Teejuht 2019
Teisipäev, 21. August
 

Raamatupidamise Toimkonna selgitused Eesti finantsaruandluse standardist

Vastavalt raamatupidamise seadusele on alates 01.01.2017. a Eesti hea raamatupidamistava asendatud Eesti finantsaruandluse standardiga. Eesti finantsaruandluse standardi põhinõuded on kehtestatud raamatupidamise seadusega ja seda täpsustab rahandusministri määrus nr 105. Vastav määrus allkirjastati 21.12.2017 ja sellega kehtestati Eesti finantsaruandluse standard nendele raamatupidamise aruannetele, mis koostatakse 01.01.2017. a või hiljem alanud perioodidele.

Mis on Eesti finantsaruandluse standard ja miks seda hea raamatupidamistava asemel vaja on?

Sarnaselt Eesti heale raamatupidamistavale on ka Eesti finantsaruandluse standard kogum põhimõtteid, selgitusi ja näiteid, mis reguleerivad erinevaid arvestusvaldkondi ning annavad neis võrreldes seadusega detailsemad juhised. Eesti finantsaruandluse standard koosneb endiselt Raamatupidamise Toimkonna juhenditest (RTJ), mis põhinevad Rahvusvaheliste Raamatupidamise Standardite Nõukogu (IASB) väljaantud standardil väikeste ja keskmise suurusega ettevõtetele (IFRS for small and medium-sized entities või SME IFRS) ning on eelkõige mõeldud rakendamiseks väiksematele ja keskmise suurusega ettevõtetele, kellel puudub vajadus koostada täismahus IFRS aruandeid.

Eesti hea raamatupidamistava asendamine Eesti finantsaruandluse standardiga oli tingitud asjaolust, et riigikohus leidis ühe kaasuse käigus, et Eesti hea raamatupidamistava näol ei ole tegemist Eesti õigusruumis kohustusliku õigusaktiga, kuna see ei ole kehtestatud Eesti õigusstruktuuri normide järgi. Et luua õigusselgust kinnitati Eesti head raamatupidamistava kandnud RTJ-d rahandusministeeriumi ettepaneku kohaselt seetõttu rahandusministri määrusega kui Eesti finantsaruandluse standard.

Siiski ei ole Eesti finantsaruandluse standard täpselt sama, mis Eesti hea raamatupidamistava, sest kõikides RTJ-des on tehtud teatud muudatusi. Enamik neist on küll vormilised, kuid on ka sisulisi muudatusi.

Põhilised muudatused võrreldes seniste juhenditega

Muudatusi on igas juhendis, aga olulisemad sisulised muudatused on tehtud RTJ-des 9 ja 13.

RTJ 9

Lisandus alternatiivne võimalus rakendada rendilevõtja raamatupidamisarvestuses IFRS 16 põhimõtteid, st kõik rendid (nii kapitali- kui ka kasutusrendid) kajastatakse kapitalirendina, kusjuures valitud arvestuspõhimõtet peab kasutama järjepidevalt kõikidele rendilepingutele. Erandiks on lühiajalised või väheväärtuslike varade rendilepingud, mida tohib kajastada kasutusrendi põhimõtete alusel.

Muudatus jõustub selliselt, et seda on võimalik ennetähtaegselt rakendada juba alates 01.01.2017. a alanud majandusaastal (IFRS 16 hakkab kehtima perioodidele algusega 01.01.2019, varasem rakendamine on  lubatud).

Juhendit täiendati vastavate näidetega, et seda põhimõtet illustreerida.

RTJ 13

Mikro- ja väikeettevõtjad saavad likvideerimise käigus koostatavate aruannete puhul kasutada võimalust koostada nende kategooriale kehtivaid lühendatud aruandeid.

Lõppbilansi asemel tuleb koostada lõpparuanne, mis koosneb lõppbilansist, kasumiaruandest, rahavoogude aruandest, omakapitali muutuste aruandest ja lisadest. Selle muudatuse põhjus oli asjaolu, et toimkonna hinnangul puudub loogiline põhjendus, miks likvideerimise viimase etapi kohta peaks aruande kasutajatele andma vähem informatsiooni kui varasematel etappidel.

Vähemolulised muudatused võrreldes seniste juhenditega 

Ülejäänud juhendites toimunud muutused olid väiksema sisulise ulatusega. Näideteks nendest võib tuua alloleva loetelu:

 • RTJ 1 – bilansipäeva mõiste asendati aruandekuupäevaga ja defineeriti järgmiselt - aruande- kuupäev on aruandega kaetud viimase aruandeperioodi lõppkuupäev. Lisati aruandeperioodi definitsioon: aruandeperiood on aruandega kaetud ajavahemik. (RTJ1.98)
   
 • RTJ 2 – põhivara müügist saadava kasumi arvestuse juures täpsustati, et see peab kaasama ka müügikulutused: kasumeid (kahjumeid) põhivarade müügist kajastatakse netosummana (põhivarade müügist saadud tulu miinus müüdud vara bilansiline maksumus ja kaasnevad müügikulutused). (RTJ2.29(a))
   
 • RTJ 2 – juhendi lisades toodud põhiaruannete struktuuri täiendati mõne uue kirje ja nende selgitustega (muu omakapital, põllumajandusliku toodangu varude jääkide muutus, kasum (kahjum) bioloogilistelt varadelt, intressitulud).
   
 • RTJ 3 ja RTJ 6 – nende kahe juhendi puhul lisati õiglase väärtuse arvestusmeetodi juurde, et mikroettevõtjad ei saa neis juhendites kirjeldatud õiglase väärtuse meetodit rakendada juhul, kui nad koostavad mikroettevõtja lühendatud aruannet. (RTJ3.11, RTJ6.14)
   
 • RTJ 5 – muutus vara väärtuse langusele viitava asjaolu kirjeldus, kuhu tulenevalt SME IFRS definitsioonist lisandus rahavoog: üldine majanduskeskkond ja turusituatsioon on halvenenud, mistõttu on tõenäoline, et varast genereeritav rahavoog/tulu väheneb. (RTJ5.54(b))
   
 • RTJ 8 – lisandusid selgitavad joonised tingimuslike varade ja kohustuste kindlaks määramise ja kajastamise kohta. (RTJ 8 Näide 10 ja Näide 12)
   
 • RTJ 12 – kuna selle juhendi sisu tegeles sihtfinantseerimise kajastamisega, siis muudeti juhendi pealkiri, "Valitsusepoolne abi" asemel "Sihtfinantseerimine".
   
 • RTJ 15 – tulenevalt raamatupidamise seaduse muutunud nõuetest vähenesid avalikustamise nõuded oma aktsiate või osadega tehtud tehingute kohta täismahus aruannetes, kuid suurenesid mikroettevõtja lühendatud aruande korral. (RTJ15.26, 15.60(e))
   
 • RTJ 16 – kuna varasem RTJ 16 "Segmendiaruandlus" ei ole kehtinud juba aastast 2009, siis sai uueks RTJ 16 varasem RTJ 17 "Teenuste kontsessioonilepingud". Selle juhendi rakendusalast välistati kõik avaliku sektori üksused, kuna nende arvestust reguleerib avaliku sektori finantsarvestuse ja -aruandluse juhend.

Lisaks tehti juhendites läbivalt suur hulk vormilisi muudatusi:

 • uutes juhendites ei ole enam juhendi alguses paragrahvi, mis räägib olulisusest (sest see on kaetud RTJ-s 1 koos teiste alusprintsiipidega) ja lõpus paragrahve, mis käsitlesid jõustumist (jõustumine on nüüd määruses);
 • termineid ja definitsioone on korrigeeritud, et viia need täielikku vastavusse raamatupidamise seaduses ja SME IFRS-s kasutatavatega;
 • juhendeid ühtlustati keeleliselt ja parandati lauseehitust;
 • ajakohastati näiteid ja näidetes olnud kuupäevad viidi universaalsesse formaati;
 • uutes juhendites on korrastatud paragrahvide numeratsiooni, mis olid tänu aastate jooksul tehtud muudatustele kas lünklikud (paragrahve vahelt kustutatud) või oli sama numbri tõttu kasutatud ka tähekombinatsioone, et dubleerivat numeratsiooni korvata;
 • korrastati viiteid vastavatele SME IFRS paragrahvidele.

Raamatupidamise Toimkond loodab, et Eesti finantsaruandluse standard leiab aruannete koostajate ja kasutajate poolehoiu ning jääb huviga ootama tagasisidet. 

Konsolideerimise kursus

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

Vaata kõiki artikleid

Soovitame samal teemal koolitusi

Koolitus Kuupäev Linn Korraldaja
Konsolideerimisest praktiliselt ja põhjalikult 22.11.2018 Tallinn RMP Eesti
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
« August 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: 20.08

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Keskkonnateenused
 • Rentest
 • epood
 • Avalik andbemaas
 

Merit Tarkvara

Koostööpartnerid
this content xxxindianporn.mobi
navigate to this site lime-torrents.org kickasstorrente.net
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
257460  Foorumi postitust
341  E-poe toodet
100  Koolitust
22247  Artiklit
52834  Registreerunud kasutajat
36231  Nädalakirja tellijat
33332  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017