Euroopa Liit korraldab ümber arengumaadele mõeldud impordiskeemi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Euroopa Komisjon kavatseb keskendada oma impordieelistused arengumaadele, kes seda enim vajavad. Üldist soodustuste süsteemi (GSP), mille kaudu võimaldatakse arengumaadele konkreetseid tariifisoodustusi vähendatud või nulltariifi või kvootide näol, on kavas piirata ligikaudu 80 riigile, arvestades, et edasijõudnumad arengumaad on nüüdseks juba maailmaareenil konkurentsivõimelised.

Samas püüab komisjon GSP+ skeemi kaudu, mis annab haavatavamatele riikidele täiendavaid kaubanduskontsessioone, õhutada rohkemaid riike järgima peamisi rahvusvahelisi konventsioone, mis käsitlevad inimõigusi, tööalaseid standardeid, keskkonda ja head valitsemistava.

"Globaalne majanduse tasakaal on viimastel aastakümnetel kõvasti muutunud. Maailmatariifid on kõigi aegade madalaimal tasemel. Kui me anname neis konkurentsiküllastes oludes tariifisoodustusi, siis peavad sellest enim kasu saama riigid, kes seda enim vajavad. Kaubandus ja areng käivad käsikäes ja tariifsed soodustused on väike osa meie suuremast tegevuskavast, mille eesmärk on aidata vaesematel riikidel suurendada oma osalust maailmaturul," ütles Euroopa Liidu (EL) kaubandusvolinik Karel De Gucht.

Ettepaneku põhielemendid on:

  • GSP soodustuste koondamine vähesematele riikidele: kuigi rikkalik tootevalik ja soodsad tariifid jäävad muutmata, ei saa hulk riike enam seda režiimi kasutada, muu hulgas:
    • riigid, mis on saavutanud rahvusvaheliselt tunnustatud maailmapanga klassifikatsiooni järgi kõrge või kõrgema keskmise sissetulekutaseme inimese kohta (nt Kuveit, Venemaa, Saudi Araabia ja Katar);
    • riigid, millel on EL-le vähemasti sama hea soodusligipääs kui see, mida võimaldab GSP – näiteks vabakaubandusleppe või ühepoolse kaubanduse erirežiimi alusel;
    • hulk ülemeremaid ja -territooriume, millel on arenenud turgude jaoks alternatiivne turulepääsu kord.
  • Skeemiga ühineda võivate riikide lõppnimekiri määratakse kindlaks alles seadusandliku tavamenetluse lõppedes, lähtudes kolme viimase aasta andmetest.
     
  • Tugevamad stiimulid peamiste inimõiguste ja tööalaste õiguste ning keskkonna ja hea valitsemistava standardite järgimiseks kaubanduse kaudu, lihtsustades juurdepääsu GSP+ skeemile, mis võimaldab haavatavatele riikidele täiendavat, peamiselt tollimaksuvaba sooduskohtlemist.
  • Haavatavuse kriteerium on üks kahest majandustingimusest, millele riik peab vastama, et ta võiks GSP+ skeemiga ühineda. Praeguse ettepaneku kohaselt avatakse skeem ühinemiseks rohkematele riikidele. GSP+ skeemiga ühinemiseks nõutakse, et riigid järgiksid peamisi rahvusvahelisi standardeid. Riigid saavad edaspidi taotleda GSP+ skeemiga ühinemist igal ajal, mitte ainult kord pooleteise aasta jooksul.
  • GSP+ skeemiga ühineda soovivad riigid peavad võtma kohustuse teha rahvusvaheliste organisatsioonidega tulemuslikult ja täieulatuslikult koostööd rahvusvaheliste konventsioonide täitmise alal, mis on teine GSP+ skeemiga ühinemiseks nõutav majanduskriteerium. Rahvusvaheliste konventsioonide rakendamise tõendamise kohustus lasub nüüd neil riikidel endil. Ühtlasi tugevdatakse GSP+ kontrolli- ja seiresüsteemi ning muudetakse skeemi ajutise peatamise kord töökindlamaks.
     
  • Vähim arenenud riikidele mõeldud kaubanduskontsessioonide tulemuslikkuse suurendamine skeemi "Kõik peale relvade" (EBA) kaudu. GSP kasutajate arvu piiramine vähendab konkurentsisurvet ja muudab soodustused vähim arenenud riikidele mõttekamaks. Euroopa Liidu skeem "Kõik peale relvade" on juba praegu arenenud riikides ainulaadne.
     
  • Ennustatavuse, läbipaistvuse ja stabiilsuse suurendamine: praegu vaadatakse süsteem üle iga kolme aasta järel, aga edaspidi muutub see tähtajatuks. See muudab EL importijate jaoks GSP skeemi kasutavatest riikidest ostmise lihtsamaks ja atraktiivsemaks. Lisaks muutub asjaajamine läbipaistvamaks ning õiguslikud põhimõtted ja objektiivsed kriteeriumid selgemaks ja piiritletumaks.

Ettepanek läheb arutlusele nõukogus ja Euroopa Parlamendis ning eesmärgiks on reformitud GSP käivitada hiljemalt 1. jaanuarist 2014.

Taustateave

Kaubandus on paljudes riikides olnud võimas kasvumootor ning aidanud vaesusest välja sadu miljoneid. EL kaubanduspoliitika on kavandatud sellele protsessile kaasa aitama. Alates aastast 1971 on EL skeemid, nagu GSP, võimaldanud arengumaadel maksta mõningatelt või kõikidelt oma EL eksporditavatelt kaupadelt madalamaid imporditariife.

Aastal 2009 sai GSP soodustustest osa 60 miljardi euro väärtuses importkaupu, mis moodustab 4% EL koguimpordist ja 9,3% EL impordist arengumaadest. Muudetud skeemi alusel saab GSP soodustustest osa hinnanguliselt 37,7 miljardi euro väärtuses importkaupu.

Praegune GSP skeem hõlmab kolme elementi:

  • üldine GSP kord, mis näeb ette imporditariifi vähenduse 176 arengumaale ja territooriumile;
  • säästva arengu ja hea valitsemistava edendamiseks kohaldatav stimuleeriv erikord (nn GSP+). See kord pakub lisasoodustusi, mille abil toetatakse haavatavaid arengumaid inimõigusi ja tööalaseid õigusi, säästvat arengut ja head majandusjuhtimistava käsitlevate rahvusvaheliste konventsioonide ratifitseerimisel ja rakendamisel. Praegusest GSP+ skeemist saab osa 15 riiki1;
  • süsteem "Kõik peale relvade", mis näeb 49 vähim arenenud riigile (vastavalt ÜRO määratlusele) ette täieliku tollimaksu- ja kvoodivaba pääsu EL turule, välja arvatud relvastuse osas.

GSP skeemi rakendatakse kümneaastaste tsüklitena, et võtta arvesse muutuvat kaubandusstruktuuri. Praegune tsükkel algas aastal 2006 ja lõppeb 2015. Skeemi rakendatakse järjestikuste määruste kaudu, mida kohaldatakse 3 aastat. Praegune GSP skeem on kehtestatud nõukogu määrusega (EÜ) nr 732/2008, mis jõustus 1. jaanuaril 2009 ja kaotab kehtivuse 31. detsembril 2011. Aastal 2010 võttis komisjon vastu olemasoleva GSP määruse asendamise ettepaneku, et tagada järjepidevus ka pärast aastat 2011. Praegust süsteemi pikendatakse eeldatavasti kuni 2013. aasta lõpuni. 

1 Armeenia, Aserbaidžaan, Boliivia, Colombia, Costa Rica, Ecuador, El Salvador, Gruusia, Guatemala, Honduras, Mongoolia, Nicaragua, Peruu, Paraguay ja Panama.

Lisalugemist

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll