Eesti Raamatupidajate konverents Kevadmissioon 2018
Esmaspäev, 19. Märts
 

Toidu valmistamisel hoidu selle kõrvetamisest

Akrüülamiid on toidu saasteaine, mis tekib toidu töötlemisel ja võib olla ohtlik inimese tervisele. Ohustatud on kõik tarbijagrupid, kuid eriti lapsed. Rusikareegel on: "Ära kõrveta toitu, pruunista seda kergelt!".

Kuidas akrüülamiid tekib ja kus seda leidub?

Akrüülamiid tekib teatud toidu kuumtöötlemisel kõrgetel temperatuuridel (üle 120 °C), moodustudes toidus leiduvate redutseerivate suhkrute, näiteks glükoosi ja fruktoosi, ning aminohappe asparagiini omavahelisel reaktsioonil.

Akrüülamiidi tekkimine toidus oleneb nii kuumutustemperatuurist ja -ajast kui ka redutseerivate suhkrute ja aminohapete kogusest kasutatud tooraines. Kõrgemaid akrüülamiidi sisaldusi on leitud süsivesikurikastest toitudest, näiteks kartulitoodetest (ennekõike friikartulid ja kartulikrõpsud), teraviljast valmistatud toodetest (valikpagari- ning saia- leivatooted, hommikusöögihelbed) ja kohvist.

Tasub meeles pidada, et akrüülamiidi sisaldused on kõrgeimad just üleküpsetatud toidus ning selle kõrbenud või tugevalt pruunistunud osades.

Seoses kohviga on asjakohane välja tuua, et akrüülamiid tekib kohviubade röstimisetapil ja kandub suures osas üle valmisjooki. Seejuures kaldub akrüülamiidi sisaldus olema kõrgem röstitud Robusta kohviubades võrreldes Arabica ubadega. Kõrgema akrüülamiidi sisaldusega on ka sigurit sisaldavad kohviasendajad ja viljakohvid.

Akrüülamiidil on loomkatsetes tuvastatud vähki tekitavad ning DNA-d kahjustavad omadused ja seetõttu tuleks selle sisaldus toidus hoida madalal. Akrüülamiidi teket täielikult vältida ei ole võimalik, kuid selle sisaldusi saab vältimis- ja vähendamismeetmeid järgides vähendada.

Mida tähendab akrüülamiidi määruse jõustumine toidu käitlejatele?

Euroopa Liidus aitab tarbijate kaitset tagada 11. aprillil 2018. a jõustuv Euroopa Komisjoni määrus nr 2017/2158, millega kehtestatakse akrüülamiidi vältimise ja vähendamise meetmed akrüülamiidi sisalduse vähendamiseks toidus.

Määruse nõuded kohalduvad ettevõtjatele, kelle tegevusalaks on friikartulite ja muude frititud kartulitoodete, kartulikrõpsude, saia- leivatoodete, hommikusöögihelveste, valikpagaritoodete (küpsised, kuivikud, näkileivad, piparkoogid jm), kohvi, kohviasendajate ja imiku- ning väikelastetoitude tootmine. Määrus hõlmab ka majutus- ja toitlustusasutusi.

Määruse eesmärgiks on tagada, et kõik ettevõtjad hakkaksid rakendama määruses toodud akrüülamiidi vältimis- ja vähendamismeetmeid.

Olenevalt ettevõtte suurusest ja tegutsemisulatusest, st kas tegemist on suurtootjaga, toitlustusettevõttega, toitlustusketiga või kohaliku väikeettevõtjaga, on rakenduvad nõuded erinevad.

Tähelepanu tuleb hakata pöörama tooraine valikule, näiteks tuleb valida madala redutseerivate suhkrute ja/või asparagiini sisaldusega tooraine. Lisaks tuleb arvesse võtta juba eelnevalt kuumtöödeldud koostisainete akrüülamiidi sisaldust (näiteks kuivatatud puuvili, kama). Vältida tuleb üleküpsetamist ja liigset krõbedust. Toitlustajatel aitab õiget friikartulite värvi määrata värvikaartide kasutamine. Määruse jõustumise ajaks on Euroopa Komisjonil plaanis koostada selle rakendamist selgitav juhis.

Tulevikus on kavas võimalike akrüülamiidi piirnormide kehtestamine teatud tootegruppidele.

Kuidas saame tarbijatena akrüülamiidi sisaldust igapäevases toidus vähendada?

 • Ära tarbi üleküpsetatud toitu. Mida kõrgem on toidu pruunistusaste, seda rohkem akrüülamiidi võib see sisaldada. Seevastu ebapiisav kuumutamine võib alandada toidu kvaliteeti või ohutust.
   
 • Ära hoiusta tooreid kartuleid külmkapis, kui küpsetad neid hiljem kõrgetel temperatuuridel. Külma toimel tõuseb kartulite suhkrusisaldus ning seeläbi ka akrüülamiidi sisaldus küpsetamisel. Sobivad kohad hoiustamiseks on pimedad ja jahedad (temperatuuriga > 6°C), nt kapp või sahver.
   
 • Pooltoodetel järgi toote pakendil esitatud toidu küpsetusjuhendit. Tootja on need koostanud konkreetse toote omapärasid ning ohutust ja kvaliteeti silmas pidades.
   
 • Toitu mitmekesiselt ja hoidu igapäevaselt suurtes kogustes samade toitude tarbimisest. Sel viisil vähendad võimalust, et saad mõne toiduga akrüülamiidi suures koguses.
   
 • Kasuta erinevaid toiduvalmistusviise. Akrüülamiidi ei teki peaaegu üldse näiteks keetmisel või aurutamisel.

Loe lisaks: Akrüülamiid

 • Autor: Sille Vahter, Maaeluministeeriumi toidujärelevalve büroo peaspetsialist
 • Allikas: Maablogi
Seotud märksõnad: huvitavat lugemist
tarkvara

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Mida peaksid teadma puukide kohta 13.03.2018

  Puuk on väike aga visa loomake, kes paneb oma nakkusohtlikkusega inimese hirmu tundma. Hirmutekitajaks on puukborrellioos ja puukensefaliit - haigused, mida need väikesed loomakesed levitavad. Puugid muutuvad aktiivseks juba märtsis, kui ööpäevane temperatuur pöördub plusspoolele. Puugid vajavad oma erinevates arenguetappides toiduks verd, seega poole nende eest kaitstud nii loomad kui ka inimesed.
  Loe edasi..

 • Eestimaalased elavad üha sagedamini üksikult 13.03.2018

  Statistikaamet annab ülevaate sellest, millised muutused on aset leidnud leibkondade suuruses ja koosseisus 1934. ja 2011. aasta rahvaloenduse võrdluses. Üldjoontes võib öelda, et inimesed elavad üha rohkem üksikult ja leibkonnad on jäänud väiksemaks. Vähem on ka abielul põhinevaid leibkondi ja rohkem üksikvanemaid. See tähendab, et eestimaalased, eriti just naised, on muutunud 80 aastaga üksikumaks.
  Loe edasi..

 • Naabrimees ostis drooni!? 12.03.2018

  Droonid on kõigile kättesaadavad ning kasulikud abivahendid mitmes eluvaldkonnas. Küll aga tuleb uut tehnoloogiat kasutades olla ettevaatlik, sest sellega kaasnevad mitmed ohutus-, turva- ja privaatsusriskid. Kogenematu droonijuhi poolt juhitud droon võib põhjustada kahju, põrgates kokku mõne isiku või nende varaga.
  Loe edasi..

 • Toidutööstuse tootearendus käib tänapäeva trendidega kaasas 07.03.2018

  Tänapäeva kiirelt muutuvas maailmas peavad ka toidutööstused tarbijate soovide ja trendidega pidevalt kaasas käima. Mitmete erinevate tegurite tõttu on välja joonistunud selged suunad, mida tootearenduses järgitakse.
  Loe edasi..

 • Tüüpilisemad vead eraisikute laenukäitumises 05.03.2018

  Laenu võtmine pole teema, millega tavainimene igapäevaselt kokku puutuks. Laenu võetakse harva ja äärmisel vajadusel. Seepärast tehaksegi enne laenamist põhjalik eeltöö pankadest ja laenupakkumistest, vaadatakse oma eelarvet ja kaalutakse võimalusi. Mida aga erinevatest reklaambuklettidest ei leia, on teiste inimeste laenamiskogemus, veel vähem, milliseid vigu nad oma laenukäitumises on teinud.
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
puhkuste ajakava 2018
Töövahendid
Naljanurk

Raamatupidaja kontrollib töölähetusest saabunud töötaja kuludokumente.
"Mis astronoomiline summa see on?"
"See on arve hotelli eest."
"Aga kes andis Teile loa hotell ära osta?"

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
« Märts 2018 »
Tööpäevade arv kuus 21
Töötunde kuus 168
Riigipühad: 30.03

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Kas teie ettevõttes tutvustatakse töötajatele juba uue isikuandmete kaitse üldmääruse nõudeid?
 Jah
 Ei
 Ei tea
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • BDO
 • SimplBooks
 • ETL
 • Ezefs
 

Hommikuseminarid

Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
253548  Foorumi postitust
363  E-poe toodet
84  Koolitust
23209  Artiklit
52522  Registreerunud kasutajat
36196  Nädalakirja tellijat
33397  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017