Teejuht 2019
Teisipäev, 21. August
 

Muudatusi 2017. aasta majandusaasta aruande koostamisel

Majandusaasta aruanne on kohustuslik kõigile Eesti raamatupidamiskohustuslastele ja see peab vastama seadustega ette nähtud vormile. Majandusaasta aruanne koosneb raamatupidamise aastaaruandest ja tegevusaruandest.

Majandusaasta valikul on oluline, et valitud 12 järjestikust kuud oleksid valitud nii, et see oleks kooskõlas raamatupidamiskohustuslase tegutsemistsükliga. Majandusaasta peab algama alati kuu esimesel kuupäeval ja lõppema kuu viimasel kuupäeval. Neil ettevõtjatel, kel majandusaasta langeb kokku kalendriaastaga, tuleb majandusaasta aruanne esitada äriregistrile hiljemalt 30. juuniks.

Ettevõtjate liigitus

Aastaaruande koostamise seisukohalt liigitatakse ettevõtjaid kategooriatesse aruande (varem bilansipäev) näitajate ja avaliku huvi määra alusel.

Mikroettevõtja majandusaasta aruanne võib koosneda üksnes lühendatud raamatupidamise aastaaruandest, mis koostatakse vastavalt raamatupidamise seaduse nõuetele. Mikroettevõtja ei pea koostama tegevusaruannet.

Lühendatud raamatupidamise aastaaruanne koosneb kahest põhiaruandest, milleks on lühike bilanss ja kasumiaruanne ja kuni kolmest lisast.

Lühendatud raamatupidamise aastaaruande koostajal pole lubatud varade kajastamisel kasutada õiglase väärtuse meetodit, vaid on kohustuslik kasutada soetusmaksumuse või korrigeeritud soetusmaksumuse meetodit.

Väikeettevõtja raamatupidamise aastaaruanne koostatakse vastavalt Eesti finantsaruandluse standardile.

Lühendatud  raamatupidamise aastaaruanne koosneb kahest põhiaruandest, milleks on detailne bilanss ja kasumiaruanne ja kuni üheksast lisast. Väikeettevõtja koostab tegevusaruande.

Rahavoogude aruande koostamine on rangelt soovituslik.

Tasub mõelda, et statistikaamet kasutab majandusaasta aruandes avalikustavat informatsiooni statistika koostamiseks ja detailselt lahti kirjutatud aruanne võib vabastada edaspidisest aruannete esitamise kohustusest.

Ettevõtte  likvideerimisel võivad mikro- ja väikeettevõtjad koostada lühendatud lõpparuande, mis koosneb bilansist, kasumiaruandest ja lisadest.

Keskmise suurusega ettevõtja, suurettevõtja, mittetulundusühingud ja sihtasutused koostavad täismahus raamatupidamise aastaaruande vastavalt Eesti finantsaruandluse standardile või rahvusvahelisele finantsaruandlusstandardile.

Raamatupidamise aastaaruanne koosneb neljast põhiaruandest, milleks on detailne bilanss, kasumiaruanne, rahavoogude aruanne, omakapitali muutuste aruanne ja keskmiselt 15 lisast. Koostada tuleb tegevusaruanne.

Uuendatud mõisted

Olulisemate muudatustena Raamatupidamise Toimkonna juhendites tuleb tõsta esile, et muudetud on paljusid seni kehtinud mõisteid, mis tähendab, et aastaaruande koostamisel tuleb ajakohastada aruande sõnastus.

Raamatupidamise aastaaruanne kajastab õiglaselt raamatupidamisekohustuslase finantsseisundit, tulemust ja rahavooge, kui selles avaldatakse asjakohast ning tõepäraselt esitatud informatsiooni. 

Aastaaruande eesmärk on anda selle kasutajale, kes omab piisavalt finantsalaseid teadmisi, raamatupidamiskohustuslase finantsseisundist, -tulemustest ja rahavoogudest asjakohast ning tõepäraselt esitatud informatsiooni, mida aruande kasutaja saab oma majandusotsuste tegemisel arvesse võtta (varem oli kasutusel mõistepaar õige ja õiglane).

 • Tasub märkimist, et kohustis on raamatupidamiskohustuslase eksisteeriv kohustus. Seega on  bilansiskeem järgmine: varad = kohustised + omakapital.
 • Majandustulemus on asendunud mõistega finantstulemus.
 • Raha ekvivalent on asendunud mõistega raha lähendid.
 • Bilansipäev on asendunud mõistega aruandekuupäev.
 • Sündmused pärast bilansipäeva on nüüd sündmused pärast aruandekuupäeva
 • Omakapital (netovara) on jääkosalus raamatupidamiskohustuslase varades pärast tema kõigi kohustuste mahaarvamist.
 • Monetaarsed varad ja kohustised on asendunud mõistega rahalised varad ja kohustised.
 • Mittemonetaarsed varad ja kohustised on asendunud mõistega mitterahalised varad ja kohustised.
 • Mitteäriühingutest raamatupidamiskohustuslased on asendunud mõistega kasumit mittetaotlevad raamatupidamiskohustuslased.
 • Sisuline kontroll/kontroll on nüüd valitsev mõju.
 • Valitusepoolne abi on muutunud sihtfinantseerimiseks.

Majandusaasta aruande auditeerimine

Majandusaasta aruandele tuleb lisada vandeaudiitori aruanne, kui auditi tegemine on kohustuslik. Tähelepanu tuleb pöörata muudatusele.

Raamatupidamiskohustuslastele on raamatupidamise aastaaruande audit kohustuslik juhul, kui aastaaruandes toodud näitajatest vähemalt kaks kolmest ületavad järgnevaid tingimusi:

Müügitulu 4 000 000 eurot
Vara 2 000 000 eurot
Keskmine töötajate arv 50 inimest (varem 60) 

 

 • Autor: RMP.ee toimetus, toimetus@rmp.ee
 • Allikas: RMP.ee
Teejuht 2019

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Parkimistasu ettevõtte telefoniteenuste arvel 10.07.2018

  Kas kanda ettevõtte telefoniteenuste arvel kajastuv parkimistasu ettevõtte kuludesse või nõuda töötajalt sisse, kui ettevõte autot ei oma?
  Loe edasi..

 • Raamatupidaja roll riigihangetega seotud sisekontrolli loomisel ja täiustamisel 20.06.2018

  Riigihange on ostu sooritamine riigi või mõne avaliku sektori asutuse poolt seaduses määratletud reeglistikku järgides. Riigihankena ostetakse asju, tellitakse teenuseid või ehitustöid. Reeglid asjade ostmiseks, teenuste või ehitustööde tellimiseks on seaduses ette nähtud selleks, et oleks tagatud maksumaksja raha õiglane, otstarbekas ja läbipaistev kasutamine.Selleks et ehitada üles toimiv sisekontrolli süsteem, tuleb mõista kehtivaid reegleid ja seada eesmärgid, millele süsteem peaks vastama, ning määratleda, millist infot on vaja koguda. Oluline hangetega seonduva sisekontrolli juures on ka huvide konfliktide vältimine.Kõige olulisem aspekt, mida sisekontrolli süsteemilt oodata, on see, et ükski vajalik hange ei jääks korraldamata. Kui ostud on juba tehtud, siis tagantjärgi hanget korraldada ei saa.
  Loe edasi..

 • Tehingute arvestusvaluuta 12.06.2018

  Eestis registreeritud juriidiline isik esitab arve osutatud teenuse või müüdud kauba eest Leedus registreeritud juriidilisele isikule. Kas arve peab olema väljastatud eurodes või võib olla ka Rootsi kroonides?
  Loe edasi..

 • Raamatupidamisreeglid täna ja homme 29.05.2018

  Majandusaasta lõpust on nüüdseks juba enam kui neli kuud möödunud ja paras aeg on veelkord meelde tuletada aruande koostamise alused ning üle vaadata olulisemad muudatused, mis aruannet mõjutada võivad. Toome välja mõne olulisema reegli, mida raamatupidamise aastaaruannete koostamisel meeles pidada. Meeldetuletuseks – Eestis on ettevõtjatel seaduse järgi kohustus korraldada raamatupidamise aastaaruanded kas lähtudes Eesti finantsaruandluse standardist või Euroopa Komisjoni vastu võetud rahvusvahelistest finantsaruandluse standarditest. Valiku tegemist kitsendavad seadusest tulenevad nõuded, kuid seda artikkel pikemalt ei käsitle.Raamatupidamise toimkonna juhendite uued redaktsioonid kehtestati 22. detsembril 2017 rahandusministri määrusega, mis jõustus 1. jaanuaril 2018.
  Loe edasi..

 • Kas raamatupidaja on andmete töötleja? 29.05.2018

  25. mai jõustus uus Euroopa Liidu isikuandmete kaitse üldmäärus - GDPR (General Data Protection Regulation). Küsimus: kas raamatupidaja on andmete töötleja?  Vastab advokaadibüroo Rödl ja Partner vandeadvokaat  Alice Salumets ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid

Soovitame samal teemal koolitusi

Koolitus Kuupäev Linn Korraldaja
Konsolideerimisest praktiliselt ja põhjalikult 22.11.2018 Tallinn RMP Eesti
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
« August 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 20.08

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Fortumo
 • Rentest
 • epood
 • Maksuskoop
 

Merit Tarkvara

Koostööpartnerid
this content xxxindianporn.mobi
navigate to this site lime-torrents.org kickasstorrente.net
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
257460  Foorumi postitust
341  E-poe toodet
100  Koolitust
22247  Artiklit
52834  Registreerunud kasutajat
36231  Nädalakirja tellijat
33332  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017