Küsimusi ja vastuseid e-aruande teemal

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Oleme siia koondanud valiku Raamatupidamise Toimkonna foorumis esitatud elektroonilist majandusaasta aruannet puudutavatest küsimustest.

Küsimustele jagavad vastuseid Marika Taal Rahandusministeeriumi ettevõtluse ja arvestuspoliitika osakonna peaspetsialist, Marko Aavik Justiitsministeeriumi asekantsler, Kristi Spelman Registrite ja Informatsiooni Keskuse Teenuste osakonna kliendihaldur, Registrite ja Informatsiooni Keskus (edaspidi RIK).
 

KÜSIMUS:
Kui programm märkusi ei anna ja elektrooniline aruanne kinnitatakse, kas siis see on lõplik ehk kas on võimalus,et äriregistrist võib ikka teade tulla selle majandusaasta puuduste kohta?

RIK:
Jah, võib küll. Aruandlussüsteemi on sisse ehitatud küll teatud kontrollfunktsioonid, kuid kõike puuduseid süsteem pole võimeline kontrollima. Lõpliku kontrolli aruandes esinevate andmete õigsuse üle teeb Äriregister.

—————————————

KÜSIMUS:
Omakapitali muutuste aruande andmetes vastavalt taksonoomiale 2010 on kirje "Muutused muudest omanike sissemaksetest". Kas sellel kirjel võib kajastada omanike otsuse alusel tehtud rahalisi sissemakseid, kui osaühingul on netovara vähem kui pool osakapitalist?

Marika Taal:
Jah, sellel kirjel saab kajastada omanike sissemakseid sh küsija poolt kirjeldatud sissemakset.

—————————————

KÜSIMUS
:
Millistele ridadele materiaalse põhivara lisas tuleks sisestada põhivara mahakandmisel nende väärtus arvelevõtmise hinnas ja millisele reale nende akumuleerunud kulum? Selliselt et soetusväärtus perioodi algul + soetused – müügid – mahakandmised = soetusväärtus perioodi lõpul. Sama akumuleerunud kulumi kohta.

Ma ei leia süsteemi poolt tehtud tabelis kohta kuhu panna mahakantud vara soetusmaksumust ja ka eraldi selle jaoks amortisatsiooni lahtrit. Proovisin seda kõike kajastada müügi lahtris, kus tuleb kokku näidata soetusmaksumus ja amort, kuid siis viskas ka veateate.

Marika Taal:
Materiaalse põhivara lisa koostamisel oli vormide koostajate printsiip järgmine: Amortiseerunud põhivara mahakandmist ei avaldata liikumistena, vaid ainult näidatakse perioodi lõpus soetusmaksumus ja kulum väiksemana võrdsetes osades. See on tingitud asjaolust, et kõik liikumised näidatakse jääkväärtuses, v.a need, kus liigub ainult soetusmaksumus (soetused) või kulum (amortiseerimine). Ülejäänud, sh mahakandmised müügist või muul põhjusel, näidatakse liikumistes jääkväärtuses.

—————————————

KÜSIMUS:
Firmal on töölepinguga ja töövõtulepinguga (võlaõiguslik leping) töötajad. Kas palgakulu real näitan mõlema lepingu tasud koos või pean töövõtulepingute tasu ja maksude jaoks eraldi read looma?

Marika Taal:
Siin on mõeldud palgakulu kokku ehk töötajatele arvestatud tasud töö eest, olenemata lepingu vormist. Kui aruandekohustuslane leiab, et eraldi informatsioon on täiendavalt oluline, võib seda kajastada vastava lisa selgitusena. Kuigi tekstiväljas on üldjoontes mõeldud vaid tekstile, saab sinna kopeerida ka excel tabelit (millele küll gridline’e ei kuvata), kui mis annab numbritele struktuuri.

—————————————

KÜSIMUS
:
Millisel real lisas 6 tuleb näidata maksuintresside võlgnevus?

Marika Taal:
Maksuintresside võlgnevust võib näidata real "Muud maksude ettemaksed ja maksuvõlad".

—————————————

KÜSIMUS:
Ma olen vist midagi valesti teinud, tahaksin aruannet teha, kuid ei leia kohta, kust sisestada kasumi jaotamise otsust, tegevusaruannet.

RIK:
Tegevusaruande sisestamise võimalus on teises etapis – aruande täiendamine. Teise etappi saab peale põhiaruannete ja lisade sisestamist. Kasumi jaotamise ettepaneku ja otsuse saab täita peale allkirjade andmist ning enne aruande registrile esitamist.

—————————————

KÜSIMUS:
Aastaaruande osas "Põhivarad" on rida aruandeaasta amortisatsiooni kulum, kuid kuhu reale tuleb kanda kulum müükide- mahakandmiste kirjendamisel?

Marika Taal:
Müüdud põhivara jääkväärtus kajastatakse real "Müügid".

—————————————

KÜSIMUS:
Lisa 6 – ei saa lisada lisade numbreid (maksude ettemaksed on muuhulgas ka lisas 4 ja võlgnevus lisas 13), lisa 9 – miks osaluse protsenti saab sisestada ainult täisarvuna – eksitav eriti suurte summade puhul.

Marika Taal:
Lisa "Maksude ettemaksed ja maksuvõlad" puhul ei ole viite lisamise võimalust seetõttu, et üldjuhul oleks viidatav kirje "Kokku maksude ettemaksed ja maksuvõlad", kuid tabeli ülesehitusest tulenevalt ei pruugi aruande lugeja aru saada, kui kokku rea taga on kaks viidet, milline neist täpselt viitab "Nõuded ja ettemaksed" lisasse, milline aga "Võlad ja ettemaksed" lisasse. Lähtutud on reeglist, et viidatav number peaks olema kergelt identifitseeritav vastavas lisas, siinkohas aga ei oleks see kergelt jälgitav. Kui on soov vastav viite informatsioon siiski lisada, siis võib seda tekstina lahti kirjutada.

Miks saab osaluse protsenti sisestada ainult täisarvuna tuleneb süsteemi omapärast, kus lihtsalt ei saa komakohaga numbreid sisestada. Muidugi, kui vastav vajadus on, siis peab RIK seda teemat arutama saamaks teada, kas see on tehniliselt teostatav osaluse protsendi kirjete puhul.

—————————————

KÜSIMUS:
Probleem on lihtne, MTÜ-l on vara ainult 34 krooni, mis asub pangakontol, seda muutumatult juba aastast 2004. Väide, kui aruannet ei edastata järelikult ei tegutse, on siin utoopiline. Tegevuse tõestuseks on toimiv internetipunkt, seltsimaja ja koduleht, mille tarvis tehakse kõik tööd tasuta. Kõik majanduskulud katab kohalik omavalitsus, kes tegeleb ise ka raamatupidamisega. Mis on sel juhul aruandluse eesmärgiks, kas nullide kajastamine?

Marika Taal:
Majandusaasta aruande koostamise kohustus ei võta arvesse kas majandusüksuses toimus tegevus või mitte. Enne aruande laekumist ei ole äriregistril mingit infot selle osas. Seega praeguse regulatsiooni kohaselt tuleb Teil tõesti esitada nö nulliaruanne, kuid Teie eelis siinkohas on, et see ei tohiks rohkem aega võtta kui pool tundi. Tulevikus on kavas piiritleda majandusaasta aruande esitamist väga vähese ja olematu majandustegevusega üksustele, kuid see muudatus on veel väljatöötamise faasis.

—————————————

KÜSIMUS:
Kui ma pole 2008. a aastaaruandes esitanud nt Põhivara liikumise kohta eraldi infot arvutite ja arvutisüsteemide kohta, sest seda siis ei olnud nõutud, kas pean nüüd lisatööna selle nii 2008. kui ka 2009. a eest tegema? Kas see 2008. a lisa parandus tuleb ka algsaldode korrigeerimises lahti seletada?

Marika Taal:
Kui antud informatsiooni ei ole 2008. aastal esitatud, siis ei pea seda esitama ka 2009. aastal v.a. juhul, kui klient seda ise oluliseks ei pea. Lisade etteantud kirjed ei ole kohustuslikud. Selgituseks veel, et ka 2009. a aruandes ei ole info arvutite ja arvutisüsteemide kohta nõutud, vaid vormiga on loodud vastava info avaldamise võimalus neile, kes seda peavad vajalikuks avalikustada.

—————————————

KÜSIMUS:
Probleem järgmine, kui firma suurendab kohustuslikku reservkapitali 1000 krooni võrra ja maksab dividende 1000 krooni, kas siis peavad sisestatavad summad olema nii nagu hetkel esitatud või hoopis –(miinus) märgiga. Probleemiks, et ei näe sellist rida nagu "Jaotamata kasumi jääk pärast kasumi jaotamist", et ennast kontrollida, kas summad on sisestatud õigete märkidega.

RIK:
Rida "Eelmiste perioodide jaotamata kasum (kahjum) peale jaotamist (katmist)" on vahetult enne kirjet "Kokku".

—————————————

KÜSIMUS:
Miks on MTÜ bilanss 3 tulbaline: 2009, 2008, 2007? Millise seaduse alusel on 3 võrdlusaastat nõutavad?

RIK:
Bilansi kolmas veerg tuleb täita vaid siis, kui soovitakse esitada korrigeeritud algbilanssi.

—————————————

KÜSIMUS:
Kas MTÜ majandusaasta aruandel peab olema lisatud revidendi arvamus? Kui jah, siis kuhu seda panna? See ei ole ju audiitori otsus. Missugused märkused kuuluvad lahtrisse resolutsioon, mis tuleb ette aruande kinnitamise juures? Mida tuleb seal ära märkida?

Kristi Spelman:
Tulenevalt mittetulundusühingute seadusest (§ 36 lg 2) tuleb aruandele lisada audiitori järeldusotsus või revisjonikomisjoni arvamus, kui mittetulundusühingul on audiitor või revisjonikomisjon, kuid Äriregistrile revisjonikomisjoni arvamust esitada ei tule. Soovides seda siiski Äriregistrile esitada, tuleb aruanne allkirjastada paberil, allkirjastatud aruandele lisada revisjonikomisjoni otsus ning kõik lehed skaneerida üheks pdf-dokumendiks, mille saab seejärel uuesti aruandluskeskkonda üles laadida. Resolutsiooni lahtrisse võib iga allkirjastaja või kinnitaja lisada omapoolse kommentaari aruande kohta (nt kui mingi osaga nõus ei olda vms), kuid selle lisamine pole kohustuslik.

—————————————

KÜSIMUS:
Korteriühistu moodustati enne 01.01.2009, aruande pikkuseks kujuneb 14 kuud. Kuhu tuleb esitada aruanne? Kas endiselt Maksu- ja Tolliametile või Äriregistrile? Kuhu pannakse aruandes kirja EMTAK-kood (kas tegevusaruandesse), kuna puudub müügitoodangu lisa.

RIK:
Aruannet, mille perioodi algus on enne 01.01.2009 on võimalik läbi ettevõtjaportaali esitada elektrooniliselt pdf-failina. Samuti on aruannet võimalik veel esitada paberkandjal MTA-le. Põhitegevusala saate välja tuua tegevusaruandes.

—————————————

KÜSIMUS
:
Kuidas pean toimima skanneeritud aruande puhul? Kusagil ei näe juhendit selle kohta. Aruanne on välja trükitud, üldkoosolekul vastu võetud ja allkirjastatud. Kui nüüd need lehed skanneerida ja teha pdf-faili. Kas antud fail tuleb siis veel allkirjastada? Kui jah, siis kelle poolt tuleb see allkirjastada (juhatuse liige või sisestaja)? Skanneeritud aruanne tuleb ka kinnitada. Kuidas see käib ja mida selleks tarvis on?

RIK:
Pdf-faili (mis on siis paberkandjal allkirjastatud ja seejärel skanneeritud dokument) ei ole vaja omakorda digitaalselt allkirjastada. Antud pdf-dokument tuleb süsteemi üles laadida ning kinnitada (seda võib teha nii juhatuse liige kui ka sisestaja).

—————————————

KÜSIMUS:
Firmas ei ole ühtegi töötajat, samuti ei ole tehtud tehinguid seotud osapooltega, kuid linnukesi nende lisade eest on võimatu eemaldada, sest vajutades "Kontrolli vastavust reeglitele" paneb arvuti linnukesed tagasi. Samuti annab veateate, et "Palun valige vähemalt üks rollidest – kasumi jaotamise ettepanek või kahjumi katmise ettepanek". Samas on tegemist ainuosanikuga ning minu sooviks on valida hoopis kasumi jaotamise otsus. Kuidas ma saaks liikuda edasi sammult (1) aruande koostamine sammule (2) (3) ja (4)?

RIK:
Kui Teile ei ole lisade osas kuvatud kohustuslikku lisa (nt "seotud osapooled"), siis soovitame liikuda aruandevormide valikusse ning vajutada "Salvesta". Seejärel saate alajaotuses "Lisad" vastavad vormid täita. Kohustuslik lisa on olnud kohe alguses Teie eest valitud, kuid olete üritanud seda valikut tühistada. Uuesti salvestades ilmub lisa sisestamise võimalus.

Kui raamatupidamiskohustuslase tegev- ja kõrgemale juhtkonnale ei ole arvestatud tasusi ja muud olulised soodustusi, tuleb vastav number sisestada vormi ning lisainformatsiooni sisestusvälja lisada selgitus, et raamatupidamiskohustuslane ei ole tegev- ja kõrgemale juhtkonnale arvestanud tasusid ja muid olulisi soodustusi.

Kui raamatupidamiskohustuslase töötajate keskmine arv taandatuna täistööajale on null, tuleb vastav number sisestada vormi ning lisainformatsiooni sisestusvälja lisada selgitus, et raamatupidamiskohustuslasel ei ole töötajaid. Aruandluskeskkond ei kuva ridasid, mille väärtus on null, seega vaid numbrite sisestamisel, ei kuvata vastavat teavet koondvaates ega pdf-aruandes.

Kasumi jaotamise või kahjumi katmise ettepanek on kohustuslik, kuid lisaks on võimalik valida ka kasumi jaotamise(kahjumi katmise) otsuse.

—————————————

KÜSIMUS:
Meie kliendid on põhiliselt välismaalased. Kuidas saab välismaalasest juhatuse liige (kellel puudub ID-kaart ja ta on ainuke juhatuse liige) määratleda aruandekeskkonnas aruande sisestaja/edastaja?

Marko Aavik, Marika Taal:
Sellistel puhkudel saab raamatupidaja ise valida selliste ettevõtete seast ettevõtte, kellele aruannet koostada. Raamatupidaja peab koostatud aruande välja printima, paberil allkirjad võtma ja süsteemi skanneeritult tagasi laadima. Isikut hoiatatakse, et teadvalt valearuande esitamise on ette nähtud kriminaalvastutus.

Väljatoodud võimalus on ainult nende ettevõtete puhul, kelle juhatuses on kõik ID-kaardita välismaalastest mitteresidendid. Neid ettevõtteid on Eestis ca 6000. Algatatud on ka arutelu, kuidas lahendada ID-kaardita välismaalaste majandusaasta aruande allkirjastamine ning vastav lahendus peaks tulema lähiaastatel.

—————————————

KÜSIMUS:
Kas esmakordne audiitor või väljavahetatav audiitor tuleb esmalt äriregistrisse kanda vastavalt Äriseadustikule (avaldus + nõusolek) või saab seda teha lihtviisil aastaaruande esitamise käigus läbi ettevõtjaportaali?

RIK:
Audiitori valimine käib endiselt registriosakonnale avalduse, nõusoleku ja osanike otsuse või koosoleku protokolli esitamisega. Majandusaasta aruande elektroonilisel esitamisel tuleb juhatuse liikmel anda audiitorile vaid juurdepääsu õigus andmete nägemiseks ja järeldusotsuse lisamiseks.

—————————————

KÜSIMUS
:
Kõik põhiaruanded ja lisad on täidetud. Vajutades nuppu "Kontrolli aruande andmeid" saan ekraanile info: Kasumiaruandes Mitmesugused tegevuskulud ja kaubad, toore, materjalid ei vasta lisades olevate numbritega. Tegelikult aga vastab küll.

RIK:
Elektroonilise aruande koostamisel tuleb põhiaruannetes negatiivsed arvnäitajad sisestada miinusmärgiga ja lisades positiivsena.

—————————————

KÜSIMUS
:
Kas on tarvis kuskile märkida majandusaasta aruande vastuvõtmise kuupäeva, kuupäeva, millal üldkoosolek toimus? Sisestamise kuupäev ei pruugi sama olla.

Kristi Spelman: 
Majandusaasta aruande vastuvõtmise kuupäeva üldkoosoleku poolt eraldi märkida pole vaja. Soovi korral võib seda kajastada näiteks tegevusaruandes või tegevjuhtkonna deklaratsioonis.

—————————————

KÜSIMUS:
Kas iga järgmise majandusaasta sisestamiseks peab sisestaja uuesti määrama või kui on sellel aastal kinnitatud, siis saab ka järgnevatel aastatel sisestada?

RIK:
Sisestaja määramine on tähtajatu. Kui sisestaja on kord lisatud, siis automaatselt õigused ei kao. Soovi korral saab juhatuse liige sisestajalt õigused eemaldada.

—————————————

KÜSIMUS
:
Kui peale lõpliku aruande genereerimist ja enne allkirjastamist avastatakse veel mõni viga, kas on võimalik seda veel parandada?

RIK:
Jah, aruande täiendamise etapist on võimalik tagasi aruandlusandmeid parandama minna vajutades lehekülje lõpus oleval nupul "Tagasi aruande andmeid parandama". Kui olete jõudnud juba allkirjastamise etappi, tuleb eelnevalt kõik antud digitaalallkirjad või kinnitused tühistada.

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll