Võlg on võlgniku vara

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Rimess OÜ õigusnõustamise osakonna juhataja Jürgen Valter tutvustab sel poolaastal mõisteid, mille väärkasutus on Eestis levinud.

Kellel on suured kohustused, sellel on palju vara. Tundub ebaloogiline?

Tegelikult on see juriidiliselt täiesti korrektne väide. Ilmselt enamik inimesi, kes vaevlevad pangalaenude all, ei mõtle endast kui inimestest, kellel on palju vara, kuid vastavalt TsÜS §-le 66 on vara isikule kuuluvate rahaliselt hinnatavate õiguste ja kohustuste kogum, kui seadusest ei tulene teisiti. Seega kuuluvad ka kohustused (sh pangalaenud) vara hulka.

Loomulikult on vara, mis koosneb ainult või peamiselt kohustustest, oma väärtuselt negatiivne või väheväärtuslik, kuid sellegipoolest vara.

Segasemaks teeb asja viidatud sättes sisalduv lisand “kui seadusest ei tulene teisiti”. Näiteks raamatupidamise seaduse § 3 p 1 kohaselt on “vara” raamatupidamiskohustuslasele kuuluv rahaliselt hinnatav asi või õigus, olles sisuliselt vastandiks “kohustusele”, mis on raamatupidamiskohustuslasel lasuv rahaliselt hinnatav võlg.

Taas tuleb konstateerida, et seni, kuni asjaosalised saavad asjadest ühte moodi aru, on kõik korras, kuid kui näiteks jurist ja raamatupidaja räägivad varadest, siis ei või kunagi kindel olla, millest jutt tegelikult ikkagi käib.

Originaalartikkel

Allikas:  Äripäev

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll