Pisikulutused ei olegi nii süütud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Aeg-ajalt tunneme kõik, et tahaks midagi head – väikest naudingut, mis päästaks päeva. Niisiis ostame tavapärasel poeskäigul endale näiteks pisikese šokolaadi. Harjumusel on aga suur jõud ja kuu lõpus avastame, et seesugustele pisiostudele on kulunud kümneid eurosid, sest väikestel kulutustel on komme suureks kasvada. Kuidas seda olukorda edukalt valitseda?

Kohv ja väljas einestamine – esmapilgul tühine kulu

Mõnus tassitäis kohvi, mille saab kaasa haarata näiteks kioskist, tundub olevat üsna süütu ja tühine kulutus. See maksab kõige rohkem umbes kaks eurot. Kui aga kulutada sellele iga päev, siis kasvab kogusumma kuu lõpuks viiekümne euroni. See on juba küllalt suur väljaminek, millele saaks leida märksa otstarbekama rakenduse, näiteks koguda toreda reisi või muu suurema ostu jaoks. Võib-olla tundub kohvist lõplikult loobumine võimatu, aga miks mitte võtta mõnikord hoopis termostassiga oma lemmikjook kodust kaasa?

Täpselt samamoodi võib väga kulukaks osutuda pidev einestamine restoranis või kohvikus. Muidugi ei ole mõistlik seda endale päris ära keelata, sest aeg-ajalt väljas söömine on hea vaheldus. Ei tohiks aga unustada, et kodus valmistatud lõuna on tunduvalt odavam ja tervislikum variant ning selle toidu puhul teate kindlalt, mida teie söök sisaldab.

Teenustasud paisuvad kokkuvõttes suureks

Igal kuul maksame suure hulga arveid mobiiliteenuste, interneti, gaasi, kütte, elektri ja muude teenuste eest. Kas olete jälginud, kui suured on teenustasud või ülekandetasud? Need tunduvad olevat tühised summad, kuid me maksame neid igal kuul ja palju aastaid järjest. Seega on ka siin võimalik kokkuhoiukoht. Uurige, kas saab sõlmida arvete tasumiseks püsikorralduslepinguid või pakub teie pank välja mingit laadi pakette, mis võimaldavad maksta kommunaalteenuste eest ilma lisanduvate tasudeta.

Soodusmüügi ohvriks on kerge langeda

Poodi minnes me enamasti teame, mida meil on parasjagu tarvis. Mõnikord aga võivad erksavärvilised soodusmüügisildid meid teelt eksitada ja ostame seetõttu asju, mida me tegelikult ei plaaninud soetada. Võime seejuures isegi tunda, et säästame nõndaviisi raha, kuigi tegelikult meil neid vaja ei olnudki. Seega kulutatakse raha tarbetult ja see oleks võinud pigem jääda alles mõne tulevikuostu või suurema eesmärgi jaoks.

Laste soovidele järeleandmine

Ei ole üllatav, et lastega poes käies võib ostukorvi sattuda palju seesugust, mis kasvatab kulud plaanitust palju suuremaks. Lastel on kombeks nuruda komme, šokolaadi ja mänguasju ning nõnda need lisakulud hõlpsasti tekivad. Kuidas neid vältida? Lastega saab juba enne poeskäiku kokku leppida, mida seekord ostetakse ja mida mitte. Abiks on kindlasti ka poenimekiri ja põnnide kaasamine vajalike asjade otsimisel. Neile saab pakkuda igapäevaste maiustuste ostmise asemel hoopis mõne toreda vaba aja tegevuse, näiteks kinokülastuse järgmisel nädalavahetusel.

Kindlasti on paljudele tuttav tunne, et kuhu küll raha kaob, kui justkui polegi midagi suurt ostetud. Enamikul meist ei ole kombeks pisikulusid kokku liita ja siis ehmatusega avastada, kui suureks need võivad lõpuks paisuda. Neil aga tasub silma peal hoida, sest see võib aidata kokku hoida märkimisväärseid summasid.

Allikas:  SEB Pank
Märksõnad:

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll