MTU
Pühapäev, 22. Aprill
 

Revolutsioonilised robotid, mis on inspireeritud loodusest ja loomadest

Tehnoloogia ja looduse kohtumiskohaks on biomimikri kasutamine ehk robotid, mis on inspireeritud loodusest ja loomadest. Robotite loomisel jäljendatakse loomade liikumisviise, kuid nende kasutusvõimalused võivad olla vägagi erinevad.

Pistrik-robot hoiab lennujaamades linnud maandumisradadest eemal. Taimekasvatuses võib aga peagi kasu lõigata Tarzani kombel taimede kohal rippuvast robotist, mis suudab sel moel hästi taimede kohta infot koguda. Vee-aluseks pikaajaliseks jälgimiseks sobib rai-sarnane paindlikult liikuv robot ning kaheksajala kombel vett sisse tõmmates liikuv robot on sarnaselt looduse loodule pehmete osadega. Nii vees kui maal, suuruse vähendades isegi inimkehas, saab paindlikult edasiliikumisega hakkama mao-sarnane robot.

Kosmilistes kaugustes hõljuva prügi kattesaamiseks on teadlased inspiratsiooni saanud iminappade ja haardevõime poolest tuntud gekodest. Vertikaal- kui horisontaalpindadel liikumiseks võetakse eeskuju aga prussakatest. Boston Dynamics on koera-roboti kujundanud inimese sõbra sarnaseks, kes liigub paindlikult ka ebatasasel pinnasel ning suudab vastu panna nt lükkamisele.

Eestiski teevad teadlased robotite välja töötamisel edusamme, igapäevaselt võib kohata pakiveoroboteid Starship ning muusemi ja telekommunikatsiooniettevõtte vastuvõtutöötajana humanoidrobot Pepperit. Varajane huvi tehnoloogia vastu, mida toetavad muuseumiväljapanekud, robootikapäevad ja -festivalid, on võimalus, et just tänastest noortest võrsuvad innovaatorid ka biomimikrit kasutavate robotite loojatena. Näiteks on noore Eesti teadlase uurimustöö seotud robotnahaga – roboti pinda katvate sensoritega, ning erinevaid õppimis– ja teadustöövõimalusi on ka Eesti kõrghariduses.

Mõistetest

Biomimikri tuleb sõnadest (bios – elu ja mimesis – jäljendamine) ning tähendab uut teadusharu, mis uurib looduse parimaid disainiideid ning püüab neid imiteerides lahendada inimeste probleeme. Nii uuritakse näiteks taimelehtede ehitust, et leiutada parem päikesepatarei.

Bioonika erineb biotehnoloogiast ning tähendab teadusharu, mis elusorganisme analüüsides ja eeskujuks võttes loob erinevaid tehnoloogilisi lahendusi. Tuntuimateks näideteks bioonilised kunstjäsemed ja muud tagavaraosad inimmasinale, nagu kunstnahk või kuulmist ja nägemist parandavad implantaadid.

Millal võtavad robotid inimestelt töö üle?

Järgneva 50 aasta jooksul võtab tehisintellekt üle miljonite inimeste tööd, selgus Oxfordi ja Yale ülikoolide teadlaste uuringust. 2027. aastal ei istu reka roolis enam inimesed ning 2953. aastaks teeb haiglates keerulisi operatsioone tehisintellekt.

Uuringus hindas 352 tehisintellekti uurijat, millal masinad inimestelt ülesanded üle võtavad. Esmalt automatiseeritakse mehhaanilised, rutiinsed ülesanded, nt võivad robotid tõlkimises inimestest ette minna juba 2024. aastal. Kauem aega võtab keerulisemate ning loovamate ülesannete omandamine nagu raamatute kirjutamine või kõrgtasemel matemaatiline arvutus. Juba 2051. aastaks võib oodata, et tehisintellekt on võimeline täitma kõiki inimese seniseid ülesandeid ning aastaks 2136 kõiki ameteid.

Edusammud tehisintellekti vallas muudavad kaasaegset elu kujundades ümber transpordi-, tervise- ja finantsteenused, teaduse ning sõjaväe. Vaata artiklit Maailma Majandusfoorumi lehelt SIIN.

Rahavoogude koolitus

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Iga päev tuleb vähemalt 30 minutit liikuda 17.04.2018

  Veerand Eesti täiskasvanutest on füüsiliselt täiesti passiivsed, soovituslikus mahus ehk vähemalt 30 minutit päevas liigub vaid seitse protsenti täiskasvanutest. Tervise arengu instituut (TAI) on avaldanud liikumispüramiidi, mis aitab oma nädalast liikumi ...
  Loe edasi..

 • Kulu põletamine on keelatud, lõket tehke ohutult 17.04.2018

  Kevade ja soojade ilmade saabudes on taas päevakorda kerkinud kulupõlengud ning hooletusse jäetud lõkked. Põhja päästekeskuse päästjad said teate selle aasta esimesest kulupõlengust juba märtsis, enne seda olid päästjad kä ...
  Loe edasi..

 • Millele loodab ettevõtja, kes otsib üksnes valmisspetsialiste vanuses 35-45 13.04.2018

  Soolist diskrimineerimist on teadvustatud ja palgalõhestki palju räägitud, viimaks on kõneks võetud ka vanuse alusel lahterdamine ja vanuseline diskrimineerimine, millest on kujunemas üks tööjõuturu suuremaid probleeme. Raske tõestada ja mõõta, aga kaudselt süvendab vanuseline tagakiusamine ka palgalõhet.
  Loe edasi..

 • Tujuka aprilli tuhat toimetust 10.04.2018

  Tujukas nagu aprillikuu ilm. Nii on vanarahvas ristinud aasta kõige muutlikuma kuu järgi inimese, kelle meeleolud sageli vahelduvad. Hoolimata aprillikuu tujudest kogub kevad hoogu ja saabuvad plusskraadid võivad talve teisel poolel maha sadanud paksu lumevaiba paari päevaga ...
  Loe edasi..

 • Petuskeemid, millest reisil hoiduda 10.04.2018

  Petuskeemid on teema, mis tihti jutuks ei tule. Esiteks ei ole paljud reisijad nendega kursis. Teiseks ei teavitata tavaliselt vahejuhtumist politseid, konsulaati ega isegi reisikorraldajat – ei ole meeldiv tunnistada, et läksid õnge. Siin on seitse klassikalist näidet sadade ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
Konsolideerimine
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
« Aprill 2018 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 168
Riigipühad: 01.04

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas teie ettevõttes tutvustatakse töötajatele juba uue isikuandmete kaitse üldmääruse nõudeid?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • tamro
 • Trendsetter
 • Saintgobain
 • Avalik andbemaas
 

Merit iPhone

Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
254820  Foorumi postitust
350  E-poe toodet
72  Koolitust
22226  Artiklit
52640  Registreerunud kasutajat
36248  Nädalakirja tellijat
33440  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017