Lati maksusysteem 5 Aprill
Teisipäev, 20. Märts
 

Milliste uute ja muudetud IFRSidega peab 2017. majandusaasta aruande koostamisel arvestama

Autor
Liisi Semjonov
EY auditiosakonna juhtivkonsultant

On taas saabunud aeg, millal ettevõtted koostavad usinalt oma majandusaasta aruandeid. Sellega seoses on oluline meelde tuletada ka peamised muudatused, mis ootavad ees ettevõtteid, kelle majandusaasta aruanded on koostatud lähtuvalt rahvusvahelistest finantsaruandluse standarditest (IFRS). Kui 2017. aasta ei toonud kaasa olulisi muutusi rahvusvahelistes finantsaruandluse standardites, siis 1. jaanuaril 2018 jõustusid uued finantsinstrumentide (IFRS 9) ja tulu kajastamise (IFRS 15) standardid, mis muudavad oluliselt mitmete ettevõtete finantsaruandeid.

Uute standardite puhul on üha suurem rõhk ettevõtte ärimudelil, protsessidel, toodetel, teenustel ja muul ehk olulist rolli raamatupidamisliku kajastamise juures mängib kajastatava sisu. Näiteks tuleb uue finantsinstrumentide klassifitseerimist ja mõõtmist käsitleva standardi IFRS 9 järgi hinnata võlainstrumentide klassifitseerimiseks kõigepealt instrumendi lepingulise rahavoo eesmärki ning seejärel ka ärimudelit. See tähendab, et ettevõtetel tuleb defineerida oma strateegia erinevate finantsinstrumentide kaupa ning keskset rolli mängib ärimudel. Seega ei piisa ainult raamatupidaja panusest, vaid uute standardite rakendamine eeldab sisendit ka juhtkonnalt.

Ajendatuna finantskriisist toimusid muudatused ka finantsvarade allahindluse reeglistikus. Veel eelmise aastani kehtinud IAS 39 järgi kajastati allahindlused toimunud kahju mudelist lähtuvalt ehk allahindlusi oli lubatud kajastada juhul, kui esineb objektiivseid tõendeid, et finantsvara väärtus on langenud. Uue muudetud standardi järgi kajastatakse allahindlus varem ehk oodatava kahjumi mudelist lähtuvalt. Oodatava kahjumi mudel on rohkem tulevikku vaatav ning arvestab ajaloolise informatsiooni kõrval ka prognoositavat majandusolukorda ja majanduse makronäitajaid. Oodatava kahjumi mudeli rakendamise tulemusena peaksid allahindlused suurenema ning seda just eriti pankade ja teiste finantsasutuste puhul, mis omakorda võib tähendada täiendava kapitali kaasamise vajadust.

Alates 1. jaanuarist 2018 muutus ka kliendilepingutest saadavat tulu käsitlev standard IFRS 15. Muudatuste eesmärk on muuta tulu kajastamine selgemaks. Põhiprintsiibiks on tulu kajastamine kaupade kliendile üleandmisel ja teenuste osutamisel summas, mis kajastab tasu, millele ettevõttel on nende kaupade üleandmise ja teenuste osutamise eest õigustatud ootus. Kehtestatakse 5-astmeline mudel, mida hakatakse rakendama kliendilepingutest teenitavale tulule sõltumata tegevusalast ja tulutehingu liigist. Sisuliselt tähendab standardi muutus, et varasemalt ühe lepingu raames kajastatud toote või teenuse müüki tuleb hakata eraldama komponentideks ning muutub tulu kajastamise hetk.

Lisaks käesoleval aastal muutunud standarditele jõustub 2019. aastal ka uus rendiarvestuse standard IFRS 16, mis mõjutab enamikke ettevõtteid. Uue standardi kohaselt peavad kajastama rentnikud suurema osa rentidest oma finantsseisundi aruannetes, mis tähendab, et kajastatakse nii rendiga seotud varad kui ka finantskohustused. Kui mõned erandid välja arvata, kajastatakse kõiki rente ühtse mudeli alusel. Muutus avaldab mõju ka kasumiaruande struktuurile, kuna senise rendikulu asemel kajastatakse nüüd amortisatsioonikulu ning intressikulu, mis omakorda võib mõju avaldada näiteks laenulepingu tingimuste täitmise arvestusele. Seega tuleks rendilepingud varakult üle vaadata ning teha potentsiaalse mõju hinnang.

IFRS 9 ja 15 mõjuanalüüs peaks olema ettevõtetel tänaseks juba tehtud, kuna standardid rakendusid 1. jaanuarist 2018. Uute standardite rakendamise mõju võib käsitleda kui bilansipäevajärgset sündmust ning seetõttu tuleb peamised muudatused avalikustada ka 2017. aasta aruandes. Lisaks majanadusaasta aruandes kajastatavale mõjule selgub enamasti mõlema standardi rakendamise analüüsi tulemusena, et ettevõtete IT-süsteemid ei ole võimelised antud muudatusi käsitlema ning ettevõtetel tuleb teha täiendavaid investeeringuid IT-süsteemide ümberseadistamiseks või arendamiseks. Samuti tuleb üle vaadata ettevõttesisesed protsessid ning viia need vastavusse standardite nõuetega. Oluline on ka töötajate koolitamine ning siinkohal tasub kindlasti ära märkida, et lisaks raamatupidajale tuleb koolitada ka teisi töötajaid, kelle vastutusalasse antud standardite rakendamise mõju võib ulatuda. Sama kehtib ka vastuvõetud, kuid mitte veel jõustunud standardite kohta ning soovitatav on alustada uute standardite rakendamise mõju analüüsiga juba varakult, et anda aega mõjuanalüüsi käigus välja tulevatele üllatustele reageerimiseks.

Kõikide nende muudatuste eesmärk on sama ehk siis muuta raamatupidamisarvestus läbipaistvamaks ja selgmaks ning anda seeläbi ettevõtte tegevusest asjakohasemat teavet. Standardite rakendamine nõuab juhtkonnalt eelkõige äriprotsesside analüüsi ning seejärel ka ettevõttesiseste protsesside täiendamist.

tarkvara

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Pange tähele muudatusi aastaaruande koostamisel 15.03.2018

  Tänavu 1. jaanuarist kehtima hakanud Raamatupidamise Toimkonna juhendid asendavad senise Eesti hea raamatupidamistava Eesti finantsaruandluse standardiga. Seega tuleb 2017. aasta aastaaruannete koostamisel märkida, et need on kooskõlas Eesti finantsaruandluse standardiga (mitte Eesti hea raamatupidamistavaga). Juhendeid kohaldatakse tagasiulatuvalt 2017. aasta 1. jaanuaril või hiljem algavatele aruandeperioodidele.
  Loe edasi..

 • BDO Eesti annab nõu: kuidas on õige dividende maksta? 08.03.2018

  Dividendide maksmine oma firmast on lihtne ja mis peamine – meeldiv. Siiski varitseb siin terve hulk ohte, millest tasub sekelduste vältimiseks hoiduda. Halvimal juhul tähendavad need eksimused maksuhalduri külastust, lisaraha otsimist või koguni dividendide tagasimaksmis ...
  Loe edasi..

 • Rahavoogude aruanne - üks keerulisemaid aruandeid raamatupidamises 12.02.2018

  Majandusaasta aruande koostamise juurde kuulub raamatupidamise seaduse kohaselt ka rahavoogude aruanne ning seetõttu tuleb kõigil raamatupidamiskohustuslastel vähemalt korra aastas oma ettevõtte rahavood üle vaadata.
  Loe edasi..

 • Puhkusega seotud olulised teemad, millega iga raamatupidaja, tööandja ja töötaja aasta alguses kursis peaks olema 06.02.2018

  Vastavalt töölepinguseadusele on töötaja igaaastane põhipuhkus 28 kalendripäeva, kui tööandja ja töötaja ei ole kokku leppinud pikemas puhkuses või kui seadus ei sätesta teisiti. Alaealise ja töövõimetuspensionäri põhipuhkuse pikkus on 35 kalendripäeva, millest seitse kalendripäeva hüvitab riik.Põhipuhkust ei teenita ajal, kui töötaja on tasustamata puhkusel, ajateenistuses ja lapsehoolduspuhkusel. Põhipuhkus ei sisalda rahvus- ega riigipühi.Lähtudes raamatupidamise tulude ja kulude vastavuse printsiibist tuleb väljateenitud puhkuse kohustus kajastada välja teenimise hetkel, mitte perioodis, kus töötaja seda kasutab.
  Loe edasi..

 • Rendiarvestuse ja lõpparuannete koostamise juhendid läbisid värskenduskuuri 02.02.2018

  Rendilevõtja saab arvestuse pidamisel valida kapitali- või kasutusrendi või rendi bilansilise positsioonina kajastamise meetodi vahel.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid

Soovitame samal teemal koolitusi

Koolitus Kuupäev Linn Korraldaja
EESTI RAAMATUPIDAJATE KONVERENTS"Kevadmissioon 2018" 19.04.2018 Tallinn RMP Eesti ning Eesti Koolitus- ja Konverentsikeskus koostöös
 
puhkuste ajakava 2018
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
« Märts 2018 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 168
Riigipühad: 30.03

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas teie ettevõttes tutvustatakse töötajatele juba uue isikuandmete kaitse üldmääruse nõudeid?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • BDO
 • SimplBooks
 • Socar
 • Ezefs
 

Hommikuseminarid

Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
253596  Foorumi postitust
365  E-poe toodet
82  Koolitust
23215  Artiklit
52531  Registreerunud kasutajat
36202  Nädalakirja tellijat
33401  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017