Interaktiivsed märkmetahvlid, 3D kohtumised ja ülinutikad tööruumid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Erinevatest nutikodudele suunatud lahendustest on avalikkuses räägitud pikka aega. Soovi korral on inimestel võimalik anda tehnoloogia kätte koduse soojuse reguleerimine, tulede kustutamine ja valguse sättimine ning moodsamatel külmikutel on isegi võimekus soovitada kasutajale retsepte kapis oleva toidu põhjal.

Vähem on räägitud aga sellest, et taolised lahendused hakkavad tulevikus kujundama tööruume. Seega, lisaks kodule muutuvad nutikaks ka kontoriruumid. Samsung Eesti mobiilidivisjoni juht Antti Aasma toob mõned näited huvitavamatest tehnikalahendustest, mis tulevikus inimeste tööruume muutma hakkavad.

3D kohtumised

Kui muidu toimuvad koosolekud ühes kindlas kohas ja inimesed istuvad koos ühe laua taga, siis peagi ei pruugi selleks enam vajadust olla. Piisab vaid liitreaalsusprillidest ja koosolekuruumi võib ilmuda kolleeg, kes asub füüsiliselt kasvõi tuhandete kilomeetrite kaugusel.

Paljud on ilmselt kuulnud näiteks Microsofti HoloLens prillidest, mis tuvastavad kasutaja ümber oleva ruumi ja on seejärel võimelised kuvama prillide kaudu kasutajale tuppa asju. Sellise lahenduse abiga saab proovida tuppa uut mööblit, aga töökultuuri poolest lubab see asetada tuppa koosolekuks hoopis mõne töökaaslase. Sarnaseid nutiprille arendab lisaks Microsoftile ka ettevõte Vuzix ja mitmed teised.

Paberist märkmetahvel on minevik

Tööga seotud asju ei kirjutata paberile juba ammu, kuid paberiga varustatud märkmetahvlid on jätkuvalt levinud paljudes kontoriruumides. See võib tulevikus olla samuti kaduv nähtus.

Mainitud tahvleid hakkavad asendama virtuaalsed märkmetahvlid, kuhu inimesed koosoleku ajal kirjutada võivad ja kirjutatut hiljem mugavalt arvutisse ümber sättida saavad. Üht sellist tahvlit esitles tehnoloogiamessil CES 2018 Samsung, kelle Flip nutikas märkmetahvel ongi just taolisteks kontoritegevusteks mõeldud. Interaktiivsele ekraanile on võimalik kirjutada tahvlile mõeldud spetsiaalse pliiatsiga või lihtsalt näpuga. Kuna tegu on sisuliselt arvutiga, siis ei ole sellel lehti, mida tuleb lapata, kui on soov leida varem tehtud märkmeid. Neid saab lihtsalt otsida seadme sisseehitatud otsimootoriga. Tehtud märkmed salvestatakse hiljem automaatselt andmebaasi ja sealt saavad kõik töötajad need soovi korral alla laadida.

Lisaks Samsungile on sarnast ekraani valmistanud ka Microsoft.

Üldiselt nutikamad ruumid

Lisaks mainitule muutuvad meie kontoriruumid tulevikus ka üldiselt nutikamaks. Tavalised kõlarid asenduvad nutikõlaritega, mille sees pesitsevad virtuaalsed assistendid saavad kolleegidele alati vajalikku infot jagada, olgu see siis tulevate kohtumiste või vastava päeva ilmateate kohta.

Samuti saab kontoriruumides orienteerumine olema palju lihtsam. Siinkohal on heaks näiteks 3D kaardistamisega tegelev ettevõte WRLD, kelle teenus seisneb erinevatest ruumidest väga detailsete 3D plaanide valmistamises. Seega on ettevõte koostanud põhjaliku 3D plaani rahvusvahelise tehnoloogiaettevõtte Cisco kontorist ja selle abil saavad ruumides olijad kontoris palju kiiremini ning efektiivsemalt liigelda. Loomulikult muudab see olukorra mugavamaks ka külastajatele, kes on tihtipeale ruumis esimest korda. Orienteerumine ei pruugi olla probleem väiksematele ettevõtetele, kuid suurtes firmades, kus töötab sadu ning isegi tuhandeid inimesi, on ruumides orienteerumine täiesti reaalne probleem.

Allikas:  Ajaleht Pealinn
Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll