4 nippi, kuidas jõuludega mitte pankrotti minna

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kuigi poodidesse ilmub igasugune jõulude teemaline kila-kola üha varem ning üldiselt on oktoobri lõpuks poed juba kulla, karra, sädeluse ja mandariinidega üle külvatud, algab õige jõuluaeg ikka advendiküünalde süütamisega. Nüüd on see lõpuks siis käes!

Päkapikud ja põhjapõdrad, kohev lumevaip ja ümber laua kogunenud pere, piparkoogihõng ja vürtsikas glögi… Need on kindlasti märksõnad, millest kõik jõuluajal mõtlevad. Aga nagu igal kurgil on kaks otsa, on jõuludelgi teine pool, mis paljude jaoks tähendab korralikku peavalu – kust leida raha kogu selle jõulutunde tekitamiseks?

Pole mõtet väita, et jõulude ajal ei kuluks rohkem raha. Muidugi kulub. Söök, kingitused, vanematele külla sõit… Aga samas ei pea jõulud tähendama seda, et tuleb pere eelarve tingimata sügavasse miinusesse ajada ning seapraadi kuni jaanipäevani tagantjärgi kinni maksta.

Ja ei, me ei ütle, et kasvata suvel kõrvitsaid ja kartuleid, millega jõululaud katta ning kingituseks koo kogu tutvusringkonnale villasokid. Enamasti pole sellise soovitusega midagi peale hakata. Küll aga toob TF Laenukool ära neli soovitust, millest ka päriselt kasu on, kui ei taha jõuludega pankrotti minna: 

1. Loosipakid 

Leppige erinevates suhtlusringides – pere, töökaaslased, sõbrad jne – kokku, et teete sel aastal loosipakid. Eriti täiskasvanud inimeste puhul pole saadud kingituste arv ju sugugi oluline, pigem on küsimus žestis ja selles, et saaks koos teistega midagi kuuse alt otsida ja kingitusepaberit krabistada. Nii et rõõm jääb, kokkuhoid aga mitmekordne.

Ebamugavate olukordade vältimiseks võite ka kokku leppida, mis hinnaklassi loosipakid peaks jääma või kas paki sees peab olema hoopis näiteks midagi isetehtut. 

2. Söödav on IN! 

Ilmselt on kõik saanud elu jooksul kingituseks raamatuid, mida pole kunagi lugenud, piparkoogivorme, mida niigi juba kodus kolm komplekti seisab jne. Samas mõni maitsev suutäis kulub alati ära – lähtu sellest ka kingituse tegemisel. 

Miks mitte võtta üks õhtu ja küpsetada see aasta kingituseks hoopis piparkoogimaja? Paar kilo mandariine, peotäis pähkleid või tuttavalt jahimehelt hangitud latt head suitsuvorsti juurde ja on väga efektne kingitus olemas ilma mitutkümmet eurot kulutamata. 

3. Kingi emotsioone! 

Asju on meil kõigil liiga palju. Järjekordse uue telefoniümbrise asemel võid aga kingipakki torgata hoopis mõne toreda emotsiooni stiilis "kutse rabamatkale koos sooja tee ja hea seltskonnaga".

Selliseid ideid, mis nõuavad minimaalselt raha, kuid see eest pakuvad hulgaliselt häid emotsioone, suudab ilmselt igaüks välja mõelda terve pinutäie. Nende puhul on hea ka see, et teoks teha saab need juba hiljem ja endale sobival ajal. 

4. Ära võta võlgu! 

Pole midagi nukramat, kui jaanipäevani tagasi maksta krediitkaarti või laenu, mis sai võetud detsembrikuus kingituste tegemiseks. Lähtu oma eelarvest, sellest tulenevalt tee ka otsused (vaata eelnevat kolme punkti!) ning katsu hakkama saada nii, et jõulud ei viiks pere eelarvet sügavasse miinusesse. Nii on kõigil pühadest rohkem rõõmu!

Allikas:  TF Bank

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll