Kuidas hoida emotsioonid rahaasjadest eraldi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tunnistagem ausalt: raha teeb meid emotsionaalseks. Meid kõiki. Ükskõik kui kõvasti me ei püüaks oma rahaasju kaine mõistusega võtta.

Aga kuidas langetada mõistlikke otsuseid, kui emotsioonid on risti ees? Ja kas rahast on üldse rõõmu, kui endale emotsionaalsed otsused keelame? Kuidas leida kesktee loogika ja emotsioonide vahel?

Psühholoogid teavad, et emotsioonidega toimetulek algab enda emotsioonide mõistmisest. Siin on mõned soovitused mõistmaks emotsioone, mis kallutavad meid otsuste tegemisel. Neist endale aru andes on lihtsam püsida ka rahaasjades mõistlikul keskteel.

Kiusatus kadestada

Milleks pimesikku mängida – me kõik teame seda tunnet. Enese võrdlemine teistega on inimesele sügavalt loomuomane. Tung edukaid jäljendada pole mitte nõrkus, vaid inimestele pikalt evolutsiooniredelilt kaasa antud pärand.

Üleilmne meelelahutustööstus, infoühiskond ja sotsiaalmeedia (aga ka kättesaadavad laenutooted!) on edukana väljapaistmise teinud lihtsamaks kui kunagi varem. Ning kõigile meist meeldib näidata endast just edukat poolt, mitte puudusi või nõrkusi.

Kui kiivus kellegi edu üle ajab kõrvalestad õhetama, meenuta endale kolme asja. Esiteks, törtsuke kadedust on normaalne ja edasiviiv. Teiseks, kaugeltki kõik kes näitavad end edukatena, pole seda. Ning kolmandaks, alati leidub keegi kes on paremal järjel kui sina – seegi on loomulik ning stressiks pole põhjust, sest edukad inimesed jäävad alati meie ümber. Kõige mõistlikum on proovida teiste edu üle rõõmu tunda (jah, see võib olla raske!) ning keskenduda enese elule ja edule. Naudi parem enda teekonda edukate sekka! 

Tahtmine sarnaneda

Juba kolmas töökaaslane ostis suvekodu Saaremaale? Juba ei-tea-mitmes eakaaslane hakkas kuldses eas tsiklimeheks või purjetajaks? Oled oma suguvõsas viimane, kes pole perega Kreetal käinud? Ära lase ärevusel koguneda!

Oluline on meeles pidada, et sinu elustandard pole saatusest ette määratud, vaid see on sinu teadlike valikute tulemus. Kui su auto pole uus, siis ilmselt sellepärast et eelistad tuttavat ja järeleproovitud marki? Või kasutad kokku hoitud raha näiteks reisimise, laste koolitamise, kenama kodu jaoks. Või naudid uue auto lõhnast hoopis rohkem vabadust, mida pakub väiksemate kohustustega elamine. Üha enam inimesi maailmas hindab väga kõrgelt just vabadust, mida pakub vähem töötamine.

Ning tööpostil võid täitsa kindel olla, et ükski tõsine professionaal ei pea end tõestama edevate aksessuaaride ja rõivastega.

Enda väärtuse rahas mõõtmine

Elus on erinevaid perioode ning isegi kõige edukamatel käivad rahaasjad elu jooksul korduvalt üles-alla.

Me keegi pole puhtad sellest patust, et mõõdame teisi selle järgi, kui palju ta meie oletuste järgi teenib. Ja sellega kõrval mõõdame loomulikult ennast ka. Ja see tekitab meis stressi.

Uuringud kinnitavad, et enamasti ei vasta sellised oletused tõele – me kipume teiste inimeste jõukust üle hindama.

Sellest stressifaktorist vabanemiseks kõigepealt üle saama just teiste väärtuse rahasse arvutamisest. Igati omal kohal on siin kulunud klišee, et raha eest õnne ei osta. Kui keegi elab sinust paremini ei tähenda see, et tema on edukam ja sina edutum; eeskätt tähendab see, et te olete teinud elus erinevad valikud. Suurem kodu ja kallimad rõivad paistavad küll väljapoole. Kuid väljapoole ei paista näiteks, kui paljust ajast oma perega on teine pidanud selle saavutamiseks loobuma.

Paraku tähendab kaugele paistev väline heaolu üsna sageli ka lihtsalt üle oma võimete elamist, ehk siis ülepingutatud tarbimist ilma säästudeta. Kas inimene, kes sõidab küll uue autoga, kuid ei saa endale lubada paari kuud tööta olemist, on tegelikult ikka heal järjel?

Halb uudis on, et inimesi kes ennast ja teisi summadega mõõdavad, on meie ümber päris palju. Hea uudis on, et mida intelligentsem ja kultuursem seltskond, seda vähem neid on. Nii et sinu valik, kellega end ümbritsed!

Võlaäng

Esimene soovitus on kõige lihtsam, kuid ka kõige olulisem: võta ainult neid laene, mida sa endale lubada saad. Olgu asi ükskõik kui hea, pole ta oma hinda väärt kui selle hankimiseks pead võtma laenu mis sul öösel une viib.

Teine soovitus on üle saada iidsetest talupojatarkustest laenude teemal. Võõrast võlast, laenuleivast, õletulest pakub Eesti folkloor ohtralt sünget "tarkust", mis omal ajal ehk omal kohalgi oli. Kuid muinaslaevaga jõuab täna merel kaugemale, kui muinasaja finantstarkusega tänapäevasel krediiditeenuste turul. Krediiditooted pole orjus, ike ega hinge müümine, vaid üks paljudest moodsa aja teenustest, mis lubavad meil oma elu paremini elada.

Kui sinu ideaal on aga elu ilma laenuta, siis alusta kindlast plaanist võlgadest vabanemiseks. Pane plaan paika, pea sellest kinni ja kiida ennast tulemuste eest! Kuid ära unusta endale ka puhkust lubamast!

Allikas:  TF Bank

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll