Likvideerimise algbilansi ja majandusaasta aruande auditeerimisest vabastamine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Äriühingu lõpetamisotsuse vastuvõtmisest alates kolme kuu jooksul koostavad likvideerijad likvideerimise algbilansi (ÄS § 211 lg 2). 

Lõpetamisotsuse vastuvõtmisega lõpeb osaühingu seni kestnud majandusaasta ning algab uus majandusaasta (ÄS § 211 lg 3 I lause). Likvideerijad koostavad majandusaasta aruande osaühingu lõpetamise ajaks lõppeva ning iga lõpetamisjärgse majandusaasta lõpu seisuga (ÄS § 211 lg 3 II lause). 

Tulenevalt ÄS § 211 lg 5 võib kohus osaühingu vabastada likvideerimise algbilansi ja majandusaasta aruande auditeerimise kohustusest, kui osaühingu varaline olukord on nii selge, et auditeerimine ilmselt ei ole ei osanike ega võlausaldajate huvides vajalik. 

Formaalsustest 

  • Tegemist on hagita menetlusega, mis allub maakohtule.
  • Maakohtule esitab avalduse likvideerimisel oleva osaühingu likvideerija. Avaldust ei esitata äriregistrile.
  • Avalduses tuleb esitada selgelt väljendatud nõue, s.t lähtuda täpselt ÄS tekstist – taotleda vabastamist likvideerimise algbilansi ja majandusaasta aruande auditeerimise kohustusest.
  • RLS § 59 lg 5 kohaselt tasutakse avalduse esitamisel hagita menetluses riigilõivu 50 eurot.
  • Puudutatud isikuteks on likvideeritava osaühingu osanikud ning osaühingu võlausaldajad. Auditeerimisest vabastamiseks küsib kohus likvideeritava osaühingu osanike seisukohta. Samuti soovib kohus kinnitust selle kohta, kas ÄS § 213 tähtaja jooksul on võlausaldajad teatanud oma nõuetest likvideeritava osaühingu vastu.
  • Kohus ei tee otsust enne, kui on möödunud ÄS § 213 toodud tähtaeg – neli kuud alates osaühingu likvideerimise kohta teate avaldamisest väljaandes Ametlikud Teadaanded (ÄS § 212). 

Kommentaarid 

  • ÄS § 211 lg 2 kohaselt peab likvideerija esitama likvideerimise algbilansi 3 kuu jooksul alates osaühingu lõpetamisotsuse vastuvõtmisest. Kohus ei lahenda avaldust enne, kui on möödunud 4 kuud (võlausaldajate nõuete esitamise tähtaeg). Sisuliselt tekib olukord, kus likvideerija on sunnitud ignoreerima ÄS § 211 lg 2 toodud tähtaega, mis puudutab likvideerimise algbilansi esitamist.
  • Kohtule võib esitada likvideeritava osaühingu osanike nõusolekud koos avaldusega, mis kiirendab protsessi – sellisel juhul ei pea kohus pöörduma likvideeritava osaühingu osanike poole nende seisukoha saamiseks, mis puudutab auditeerimiskohustusest vabastamist.
  • Kui ilmneb, et likvideeritaval osaühingul on võlausaldajaid, soovib kohus nimetatud võlausaldajate kontaktandmeid – eesmärgiks pöörduda võlausaldajate poole nende seisukoha saamiseks, mis puudutab auditeerimiskohustusest vabastamist.

  

 

Allikas:  BDO Eesti

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll