auto koolitus
Kolmapäev, 20. Juuni
 

Milliste uute ja muudetud IFRSidega peab 2017. majandusaasta aruande koostamisel arvestama

Autor
Liisi Semjonov
EY auditiosakonna juhtivkonsultant

On taas saabunud aeg, millal ettevõtted koostavad usinalt oma majandusaasta aruandeid. Sellega seoses on oluline meelde tuletada ka peamised muudatused, mis ootavad ees ettevõtteid, kelle majandusaasta aruanded on koostatud lähtuvalt rahvusvahelistest finantsaruandluse standarditest (IFRS). Kui 2017. aasta ei toonud kaasa olulisi muutusi rahvusvahelistes finantsaruandluse standardites, siis 1. jaanuaril 2018 jõustusid uued finantsinstrumentide (IFRS 9) ja tulu kajastamise (IFRS 15) standardid, mis muudavad oluliselt mitmete ettevõtete finantsaruandeid.

Uute standardite puhul on üha suurem rõhk ettevõtte ärimudelil, protsessidel, toodetel, teenustel ja muul ehk olulist rolli raamatupidamisliku kajastamise juures mängib kajastatava sisu. Näiteks tuleb uue finantsinstrumentide klassifitseerimist ja mõõtmist käsitleva standardi IFRS 9 järgi hinnata võlainstrumentide klassifitseerimiseks kõigepealt instrumendi lepingulise rahavoo eesmärki ning seejärel ka ärimudelit. See tähendab, et ettevõtetel tuleb defineerida oma strateegia erinevate finantsinstrumentide kaupa ning keskset rolli mängib ärimudel. Seega ei piisa ainult raamatupidaja panusest, vaid uute standardite rakendamine eeldab sisendit ka juhtkonnalt.

Ajendatuna finantskriisist toimusid muudatused ka finantsvarade allahindluse reeglistikus. Veel eelmise aastani kehtinud IAS 39 järgi kajastati allahindlused toimunud kahju mudelist lähtuvalt ehk allahindlusi oli lubatud kajastada juhul, kui esineb objektiivseid tõendeid, et finantsvara väärtus on langenud. Uue muudetud standardi järgi kajastatakse allahindlus varem ehk oodatava kahjumi mudelist lähtuvalt. Oodatava kahjumi mudel on rohkem tulevikku vaatav ning arvestab ajaloolise informatsiooni kõrval ka prognoositavat majandusolukorda ja majanduse makronäitajaid. Oodatava kahjumi mudeli rakendamise tulemusena peaksid allahindlused suurenema ning seda just eriti pankade ja teiste finantsasutuste puhul, mis omakorda võib tähendada täiendava kapitali kaasamise vajadust.

Alates 1. jaanuarist 2018 muutus ka kliendilepingutest saadavat tulu käsitlev standard IFRS 15. Muudatuste eesmärk on muuta tulu kajastamine selgemaks. Põhiprintsiibiks on tulu kajastamine kaupade kliendile üleandmisel ja teenuste osutamisel summas, mis kajastab tasu, millele ettevõttel on nende kaupade üleandmise ja teenuste osutamise eest õigustatud ootus. Kehtestatakse 5-astmeline mudel, mida hakatakse rakendama kliendilepingutest teenitavale tulule sõltumata tegevusalast ja tulutehingu liigist. Sisuliselt tähendab standardi muutus, et varasemalt ühe lepingu raames kajastatud toote või teenuse müüki tuleb hakata eraldama komponentideks ning muutub tulu kajastamise hetk.

Lisaks käesoleval aastal muutunud standarditele jõustub 2019. aastal ka uus rendiarvestuse standard IFRS 16, mis mõjutab enamikke ettevõtteid. Uue standardi kohaselt peavad kajastama rentnikud suurema osa rentidest oma finantsseisundi aruannetes, mis tähendab, et kajastatakse nii rendiga seotud varad kui ka finantskohustused. Kui mõned erandid välja arvata, kajastatakse kõiki rente ühtse mudeli alusel. Muutus avaldab mõju ka kasumiaruande struktuurile, kuna senise rendikulu asemel kajastatakse nüüd amortisatsioonikulu ning intressikulu, mis omakorda võib mõju avaldada näiteks laenulepingu tingimuste täitmise arvestusele. Seega tuleks rendilepingud varakult üle vaadata ning teha potentsiaalse mõju hinnang.

IFRS 9 ja 15 mõjuanalüüs peaks olema ettevõtetel tänaseks juba tehtud, kuna standardid rakendusid 1. jaanuarist 2018. Uute standardite rakendamise mõju võib käsitleda kui bilansipäevajärgset sündmust ning seetõttu tuleb peamised muudatused avalikustada ka 2017. aasta aruandes. Lisaks majanadusaasta aruandes kajastatavale mõjule selgub enamasti mõlema standardi rakendamise analüüsi tulemusena, et ettevõtete IT-süsteemid ei ole võimelised antud muudatusi käsitlema ning ettevõtetel tuleb teha täiendavaid investeeringuid IT-süsteemide ümberseadistamiseks või arendamiseks. Samuti tuleb üle vaadata ettevõttesisesed protsessid ning viia need vastavusse standardite nõuetega. Oluline on ka töötajate koolitamine ning siinkohal tasub kindlasti ära märkida, et lisaks raamatupidajale tuleb koolitada ka teisi töötajaid, kelle vastutusalasse antud standardite rakendamise mõju võib ulatuda. Sama kehtib ka vastuvõetud, kuid mitte veel jõustunud standardite kohta ning soovitatav on alustada uute standardite rakendamise mõju analüüsiga juba varakult, et anda aega mõjuanalüüsi käigus välja tulevatele üllatustele reageerimiseks.

Kõikide nende muudatuste eesmärk on sama ehk siis muuta raamatupidamisarvestus läbipaistvamaks ja selgmaks ning anda seeläbi ettevõtte tegevusest asjakohasemat teavet. Standardite rakendamine nõuab juhtkonnalt eelkõige äriprotsesside analüüsi ning seejärel ka ettevõttesiseste protsesside täiendamist.

tarkvara 4

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Raamatupidaja roll riigihangetega seotud sisekontrolli loomisel ja täiustamisel 20.06.2018

  Riigihangete olemus Riigihange on ostu sooritamine riigi või mõne (reeglina) avaliku sektori asutuse poolt seaduses määratletud reeglistikku järgides. Riigihankena ostetakse asju, tellitakse teenuseid või ehitustöid. Reeglid asjade ostmiseks, teenuste v&otil ...
  Loe edasi..

 • Tehingute arvestusvaluuta 12.06.2018

  Küsimus: Eestis registreeritud juriidiline isik esitab arve osutatud teenuse või müüdud kauba eest Leedus registreeritud juriidilisele isikule. Kas arve peab olema väljastatud eurodes või võib esitada ka Rootsi kroonides?  Vastab Themis Õigu ...
  Loe edasi..

 • Raamatupidamisreeglid täna ja homme 29.05.2018

  Majandusaasta lõpust on nüüdseks juba enam kui neli kuud möödunud ja paras aeg on veelkord meelde tuletada aruande koostamise alused ning üle vaadata olulisemad muudatused, mis aruannet mõjutada võivad. Toome välja mõne olulisema reegli, mida raamatupidamise aastaaruannete koostamisel meeles pidada. Meeldetuletuseks – Eestis on ettevõtjatel seaduse järgi kohustus korraldada raamatupidamise aastaaruanded kas lähtudes Eesti finantsaruandluse standardist või Euroopa Komisjoni vastu võetud rahvusvahelistest finantsaruandluse standarditest. Valiku tegemist kitsendavad seadusest tulenevad nõuded, kuid seda artikkel pikemalt ei käsitle.Raamatupidamise toimkonna juhendite uued redaktsioonid kehtestati 22. detsembril 2017 rahandusministri määrusega, mis jõustus 1. jaanuaril 2018.
  Loe edasi..

 • Kas raamatupidaja on andmete töötleja? 29.05.2018

  25. mai jõustus uus Euroopa Liidu isikuandmete kaitse üldmäärus - GDPR (General Data Protection Regulation). Küsimus: kas raamatupidaja on andmete töötleja?  Vastab advokaadibüroo Rödl ja Partner vandeadvokaat  Alice Salumets ...
  Loe edasi..

 • Laenukasutuskulude kapitaliseerimine ja sisemine intressimäär 15.05.2018

  Laenukasutuse kulutused on intressikulud ja kõik muud kulutused, mis tehakse eesmärgil, et kaasata ettevõttesse võõrkapitali.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
« Juuni 2018 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 165
Riigipühad: 23.06 ja 24.06

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Liandre
 • RE Kinnisvara
 • epood
 • Dokumendinaidised
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
256172  Foorumi postitust
352  E-poe toodet
82  Koolitust
22353  Artiklit
52737  Registreerunud kasutajat
36237  Nädalakirja tellijat
33383  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017