Raido Valdre valib raamatupidamiskoolitusi lektorite järgi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Raido Valdrele kuulub innovatiivne raamatupidamisbüroo Raamatupidaja.net. Raido on küll edukas firmaomanik, kuid samas ääretult tasakaalukas mees, keda ei kutsu ärimaailma peibutavad investeeringud kolossaalse rahahulga teenimise eesmärgil. Ta on lihtsalt – oma erialale pühendunud raamatupidaja. Ka intervjuusid meediaväljaannetele annab ainult oma professionaalsusele toetudes, ehk siis raamatupidamise teemadel.


Kui kaua olete töötanud raamatupidajana? Kas olete sel erialal ka mõne kooli lõpetanud?
“Raamatupidamisega seotud ametites olen töötanud umbes kaheksa aastat. Otseselt raamatupidamise erialal ei ole ühtegi kooli lõpetanud. Raamatupidamine oli vaid ühe ainena kõrgkooli programmis. Praktilised teadmised ja kogemused tulid siiski raamatupidamisega praktikas kokku puutudes.”


Kui palju olete läbinud koolitusi raamatupidajaks olemise aja jooksul?
“Reeglina umbes üks kuni kaks koolitust aastas. On olnud aastaid, kui koolitusi on olnud mitu, ja on samas ka aastaid, mil ühelgi koolitusel ja seminaril ei osalenud.”


Mille jaoks olete koolitusi läbinud? Mis on olnud eesmärk?
“Koolitustel käimine ei saa olla eesmärk omaette. Olen seda teinud eelkõige siis, kui maksudes/raamatupidamises on olnud suuremaid muudatusi või on midagi huvitavat või vajalikku silma hakanud. Koolitus on tihti lisaks praktilisele poolele hea viis rutiinist vabaneda ja omamoodi lõõgastuda.”


Millised koolitused on eredamalt meelde jäänud?
“Tavaline koolitus või seminar reeglina eredalt meelde ei jää (mis muidugi ei tähenda, et sellest kasu ei ole). Veidi meeldejäävamad on olnud Äripäeva korraldatud seminarid ja Pärnu Konverentside Finantskonverents.”


Mida olete koolituste valikul väärtustanud?
“Koolituse valikul olen alati jälginud lektoreid, kes esinevad. Aja jooksul on tekkinud mõned lemmikud, keda heameelega kuulan ja kelle arvamustest lugu pean.”


Keda lektoritest väärtustate?
“Minevikust maksude poole pealt Tõnis Jakobi ja raamatupidamisarvestuse poole pealt Rita Illison. Praegu aktiivselt koolitavatest on parimaid ehk Ain Veide.”


Kust olete tavaliselt koolituste kohta infot leidnud?
“Eelkõige internetist ise otsides ja valides. Ja ka ajakirjandusest on reklaame silma jäänud. Häirivalt palju tuleb pakkumisi telefoni ja meili teel, kuid reeglina ei süvene nendesse ning pakkumised liiguvad kiirelt prügikasti.”


Kui palju mõjutab teie meelest raamatupidaja karjääri see, et ta on palju koolitusi läbinud?
“Otsest seost karjääri ja koolituste vahel kindlasti ei ole. Selge on, et raamatupidaja elukutse eeldab pidevat kursisolekut ja enesetäiendamist nii maksunduse kui raamatupidamisarvestuse poole pealt. Lihtsam on seda teha spetsialiste kuulates, kui ise otsida/lugeda. Samas on üsna tulemuslik ka mõne omasugusega arutlemine ja kogemuste jagamine. Kokkuvõtvalt arvan siiski, et koolituste läbimine ei mõjuta raamatupidaja karjääri. Pigem on häiriv, kui valimatult ja süsteemitult läbitakse järjest kõikvõimalikke koolitusi ja seminare.”


Kas tunnete mõnda raamatupidajat, kes ei ole koolitustel käinud, kuid on igati oma ala professionaal?
“Sellele küsimusele on raske vastata, kuna otseselt ju ei tea, kes ja kui palju on koolitustel käinud. Päris kindlasti on selliseid inimesi piisavalt. Teadmiste täiendamisel on piisavalt muid võimalusi.”


Kust saab raamatupidaja ammutada parimaid teadmisi?
“Parimad teadmised tulevad läbi praktiliste kogemuste olukordi lahendades. Tihti ei ole tööandjatel võimalusi või soove töötajaid koolitusele saata, mis kindlasti ei tähenda, et see töötaja ei võiks olla hea spetsialist või edukat karjääri teha.”


Mis on teie meelest raamatupidaja kutses professionaalsuse alused?
“Eks need ole sarnased nagu igas teises ametis – kogemused, teadmised, oskused. Raamatupidaja peaks olema kaine mõtlemisega ja oma tööalastes tegemistes korrektne. Samuti hea üldistusvõimega ja suutma erinevatest faktidest terviku kokku panna.”


Mille järgi olete valinud oma firmasse raamatupidajaid?  
“Väga täpseid kriteeriume ei oskagi välja tuua. Vastavalt sellele, milliseid funktsioone vaja eelkõige täita on. Olulised on õppimis-, arenemisvõimelisus, isikuomadused, oskused, kogemused. Valik on suuresti sisetunde küsimus. Ühe vestluse ja elulookirjelduse põhjal ei saa põhjapanevaid järeldusi teha. Seejuures – head spetsialistid ei ole sugugi alati parimad enesemüüjad ja -pakkujad. Ning vastupidi.”


Kui peaksite tööle võtma veel ühe raamatupidaja ning teil oleks kolm kandidaati, mille alusel otsuse langetaksite?
“Otsus sünnib nö analüüsi tulemusel. Algab sellest, milline peaks olema selle raamatupidaja roll. Raamatupidaja ja raamatupidamine on üsna lai mõiste. Oluline on, et inimene suudaks õppida ja areneda ning mõista põhjuseid ja tagajärgi. Tihti on olulised kogemused, kuna õppimine võib olla aeganõudev ja kulukas.”


Tänapäeval tundub olevat raamatupidamisfirmasid väga palju. Kuidas on võimalik, et kõikidele nendele firmadele jätkub tööd?
“Tõepoolest arvuliselt neid ongi väga palju. Raamatupidamisteenused on suures osas väikefirmade pärusmaa. Palju on teenusepakkujaid, mille klientide arv ei ületa kümmet. Äriregistrisse on kantud üle kaheksakümne tuhande äriühingu. Suurem osa neist on väikeettevõtted. Väikeettevõtted ostavad enamasti raamatupidamist teenusena. Keskmise raamatupidamisfirma klientide arv jääb saja piiresse. Nendest arvudest tulenevalt on raamatupidamisfirmade suur arv põhjendatud.”


Oletame, et teile antakse kümme tuhat krooni jõulukingiks ja öeldakse, et minge nüüd koolitusele. Millise firma ja õppejõuga koolituse/seminari valiksite?
“Üldjuhul ei ole ma kunagi koolitusi selle pilguga jälginudki, milline firma neid korraldab. Peab muidugi ütlema, et kümne tuhande krooni eest midagi tõeliselt huvitavat ja arendavat ei saagi lubada.”


Kas olete Rmp.ee lugeja? Kui olete, siis mis seni on teile silma jäänud ja väärtuslikumana tundunud?
“Olen küll. Nädalakiri tuleb meilile. Olulisim on seadusemuudatuste kajastamine. Palju on ka praktilisi artikleid, mida on kasulik jälgida.”

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll