Kommipommi raamatupidaja Lillerin Lifljandski sooviks toidukaupadele väiksemat käibemaksu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Lillerin Lifljandski töötab asutuses nimega OÜ Estinvait. “Olen ettevõttes ainuke raamatupidaja ja seoses sellega ka pearaamatupidaja,” naeratab Lillerin, kel on olemas ka abiline-sekretär. “Tema teeb ära arved, sisestab laopaberid ja laekumised. Kõik ülejäänud raamatupidamises teen mina.”

Peale raamatupidamise tuleb Lillerinil hoolitseda firma töötajatega seotud töölepingute eest ehk teisisõnu “mängida väikest viisi” personalijuhti. “Püüan hoolitseda kõige eest, mis on töötajatega seotud. Olen seega tõesti osaliselt personalijuht.”


Kui Lillerinile mailida, on tema e-maili aadressi teine osa hästi vahva: “kommipomm.ee“. Sõna “Kommipomm” iseloomustab OÜ Estinvait´i suurepäraselt, sest osaühing tegelebki maiustuste hulgimüügiga, kaupadeks on peamiselt kommid ja küpsised.


Pereettevõtte võlu


Võiks öelda, et Lillerinil on mõnes mõttes vedanud. Kurja ja kärkivat ülemust, keda kartma peaks, tal õnneks ei ole. Vastupidi – on hoopis mõistev ja hooliv “boss”.

“Tööandjaks on mul oma abikaasa. Ja olen tööandajaga rahul, enamgi veel! Ettevõte on loodud aastal 1996 ja  peaaegu algusest saadik olen olnud siin raamatupidaja.”

Tegelikult on Lillerin päris õppinud raamatupidaja, tema abikaasal lihtsalt justkui vedas, et kaasa õppis “deebeti-kreediti-põhist” eriala ja saab nüüd nii teha pereettevõttes kogu vajaliku raamatupidamise. On ometi ka, keda perefirmas 100 protsenti usaldada!
“Olen läbinud kuuekuulise majanduskoolituse Tartus endises 44. Kutsekeskkoolis, aasta oli siis 1998. Kohe kooli kõrvalt asusin raamatupidajana tööle ja kõrvalt õpetas eriala natuke ka ema, kes oli samuti raamatupidaja,” selgitab Lillerin.

Mis ajendas raamatupidajaks hakkama?
Lillerin tõdeb, et tegelikult oli ikkagi põhiajend abikaasa soov firma asutada. “Kuna ta asutas firma, oli tal vaja raamatupidajat ja kes siis oleks parem kui omaenda naine. Samas olen elukutsega ikka väga rahul, sest tundub, et saatuse tahtel olen leidnud parima ameti!”

Raamatupidaja töös on Lillerini meelest tore üks ülitähtis “pisiasi”. Nimelt see, et raamatupidaja tööaega saab perefirmas ise suhteliselt vabalt sättida. Antud “pisiasi” on vaba inimese elurütmi võimaldav – Lillerin on tavalisest rohkem oma aja peremees.
“Kuna mul praegugi on kodus üks väike põnn, siis nii jõuangi tema kõrvalt oma töö tehtud,” möönab Lillerin.


Probleemidele lahenduse leidmine


“Ikka tekib mõni situatsioon, mida algul ei oska kohe lahendada, aga lõpuks leiad ikka lahenduse ja võid enda üle uhke olla,” kirjeldab Lillerin raamatupidaja töö juures nüanssi, mis on tema enda jaoks kõige huvitavam. “Ei oskagi kohe öelda seda, mis kõige enam selle ameti juures meeldib, võibolla ehk see, kui saab kuu lõpetatud ja hea on vaadata tehtud tööd ja tulemusi!”


Mis on aga teile töö juures kõige keerulisem ja miks?
“Kõige keerulisem on siiski töötajatega tegelemine ehk siis personalijuhi pool, sest tekib pidevalt erinevaid probleemseid situatsioone. Kas lahkub keegi või tuleb uus töötaja või on keegi haige jpm. Töötaja ei ole nagu arve, et töötled läbi ja paned kausta. Töötajatega on vaja suhelda ja leida lahendusi, mis sobiks mõlemale osapoolele ja vastaks ka seejuures kõikidele seadustele.”


Kas on vahel olnud ka hommikuid, kus tunnete, et te lausa lendate tööle? Et niiväga armastate oma tööd?
“Kuna ma teen enamus tööd kodus ära, siis otseses mõttes ei ole sellist tunnet olnud. Aga hea tunne on, kui mõnel päeval jõuad palju tööd ära teha ja tead, et järgnevatel päevadel on kergem.”


Mis teie meelest paneb raamatupidaja armastama oma kutsumust?
“Öeldakse küll, et raamatupidaja töö on üksluine ja igav, aga raamatupidajana tunnen ma hästi seadusi ja saan abiks olla teistele töötajatele ja eriti ettevõtte omanikele. Ka tööaega saan ise planeerida ja olla oma aja peremees.”


Kui saaksite muuta Eesti seadusandluses midagi kergemaks, siis mida muudaksite ja miks? Milline seadusemuudatus teeks teie elu lihtsamaks?
“Minu arust võiks olla toidukaupadel väiksem käibemaks. Mujal Euroopas on enamasti toidukaubal väiksem käibemaksuprotsent, kui teistel kaupadel ja teenustel. Kui ka Eestis oleks väiksem käibemaks, alandaks see mingil määral toidukaupade hinda.”


Mida veel muudaksite?
“Veel võiks statistikaamet vähem aruandeid saata ja ise andmeid koguda. Kui ettevõtted esitavad juba äriregistrile aastaaruande, siis miks saadab statistikaamet veel lisaks enda aruande, mida tuleb eraldi täita ja saata.”


Kas mäletate ka oma päris esimest tööpäeva raamatupidajana? Jäi midagi meelde? Esimene apsakas? Või tundus kõik kuidagi keeruline?
“Algus oli ikka üpris keeruline, sest koolis õpid peamiselt teooriat aga tööl pead hakkama seda teooriat rakendama. Aga kuna ka ettevõte oli algul pisike siis oli hea siin raamatupidajana alustada.”


Kui saaksite olla ühe päeva ametis kellegi teisena, millist ametit prooviksite?
“Tahaksin olla arst, kuna mul oli see lapsepõlve unistus ja nii hea on ju kedagi aidata.”


Teie otsene ülemus on teie mees. Kas ei ole ehk liiga keeruline töötada nii – otse oma mehe alluvana?
“Jah, mu otsene ülemus on mu enda mees. Kuna praegu töötan ma kodus, sest mul on väike laps, kes veel lasteaias ei käi, siis on isegi päris hea koos töötada. Päeval on tema töö juures ja mina saan rahulikult kodus oma töö ära teha. Suhtleme põhiliselt telefoni teel ja siis ei teki ka omavahel tülisid. Üldiselt meile meeldib koos töötada.”


Kuigi arvatakse, et üldiselt ei ole viisakas rääkida rahast, uuriks ikkagi ka seda, kas olete oma palgaga rahul? Oskab abikaasa teie tööd väärtustada?
“Palgaga olen rahul ja abikaasa hindab mu tööd väga. Ühesõnaga saan peaaegu kõike endale lubada.”


Mida soovite tulevikult seoses oma tööga?
“Sooviks ennast täiendada ja harida.”


Mida sooviksite teistele Eestimaa raamatupidajatele? Mida võiks üldse raamatupidajatele soovida teie meelest?
“Tahaksin soovitada raamatupidajatele, et ärge rabage endale kümmet firmat teha, vaid tehke nii palju, kui teile on jõukohane, siis jääb aega ka enda hobide ja huvide jaoks. Soovitan minna reisile kuhugi kaugemale, sest see viib mõtted tööst kaugele ja on minu meelest parim puhkus.”

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll