustreeriv näide):

KORRIGEERITUD KONSOLIDEERIMATA OMAKAPITAL: 31.12.20XX
1 Konsolideerimata bilansi andmed / Kokku omakapital summa 217 000
2 Konsolideerimata bilansi andmed / Investeeringud tütar- ja sidusettevõtjatesse summa – 47 500
3 Valitseva mõju all olevate osaluste (tütarettevõtete) väärtus  arvestatuna kapitaliosaluse meetodil + 35 000
4 Olulise mõju all olevate osaluste (sidusettevõtete) väärtus  arvestatuna kapitaliosaluse meetodil + 12 500
KORRIGEERITUD KONSOLIDEERIMATA OMAKAPITAL KOKKU: 217 000

Üldreeglina ei erine emaettevõtja konsolideerimisgrupi konsolideeritud omakapital emaettevõtja korrigeeritud konsolideerimata omakapitalist oluliselt, kuid sõltuvalt investeeringuobjekti finantstulemustest, valitud arvestustavadest (nt IFRS versus Eesti hea tava) või investeeringute kajastamise meetodist (soetusmaksumuse meetodi või õiglase väärtuse kasutamine) võib see nii olla.

Allikas:  BDO Eesti

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll