Kuidas aidata tervisemurega meest?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kuidas aidata oma meest, kui ta ei taha arsti juurde minna või ei leia selleks aega? Meeste terviseprobleeme märgates tasub neile tähelepanu juhtida – murettekitavatest asjadest tuleb rääkida ning vastavad abinõud tarvitusele võtta. Neid leiab ka apteegist.

Meeste terviseprobleemidele pööratakse järjest rohkem tähelepanu – räägitakse raadios, teles, kirjutatakse ajakirjades-ajalehtedes, meestel on nüüd isegi oma kuu – movember. Tänu sellele on paljud mehed oma tervise eest paremini hoolitsema hakanud ning käivad ka regulaarsemalt arsti juures. Nii mõnigi kord on seetõttu saadud tõsisele haigusele kiiremini jälile.

Paraku aga kõik mehed siiski arsti juurde minna ei jõua, taha või pea seda vajalikuks. Seetõttu on hea, kui naised on mehi kimbutavatest võimalikest terviseprobleemidest teadlikud, sest siis saavad nad kergemini oma mehi aidata ja vajadusel arsti juurde suunata.

Pööra tähelepanu eesnäärmele 

Peaaegu kõikide meeste jaoks on väga olulised eesnäärmega seotud teemad. Noorematele meestele võib muret valmistada põletikuline prostatiit, mis tekitab urineerimishäireid, aga ka valu või ebamugavustunnet kubeme ja munandite piirkonnas. Hiljem võivad neile lisanduda veel valu alaseljas ja seksuaalhäired, sh enneaegne seemnepurse. Selliste sümptomite korral tuleks mees saata kindlasti arsti juurde.

Vanemas eas on meestel sageli probleemiks eesnäärme healoomuline suurenemine. Meestearstid räägivad, et suurema osa meeste eesnäärmekoe maht suureneb vanuse kasvades ja umbes pooltel üle 50-aastastel meestel esineb eesnäärme healoomulist suurenemist.

Tähelepanulikuks peaks muutuma siis, kui urineerimise algus on raskendatud, urineerimisvajadus muutub tihedamaks (eriti öösiti), uriinijuga on nõrgem ja katkendlik ning peale urineerimist on ikka veel tunne, et põis on täis. Üle 40-aastaste meeste väheste kaebuste korral võib abi olla serenoapalmi, väikeseõielist pajulille või kõrvitsaseemneid sisaldavatest preparaatidest.

Samuti võiks mehed lasta määrata endal PSA ehk prostata spetsiifilise antigeeni. Seda kindlasti siis, kui perekonnas on esinenud eesnäärmevähki. Testi saab teha arsti juures, kuid kiirtesti saab osta ka apteegist. Positiivse tulemuse korral tuleb kindlasti minna arsti juurde kontrolli.

Tugevamate kaebuste korral ning kui vanust on üle 50 aasta, peaks mehed kindlasti tegema PSA-testi ja minema arsti vastuvõtule. Samuti võiks mehe suunata arsti juurde tuntava seksuaalhuvi vähenemise korral, sest seegi võib olla mõne tõsisema tervisehäire sümptom.

Iga hoolitsev abikaasa võiks oma mehele paar korda aastas viia apteegist toidulisandeid, mis sisaldavad seleeni, E-vitamiini ja D-vitamiini, sest arvatakse, et need vähendavad eesnäärmevähi tekkeriski.

Vabane halbadest harjumustest 

Suitsetamise ja alkoholi tarbimise kahjulikkusest ei ole ilmselt tarvis enam rääkida. Need halvad harjumused võivad kaasa tuua erektsioonihäired ja südame-veresoonkonna-haigused. Õnneks on tänapäeval olemas nikotiini sisaldavad plaastrid, närimiskummid ja suusprei, mille abil saab aidata oma mehel halvast harjumusest lahti saada. Mehe kallal virisemine ei anna suure tõenäosusega tulemust, pigem saavutab selle väikese kavaluse ja koju viidud plaastrite või närimiskummiga.

Paljud mehed kurdavad, et peale suitsetamise mahajätmist hakkas nende kehakaal tõusma. Vahel võib see olla seotud asendustegevusega – kui enne suitsetati, siis nüüd süüakse. Ka siin on abi naistest, kes hangivad koju tervislikke suupisteid ja kutsuvad oma mehe näiteks õhtustele jalutuskäikudele.

Mõõda tervisenäitajaid

Meeste tervisest rääkides ei saa mainimata jätta kõrget vererõhku ning kõrgenenud veresuhkru- ja kolesteroolitaset. Tänapäeval on oma vererõhunäitu väga kerge teada saada – kui koju ei soovita isiklikku vererõhuaparaati osta, siis on väga paljudes apteekides võimalik lasta oma vererõhku mõõta päris tasuta. Mõõtmisel selgunud numbrite järgi saab teada, kas ja milliseid muutusi oma elustiilis, toidusedelis ja käitumisharjumustes tuleks teha.

Lihtne on teada saada teisigi tervisenäitajad – veresuhkru- ja üldkolesterooli näitu. Kui arsti juurde ei ole soovi minna, saab need numbrid eelnevalt aega kokku leppides apteegis teada juba 5-15 minutiga. Samuti saab osta apteegist kiirtesti ning kodus oma kolesteroolinäidu määrata. Vastavalt näidule on võimalik teha juba edasine tegutsemisplaan – jätkata samamoodi, muuta toitumisharjumusi, tarvitada toidulisandeid või suunduda ikkagi arsti juurde.

Südametervist saab toetada magneesiumit, B-grupi vitamiine ja oomega-rasvhappeid sisaldavate toidulisanditega, mida saab mehele hommikusöögi kõrvale anda.

Liigu rohkem, et kaotada ülekaal

Meeste tervisehädade tekkes on väga suur riskifaktor ülekaal. Statistika järgi on peaaegu pooled täisealised Eesti mehed ülekaalulised. Selle põhjuseks peetakse eelkõige vale toitumist ja vähest liikumist. See toob kaasa südame- ja veresoonkonnahaigused, eesnäärmehaigused, seksuaalhuvi languse, stressi, üleväsimuse ning kasvajaliste haiguste riski tõusu.

Seega tuleks mees suunata tasapisi, kuid kindlalt ennast rohkem liigutama. Esialgu sobivad hästi õhtused jalutuskäigud, perega koos ujumas käimine, hiljem juba jooksmine, pallimäng või spordiklubi – mis mehele endale meeldib. Treeningkoormus tuleb valida vastavalt enesetundele, kuid oluline on liikuda aktiivselt kindlasti paar korda nädalas.

Unustada ei tohi ka tervislikku toitumist – menüüsse võiks lisada rohkem puu – ja köögivilju, smuutisid ja tervislikke mahlu. Eriti hea on meestele tomatimahl, mis sisaldab eesnäärmevähi riski vähendavat lükopeeni. Samuti tasub süüa kalatoite ja teraviljatooteid, sh pudrud ja müslid.

Apteegist mehe tervise heaks:

  • PSA – prostata spetsiifilise antigeeni test. Test tasub teha üle 50-aastastel meestel, eriti kui peres on esinenud eesnäärmevähki. Positiivse tulemuse korral tuleb minna kindlasti arsti juurde.
  • Seleeni, E-vitamiini ja D-vitamiini sisaldavad toidulisandid. Arvatakse, et need vähendavad eesnäärmevähi tekkeriski.
  • Nikotiini sisaldavad plaastrid, närimiskummid ja suusprei. Kui probleemiks on suitsetamine, on need abiks halvast harjumusest vabanemisel.
  • Vererõhu mõõtmine kõikides Südameapteekides saab vererõhku mõõta tasuta.
  • Veresuhkru ja üldkolesterooli mõõtmine  Südameapteegil on kümme nõustamiskabinetiga apteeki, kus saab mõõta tervisenäitajaid vaid 5-15 minutiga. Apteegist on võimalik osta ka kiirtestid, millega saab erinevaid tervisenäitajaid mugavalt kodus määrata.
  • Magneesiumit, B-grupi vitamiine ja oomega-rasvhappeid sisaldavad toidulisandid aitavad toetada südame tervist.
Allikas:  Südameapteek

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll