Terve organismi alustalad: piisavalt vedelikku ja õige ehitusmaterjal

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Terve ja funktsionaalse organismi alustalaks on täisväärtuslik ja mitmekesine toitumine. Seejuures on olulised kaks aspekti, millele tasub pöörata tähelepanu – piisavas koguses vedeliku joomine ning valkude kui keha ehitusmaterjali tarbimine.

Veel ja veel on vahe

Vesi loob organismis normaalse töökeskkonna ning aitab hoida head enesetunnet. Treeniva inimese seisukohast on pidev piisavas koguses vee joomine eeldus tugevamaks ja tervislikumaks soorituseks ning mõnusamaks treeningujärgseks taastumiseks. Soovitatav on juba hommikupoolikul juua 2-3 klaasi vedelikku, et luua päeva alguses organismis hea ainete ringlus ning keha üles äratada

Küll aga ei taga tavalise vee joomine seda, et organism on vedelikuga täielikult varustatud. Pikkadel pingelistel päevadel, kontoris tihedalt kohvi juues, soojemate ilmadega ning ka treeningute käigus kaotab organism lisaks veele mineraalaineid, sh soola (naatrium). Sool koos teiste mineraalainetega aitab veel organismis imenduda ja osaleb seega ainevahetuse normaalses toimimises

Treeniv inimene tunnetab vedeliku- ja mineraalainete puudust krampide läbi. Ka rahulikuma eluviisiga inimesel võivad pika mineraalainete ja vedeliku tarbimise vaeguse korral tekkida muuhulgas lihaspinged ja öised lihaskrambid. Sageli seostatakse krampe magneesiumipuudusega, kuid lihaskrambid on siiski terviklikult mineraalide vaeguse ja mitte piisavas koguses vedeliku tarbimise tulemus

Seepärast tasub igapäevase joogivee puhul eelistada mineraalaineid sisaldavat jooki. Siin on üks variant soolased mineraalveed. Koduse mineraalvee saab ka ise teha, lisades ühe liitri vee kohta 0,7 g soola. Meeldiv ja maitsev alternatiiv soolasele mineraalveele on SiS GO Hydro sidruni- ja marjamaitselised mineraalijoogi tabletid. Ühest GO Hydro tabletist saab 500-750 ml head mineraalvett.

SiS GO Hydro on ka purjesportlase Karl-Martin Rammo üks lemmikutest."SiS GO Hydro on minu valik! Ma ei jõua kuumas kliimas nii palju tavalist vett juua, et vedelikupuudust ei tekiks. Hydro annab veele hea maitse, minimaalselt kaloreid ning rohkelt mineraale", kinnitab ta.

Aktiivsed inimesed peaks sooja ilmaga jooma 2-3 tundi enne pingutust kuni 750 ml mineraalidega vedelikku tunnis. Treeningu käigus võib kaotada vedelikku sõltuvalt koormusest 0,5 kuni isegi 2 l tunnis. Seega tuleks aktiivsel perioodil kehale ka vastavalt vedelikku tagasi anda. Vedeliku joomine on üks lihtsaim viis jõu juurde saamiseks ja paremaks treeningsoorituseks. Saunalembesed inimesed võiks meeles pidada, et enne ja pärast sauna on hea juua mineraale sisaldavat vett.

Valk on organismi oluline ehitusmaterjal

Teine oluline aspekt, millest ei tasu mööda vaadata, on valgu sisaldus toidus. Vähene valgutarbimine on aps, mida teevad nii aktiivsemad kui rahulikuma eluviisiga inimesed. Valk on organismi oluline ehitusmaterjal, olenemata kehalisest aktiivsusest. Valgu abil taastub ja areneb lihas ning toimivad keha baasfunktsioonid ja ainevahetus. Valkudes talletub ka osa keha energiavarudest n-ö mustadeks päevadeks.

Istuva tööviisiga inimene vajab 1 g, aktiivse eluviisiga spordiharrastaja 1,5 g ning tippsportlane kuni 3 g valku kehakaalu kilogrammi kohta ööpäevas. Päeva peale ära jagades peaks ühe einekorraga/suupistegaa saama umbes 20 g valku. Seda sellepärast, et organism suudab ühe einekorraga omastada just nii palju valku. Keskmise koormusega treeniva harrastussportlase ligikaudne ööpäevane valguvajadus on 120 g. Selle saab näiteks kahest kanafilee tükist, 330 g kodujuustust, 250 g kohupiimast ning kolmest munast.

Söö 3-4 korda päevas valgurikkaid vahepalasid ja suupisteid. Parimad ajad vahepalaks on kella 11 ja 15 paiku. Siis ei ole lõunasöögi ajaks meeletu isu ning ka õhtuseks trenniks jagub piisavalt jõudu. Hea vahepala on valk koos süsivesikuga, kuid väldi liigse suhkruga valgutooteid!

SiSi tootevalikust leiab Südameapteegist REGO valgubatoonid. Need on triatleedi Marko Alberti lemmikud. "Minu lemmikute seas on SiS REGO piparmündimaitseline valgubatoon – hea vahepala ja näljapeletaja pärast trenni ning kiire päeva jooksul, et käsi ei haaraks "rumalate snäkkide"järele," ütleb ta.

Allikas:  Südameapteek
Märksõnad: ,

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll