Mate – ergutav kontorijook töölaua taga nautimiseks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kohvipaus! Enamikes ettevõtetes on kohvimasin, mille külastamine ja sealt ergutava joogi võtmine on tööpäeva õnnestumises tähtsal kohal. Paljudes firmades pakutakse alternatiivina suuremat-väiksemat valikut kotiteed või lausa kvaliteetseid teelehti ja on võimalus tee valmistamiseks vett soojendada.

On olemas veel kolmas võimalus töövõime ergutamiseks – Lõuna-Ameerikast üle maailma eksporditav tervisejook mate, mida nt AS Regio pakub oma töötajatele lisaks tasuta kohvile ja teele.

Mate on jook, mis on valmistatud matepuu ehk paraguai iileksi (Ilex paraguariensis) kuivatatud lehtedest. Tegemist on iileksite perekonda kuuluva igihalja puuga, mis kasvab vaid Lõuna-Ameerikas praeguses Paraguays ning Argentina põhja- ja Brasiilia lõunaosa hõlmavas piirkonnas. Seal elavad guaranii indiaanlased jõid matet juba enne 16. sajandi alguses kohale saabunud Hispaania vallutajaid, kes selle energiat andva ja näljatunnet peletava toimega joogi tarbimise peagi üle võtsid. Praegu on mate Lõuna-Ameerikas kohvi kõrval üks peamisi ergutavaid jooke. Väidetakse, et Uruguays juuakse matest rohkem vaid kraanivett. Viimastel aastakümnetel on Lõuna-Ameerikas matega tutvust teinute ja sealt selle joomisharjumuse kaasa võtnute abil hakanud mate joomine teed leidma ka eurooplaste joogiharjumuste sekka. Sama teed pidi jõudis mate ka kaardilahendustega tegeleva AS Regio töötajateni. Argentinast töölähetuselt naasnud töötajad tõid matet kaasa ning praeguseks on matejoojate hulk firmas kasvanud kümmekonnale.

Osakonna juhataja Leida Lepik joob matet alates 2007. aastast ning matetops koos joomiseks vajalike vahenditega on sellest ajast igapäevaselt tema töölaual. Tema tutvus matega Süürias, mis on suurim matet importiv riik väljaspool Lõuna-Ameerikat. Seda tänu 19. sajandil osmanite eest Argentinasse emigreerunud, seal matejoomise harjumuse omandanud ning hiljem osmanite impeeriumi lagunemise järel tänapäeva Süüriaks olevale kodumaale tagasi tulnud araablastele. Nemad tõid matejoomise kombe endaga kaasa ning levitasid seda kogu riigis.

Miks just mate ja kuidas selle joomine käib?

Leida võlus jook ära sellega, et on sarnaselt kohvile suurepärane ärataja-ergutaja, kuid sisaldab peale kofeiini suurtes kogustes vitamiine, mineraale, aminohappeid ja antioksüdante ning sellel ei ole liigse kohvijoomisega tekkivaid kõrvalmõjusid nagu maovaevused, veepuudus organismis jne. Lisaks on matel vererõhku stabiliseeriv toime ning seega sobib see inimestele, kes kõrge vererõhu tõttu on sunnitud kohvijoomist piirama. Muidugi annab mate energiat, mistõttu saab sellega suurepäraselt tööpäeva jooksul väsimuse vastu võidelda. Seda võib Leida enda näitel kinnitada ning viitab siin ülevaatele, mille on kirjutanud perearst Anneli Talvik, kes on suur matejooja olnud juba üle kümne aasta.

Lühidalt kokku võttes – lisaks eelnenule vähendab mate ka söögiisu, vastavalt valmistusviisile kas ergutab või rahustab närve, pikaajalisel tarbimisel parandab südame ja seedeelundite tegevust, laiendab veresoonkonda, tugevdab närvisüsteemi ja kiirendab ainevahetust.

Matet saab juua mitmel eri moel, kuid Leida ise joob seda nii nagu mate kodumaal Argentinas – nii on see kõige tõhusam ja kasulikum. Selleks on peale mate ja joogianuma (see võib olla valmistatud klaasist, savist, pudelkõrvitsast vms) vaja veel spetsiaalset ühes otsas sõelaga varustatud kõrt ning termost või kannu, millega kontori kööginurgast paraja temperatuuriga vett tuua. Joogianum tuleb täita veerandi kuni poole ulatuses matepuruga, mõju saavutamiseks ei piisa ühest-kahest teelusikatäiest. Purule valada peale 70-80 kraadist vett (mille tulemusel puru tõuseb pinnale, NB! ei soovita segada), lasta tõmmata (3-5 minutit – ergutab, üle selle tõmmanuna – rahustab) ning juua läbi kõrre korraga terve tõmmis ära. Kuivalt võib matepuru jätta seisma kuni järgmise januni, mil sama protseduuri korrates saab uue, pisut lahjema joogi. Uut vett saab kallata seni, kuni kogu puru on ära tõmmanud ehk siis peale vee lisamist vajub kõik põhja. Tavaliselt saab ühest 25-grammisest kogusest purust kaheksa kuni kümme tõmmist ja selleks kulub umbes liiter vett. Tõmmiste hulk sõltub matepuru kogusest aga kindlasti ka kvaliteedist ja tootjast. Inimorganism vajab terveks toimimiseks vedelikke ning seega läheb see päeva jooksul joodud liiter asja ette. Erinevalt kohvi ja teena joodud vedelikust jääb mate organismi abistama.

Pildil vasakul populaarseimad mate sordid ning paremal matejoomise komplekt.

Muidugi võib matet valmistada ka meil rohkem levinud viisil, lisades puru vette sõelaga või kasutades presskannu. Igal valmistamisviisil on aga oluline õige veetemperatuur – see ei tohi olla üle 80 kraadi. Pigem alla selle, sest esiteks kaotab kuumem vesi mates sisalduvate ainete kasuliku mõju ja muudab maitse kibedaks ning teiseks on läbi metallist kõrre liiga kuuma jooki ebameeldiv juua.

Pildil erinevad mate valmistamise viisid.

Varasematel aastatel oli Eesti matejoojate suurimaks probleemiks joogi kõrge hind. Teepoes maksis matepuru sama palju kui tee, mis tegi ühe joogi hinna automaatselt ligi 10 korda kallimaks, sest matet pannakse ühe joogi sisse  võrreldes teega palju rohkem. Samuti oli pakutav sortiment kesine, mistõttu joojad pidid matet kaasa tooma reisidelt,  tellima reisivatelt sõpradelt või ostma välismaistest netipoodidest. Nüüdseks on koos matejoomise levikuga paranenud ka mate pakkumine kaubandusvõrgus, näiteks saab Tallinna Kaubamaja toiduosakonnast osta kvaliteetset matet, laia valikut pakub ka Tallinnas Pärnu mnt 4 asuv väike Baraka pood ning Müürivahe teepood jt.

Rohkem infot mate ajaloo, valmistamise ja joojate kohta saab lugeda
www.matemaailm.ee, kus lisaks saab netipoest ka matet ja matetarvikuid osta.

Allikas:  Matemaailm

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll