Eelarvestamine, finantsjuhtimine, finantsplaneerimine, raamatupidamine ning kulude juhtimine ja arvestus – mõisted, mõistete selgitused ja ingliskeelsed terminid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

“Alt üles” meetod (bottom-up method) – eelarvestamise meetod, milles eelarvestamisel alustatakse alumiste juhtimistasandite eelarvete väljatöötamisest.

Baasiline eelarvestamine (baasist lähtuv, traditsiooniline, ajalooline, iibeline eelarvestamine) (base budgeting, incremental budgeting) – eelarvestamise meetod, mis võtab järgnevate perioodide eelarvestamisel aluseks baasperioodi tulemused ja kasutab neid eelarvestamisel “baasina”.

Controlling (controlling, control) – juhtimissüsteemi osa, mille abil tagatakse, et kõik, mis toimuma peab, ka reaalselt toimub. Efektiivne controlling sisaldab eesmärgi ja strateegia formuleerimise protsessi, mis hõlmab strateegia väljatöötamise otsustusprotsessi ning eesmärgi ja strateegia saavutamise protsessi, mis hõlmab valitud strateegia juurutamise protsessi.

Detsentraliseerimine (decentralization) – tegevus, mille käigus delegeeritakse otsustusõigus ja vastutus tulemuste saavutamise eest tippjuhtkonnalt madalama tasandi juhtidele ja töötajatele.

Diagnostilised controllingu süsteemid (diagnostic control systems) – formaalsed juhtimissüsteemid, mida kasutatakse organisatsiooni kriitiliste edufaktorite kommunikeerimiseks, strateegiate elluviimise jälgimiseks ja tekkivate hälvete korrigeerimiseks. Diagnostilistes controllingu süsteemides keskendutakse kriitilistele edufaktoritele.

Eelarve (budget) – erinevatel eesmärkidel koostatud formaalne tulevaste perioodide tegevuskava, milles määratletakse organisatsiooni strateegiliste eesmärkide saavutamiseks vajalikud olulisemad tegevused ja ressursid ning nende kasutamine nii rahalistes kui ka mitterahalistes näitajates.

Eelarvejuhend (koondeelarve koostamise juhend) (budget manual) – organisatsiooni poolt heaks kiidetud eelarve poliitikate ja protseduuride kokkuvõte, mis koondab kokku kõik eelarvestamisprotsessi aspektid ja sisaldab kõiki eelarve koostamiseks vajalikke olulisemaid nõudeid.

Eelarvejuht (budget director or chief budget officer) – töötaja, kelle tööülesandeks on eelarvestamise protsessi või eelarvestamisega tegeleva allüksuse juhtimine.

Eelarve komitee (eelarve komisjon) (budget committee) – eelarvete ettevalmistamist koordineerivate inimeste grupp, mis vastutab eelarvepoliitika ja -eesmärkide püstitamise, eelarve projektide läbivaatamise ja vastuvõtmiseks ettevalmistamise eest.

Eelarvekorraldus (organizing and administering the budgeting process) – eelarvete koostamise, arvutlemise, kinnitamise, täitmise ja järelkontrolli korda hõlmavate põhimõtete, teoreetiliste vaadete ja talitluste süsteem, mis on realiseeritud vastavate eeskirjade kujul.

Eelarve omanik – eelarvesegmendi juht (või töötaja või töötajate grupp), kellel on oma eelarve.

Eelarveperiood (budget period) – ajavahemik, mille kohta eelarvestusi tehakse või eelarve koostatakse.

Eelarveprojekt – eelarvestamisprotsessis koostatav eelarve algvariant.

Eelarvesegmendid (budget segments, budget centre) – konkreetselt määratletud organisatsiooni allüksused (sh ka projektid, meeskonnad, üksiktöötajad), mis on moodustatud konkreetsete eesmärkide saavutamiseks ja omavad eelarvet.

Eelarvestaja (budget officer) – töötaja, kelle tööülesandeks on eelarvete koostamine.

Eelarvestamine ehk eelarve(te) koostamine (budgeting) – eelarve koostamise protsessis tehtavad tegevused.

Eelarvestamissüsteem (budgeting system) – eelarve koostamisel kasutatavad protseduurid ja tegevused.

Eelarvestatud bilanss (budgeted balance sheet) – eelarve, mis kajastab eelarveperioodi alg- ja lõppkuupäeva seisuga raamatupidamiskohustuslase finantsseisundit (vara, kohustusi ja omakapitali).

Eelarvestatud kasumiaruanne (tulude ja kulude eelarve) (budgeted income statement) – eelarve, milles eelarvestatakse raamatupidamiskohustuslase eelarveperioodi majandustulemust (tulusid, kulusid ja kasumit või kahjumit).

Eelarvestatud rahavoogude aruanne (budgeted statement of cash flows, budgeted cash flow statement) – eelarve, mis kajastab raamatupidamiskohustuslase eelarveperioodi rahavoogusid (raha ja raha ekvivalentide laekumisi ja väljamakseid).

Ennustav planeerimine (predictive planning) – veebipõhine eelarvestamise ja strateegilise planeerimise ja eelarvestamise meetod, mis võimaldab asendada organisatsiooni iga-aastase perioodilise eelarvestamise keskkonna unikaalse pidevplaneerimise keskkonnaga, võimaldades pidevalt kohandada eelarveid ja tegevusplaane organisatsioonis ja turul toimunud muutustega.

Finantseelarved (financial budgets) – eelarved, kus on määratletud eelarvestatud tegevusteks vajalikud rahastamise allikad ja nende kasutamine ning sellega kaasnevad rahavood (rahakäibed).

Finantsmõõdik (financial measure) – rahaline näitaja, mille abil mõõdetakse nii tulemusi kui ka tulemuste saavutamiseks vajalikke protsesse, tegevusi ja toiminguid.

Interaktiivsed controllingu süsteemid (interactive control systems) – juhtimissüsteemid, mis keskenduvad strateegilisele määramatusele – võimalustele ja ohtudele, mis võivad mõjutada valitud strateegiate elluviimist määramatus majanduskeskkonnas. Saadud infot kasutatakse uute võimaluste otsimiseks, süsteemide arendamiseks ning alternatiivsete strateegiate väljatöötamiseks.

Investeeringukeskus (investment center) – allüksus, mille eesmärk on suurendada investeeringu tulusust ja mille juht vastutab tulude ja kulude (ehk kasumi) ning allüksusesse investeeritud kapitali kasutamise eest.

Investeeringute eelarve (capital budget) – eelarve, mis sisaldab detailseid eelarveid koos ajakavaga kõrgema maksumusega varade (ettevõtted, allüksused, kinnisvara, põhivara) soetamiseks ning põhivarade renoveerimiseks ja remondiks.

Investeeringute eelarvestamine (capital budgeting) – oluliste pikaajaliste projektide, mis nõuavad suuri investeeringuid ja mille tulud ning kulud ulatuvad kaugele tulevikku, identifitseerimis-, hindamis- ja valimisprotsess.

Juhtimine eesmärkide ja eelarvete kaudu (JEEK) – juhtimismeetod, mis ühendab juhtimine eesmärkide kaudu põhimõtted ja konkreetsed juhtimise eelarved.

Juhtmõõdik (lead indicator, driver measure, process measure) – näitaja, mida kasutatakse majandustulemuste (tulemusmõõdikute) saavutamiseks vajalike protsesside, tegevuste ja toimingute mõõtmiseks.

Jääktulu (contribution margin) võrdub müügitulu miinus muutuvad kulud.

Jääktuluarvestus (ka osakuluarvestus) (marginal costing) – kuluarvestustehnika, mis liigitab kulud muutuvateks ja püsivateks ning mille kasutamisel jagatakse ainult muutuvad kulud tooteühikutele.

Kaizen eelarvestamine (Kaizen budgeting) – eelarvestamise meetod, milles väikeste täienduste ja täiustamistega muudetakse eelarvet pidevalt pingelisemaks, lähtudes tegelikest tulemustest.

Allikas:
Sander karu (2004). “Eelarvestamine – üks strateegilise
controllingu juurutamise eeldusi organisatsioonis”, lk 336-347.

Allikas:  www.rafiko.ee

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll