Ka raamatupidaja unistab puhkusest

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Soe ilm ja pikk õhtupäike annavad märku, et üürike põhjamaa suvi koputab kohe uksele. Magusamate puhkuseaegade järele käib juba varakevadel tihe rebimine – märtsi lõpuks peab puhkusekava olema kokku lepitud. Lihtsam on  puhkuseid planeerida ettevõtetes, kus kas kõik neli nädalat või osa puhkusest  on ettevõte suletud ehk kollektiivpuhkusel. Teistes ettevõtetes on pinged õhus ja igaüks võitleb iseenda eest.

Märtsis unistame, et just meie puhkus möödub nautides soojust ja valgust. Kuna keegi täpset ilma ennustada ei oska, lähtume puhkuseaja planeerimisel sageli reeglist, et enne jaanipäeva kehv suusailm ei taandu ja augusti lõpus võib vaid loota vananaistesuvele. Seega alles jääb napilt kahekuuline periood jaanipäevast poole augustini ning mis seal salata parimad rannailmad kipuvad kogunema juulisse. 

Mõnevõrra paremal positsioonil on puhkuste ajakava koostamisel lapsevanemad, kellel väiksed lapsed ja kes seetõttu saavad puhata neile sobival ajal. Kuna lasteaiad on sageli kollektiivpuhkusel just juulis, siis tegelikult pole lastevanematel valikut, eriti kui vanavanemad on veel tegusad ja töötavad. Lastetud saavad puhkamiseks valida mõne muu n-ö neile sobiva aja. 

Teoorias on see paljudel ametikohtadel tõesti nii, et puhkuse ajal tööd ei tehta – sõltuvalt töö iseloomust on võimalik puhkuse ajal töö katkestada või tööd edasi lükata – teha tegemata töö ära hiljem pärast puhkuse lõppu. Raamatupidaja arvestab juba oma puhkust planeerides tähtaegadega – sellega, millal ootab aruandeid juhtkond, millal on riigimaksude deklareerimise ja maksmise tähtajad. 

Kuna raamatupidamine on piisavalt spetsiifiline valdkond, on selle eriala valdajal sageli just juunis käed-jalad tööd täis, sest ikka leidub häid sõpru ja tuttavaid, kes märkavad raamatupidaja vajadust vahetult enne aastaaruande esitamise tähtaega. No kuidas sa ikka heale tuttavale ära ütled. Pealegi on väike lisaraha enne suvepuhkust kindlasti teretulnud.

Kui eelmise kuu müügid ja ostud on kajastatud, palgad deklareeritud ja välja makstud, käibedeklaratsioon esitatud ja maksud tasutud, saab veidi hinge tõmmata – umbes paar nädalat kuni järgmise kuu alguseni. Kuna raamatupidaja töö on spetsiifiline ja vajab teadmisi nii arvestusest kui maksundusest, siis sageli teda puhkuse ajal ei asendata ja tagasi tööle tulles ootab teda kõigepealt ees vahepeal tegemata töö. Tähatajad aga ei oota. Lähtudes eelnevast puhkab raamatupidaja sageli oma puhkuse osade kaupa.

Kui muud tegevused on aastaringi enam-vähem ühesugused, siis suvised palgapäevad on erilised just seetõttu, et paljud kolleegid puhkavad ja sellevõrra rohkem on ka arvestamist. Seoses puhkustega on ka kõige suurem n-ö määramatuse tegur, mida suurem on ettevõte, seda tõenäolisem on, et keegi kellel puhkusegraafikus puhkus justkui paigas on, tõstab selle viimasel hetkel kas omaalgatuslikult või ettevõtte soovitusel ümber. Paljud inimesed kasutavad rõõmuga ka seadusjärgset õigust nõuda puhkusetasu väljamaksmist eelviimasel tööpäeval enne puhkust. Seega võib tekkida täiesti reaalne vajadus raamatupidajal ka puhkuse ajal tööd teha. 

Õnneks ja kahjuks on tänapäeval võimalik töötada ka kodunt, üle interneti. Õnneks seetõttu, et olulised asjad, mille pärast muidu peaks lausa füüsiliselt kontorit külastama, saab korda aetud ka kodunt või maakodunt, spaast või lausa piiri tagant. Kahju on muidugi puhkuse ajal tööle mõelda, kuid see annab vahel ka kindlustustunde, et kui mind hädasti vaja, on võimalik alati vajadusel lihtsa vaevaga aidata.

Selleks et palga-ja puhkusearvestus toimiks ka finantsosakonna puhkuste ajal ladusalt, oleks esiteks hea palka arvestada spetsiaalses finantstarkvaras. Teiseks oleks kasulik, kui see tarkavara ei asu n-ö tööl lauaarvutis, vaid seda on võimalik kasutada kaasavõetavas sülearvutis. Kõige mugavam on aga kasutada internetipõhist tarkvara, mis võimaldab töötada ükskõik millises arvutis – kasvõi elukaaslase sülearvutis või lapse tahvelarvutis.

Finantstarkvara valimisel tuleks lähtuda sellest, milliseid arvestusvõimalusi konkreetne tarkvara pakub ja kui lihtsaks on tarkvara kasutamine tehtud just lõppkasutajale. Tarkvara peab võimaldama tööd lihtsamaks teha, mitte protsessi keerulisemaks ajada. Väga oluline on, et vajadusel saaks kasutaja kiiret ja asjakohast tuge.

Valmistu juba aegsalt muretuks puhkuseks!

Allikas:  Cloudsheet

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll