MTU
Teisipäev, 24. Aprill
 

3D printimine, kes vastutab sinu vigase 3D prinditud eseme eest

Autor
Karolina Ullman
NJORD Advokaadibüroo partner, vandeadvokaat
Autor
Eduardo Silva
juristi abi

3D printimine on juba laialdaselt tuntud kontsept, sest see võimaldab isikutel erinevaid materjale kasutades printida erinevaid esemeid. Kusjuures, 3D printimine võimaldab isegi toitude ja ravimite tootmist ning seda kasutatakse ka inimkoe printimiseks.

3D printimise toimimiseks, on printerile vajalik raalprojekteerimistarkvara fail (CAD file - computer-aided design file), mis on objekti disaini sisaldav tehniline joonis, mida printer loeb.

3D printimine võib osutuda revolutsiooniliseks tehnoloogiaks, sest ta on detsentraliseeritud ja odav ning varsti võivad kõik 3D printimist tellida saates CAD faili läbi veebi 3D printimisteenuste pakkujale. Samas tekitab selline tehnoloogia ka mitmeid probleeme seoses lõpptoote kontrolliga, võltsingute loomise võimalusega ning küberturvalisuse riskidega. Juriidilisest seisukohast on põhiprobleemid seotud intellektuaalomandiõiguste kaitsega ning vastutuse hindamisega.

Kuna kogu protsess on detsentraliseeritud ehk, tähendab see, et üks isik võib CAD faili disainida, teine printida ning hoopiski kolmas isik lõpptoodet kasutada. See aga muudab ohutus- ja vastavusnõuete täitmise juriidiliselt keerulisemaks.

Intellektuaalomandiõiguse kaitse

3D printimisega seotud juriidiliste teemade nõuetekohaseks käsitlemiseks peame vahet tegema

 • CAD faili kaitsel (loomingulise protsessi tulemus) ja
 • prinditud lõpptoote kaitsel (levitamise protsess). 

CAD fail koosneb andmetest, mis on koostatud kasutades CAD tarkvara (nt AutoCAD) ning mis on tavaliselt .DWG formaadis, mida saab PDF failiks importida.

Andmeid ei saa kaitsta autoriõiguste seadusega vaid ainult ärisaladuse kaitse režiimiga. Euroopas kaitstakse tarkvara autoriõigustena. Autoriõiguste omanikul ehk loojal on alati võimalus oma õigusi kasutada endale sobival viisil. Autoriõiguste kaitse osas tekib CAD faili puhul küsimus juhul, kui sellega pole seotud taolist kunstilist loomingut. See võib siiski kuuluda sui generis andmebaasi kaitse alla kui suudetakse tõestada, et selle rakendusliku andmekogumi kogumine vajas märkimisväärset pingutust.

Levitamise protsessi käigus, kui füüsiline objekt on juba prinditud ja levitamiseks valmis, erineb õiguslik lähenemine CAD analüüsist. Sellisel juhul kaotab autoriõiguste kaitse oma jõu ning tööstusomandiõigused nagu patendid ja disainikaitse tagavad kõige parema kaitse. Miks see nii on? Prinditud objekti tegelik looja ei saa olla see isik, kes masinale printimiskäsu annab, vaid see, kes CAD failis sisalduva disaini lõi. Sel juhul, kui disainer/looja tahab kaitset laiendada tervele loomingule ning levitamisprotsessile, on see võimalik ainult patendi või disainiõiguste kaitsega.

Kui patendikaitse tarvis on kõik nõudmised täidetud (tehniline arendus, uudsus, leiutustase ja tööstuslik kasutatavus), saab kogu protsessi patenteerida selle loojale, ehk sel juhul leiutajale. On oluline märkida, et tarkvara kui sellist ei saa Euroopas patenteerida. Tarkvara funktsionaalsuste patenteerimise võimalikkuse puhul on määravaks tehnika uudsus – tehnika tase peab erinema hetke tehnika tasemest.

Teine võimalus prinditud objekti kaitsmiseks on disainikaitse, mis takistab kellelgi teisel kopeerida sama kuju ja konfiguratsiooniga toodet. Efektiivsemaks kaitseks on oluline disainiõigused registreerida.

See tähendab, et 3D printimise õiguslikud reeglid eksisteerisid ammu enne 3D printimise võimalikkust ning need kohalduvad kogu tootmisprotsessile ning kaitsevad seda. Kogu intellektuaal- ja tööstusomandi juriidiline raamistik Euroopas on selle tehnoloogiaga toimetulekuks valmis. Kõige suurem probleem seisneb selles, et iga üksikjuhtumi puhul lahendused erinevad. Seetõttu on alati vaja teha juhtumipõhist analüüsi, et olla kindel looja-/omaniku-/leiutaja-/disaineriõigustes.

Kõiki 3D printimise õigustega seonduvaid muutujaid arvesse võttes on soovituslik võtta kasutusele kõikvõimalikud ennetavad abinõud, et oleks võimalik igat üksikjuhtumit prognoosida. Seetõttu on oluline litsentseerimiseks koostada selged ja siduvad tingimused ning koostada litsentsileping, mis aitavad 3D printimisel tõusetuvate vaidluste lahendamist reguleerida. Sedasi võid näiteiks vastutuse CAD faili loojalt ära suunata.

Tarbijakaitse

Eraomandis olevate 3D printeritega võib probleem tekkida defektsete toodete vastutuse ja/või garantiiga, kuna CAD faili looja ja lõpp-tarbija vahel puudub vahendajana toimiv tootja. See võib tarbijakaitse osas kaasa tuua tõsiseid tagajärgi.

Kes vastutab defektse lõpptoote eest? Situatsioonis, kus objekt on prinditud kodus võib süü lasuda:

 • CAD faili disainer;
 • 3D printeri müüjal või
 • printimismaterjali müüjal.

Kui üks nendest on juriidiline isik saab tarbijakaitse tarbijat aidata ja süüdlased vigase toote eest vastutuse võtta. Kui aga vigase toote müüja on eraisik oleks tarbijal tunduvalt keerulisem tõestada, et viga tekkis mingis konkreetses staadiumis.

Teine probleem, mis 3D printimise tehnoloogia tarbijaid mõjutab on see, et kui nad kasutavad ettevõtete pakutavaid tooteid ja teenuseid, on nende kasutamistingimused alati eelnevalt määratud ning nende muutmine pole võimalik.

Intellektuaalomandikaitse faktid

Intellektuaalomand; Kaitse Omanik
Andmed Ärisaladus Looja
Leiutis Patent(tööstusomand) Leiutaja
Tarkvarakood Autoriõigus Omanik
Disain Disaini kaitse Disainer
Andmebaas Autoriõigus  

 

 • Autorid: Karolina Ullman, NJORD Advokaadibüroo partner, vandeadvokaat,
 • Eduardo Silva, juristi abi
 • Allikas: NJORD Advokaadibüroo OÜ
Seotud märksõnad: huvitavat lugemist
tarkvara

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Olulised sammud tugevama südameni 24.04.2018

  Et süda oleks kogu elu tugev ja heas vormis, peab igaüks ise astuma oma sammud. Mõne inimese elustiil toetab tema südant, mõnel on oma elu heaks vaja astuda üks, mõnel seitse, mõnel aga ainult 10 000 sammu päevas.
  Loe edasi..

 • Ettevaatlik tasub olla nii rabarberi kui karulaugu söömisel 23.04.2018

  Terviseamet tuletab seoses soojade ilmade saabumisega meelde, et nii mõnigi aias või metsas tärkav taim võib söömisel olla tervisele kahjulik ning põhjustada tõsise tervisehäda.
  Loe edasi..

 • Iga päev tuleb vähemalt 30 minutit liikuda 17.04.2018

  Veerand Eesti täiskasvanutest on füüsiliselt täiesti passiivsed, soovituslikus mahus ehk vähemalt 30 minutit päevas liigub vaid seitse protsenti täiskasvanutest. Tervise arengu instituut (TAI) on avaldanud liikumispüramiidi, mis aitab oma nädalast liikumi ...
  Loe edasi..

 • Kulu põletamine on keelatud, lõket tehke ohutult 17.04.2018

  Kevade ja soojade ilmade saabudes on taas päevakorda kerkinud kulupõlengud ning hooletusse jäetud lõkked. Põhja päästekeskuse päästjad said teate selle aasta esimesest kulupõlengust juba märtsis, enne seda olid päästjad kä ...
  Loe edasi..

 • Millele loodab ettevõtja, kes otsib üksnes valmisspetsialiste vanuses 35-45 13.04.2018

  Soolist diskrimineerimist on teadvustatud ja palgalõhestki palju räägitud, viimaks on kõneks võetud ka vanuse alusel lahterdamine ja vanuseline diskrimineerimine, millest on kujunemas üks tööjõuturu suuremaid probleeme. Raske tõestada ja mõõta, aga kaudselt süvendab vanuseline tagakiusamine ka palgalõhet.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
« Aprill 2018 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 168
Riigipühad: 01.04

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas teie ettevõttes tutvustatakse töötajatele juba uue isikuandmete kaitse üldmääruse nõudeid?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • tamro
 • vaklak
 • Saintgobain
 • Maksuskoop
 

Merit iPhone

Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
254877  Foorumi postitust
350  E-poe toodet
69  Koolitust
22240  Artiklit
52646  Registreerunud kasutajat
36251  Nädalakirja tellijat
33443  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017