Ajugümnastika II osa

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kui eelmisel korral tutvustasime harjutusi, mida loetakse soojendusharjutusteks, siis nüüd on aeg käes keskmisele tasemele mõeldud harjutuste sooritamisel. Harjutuste eesmärk on sama, mis soojendusharjutustel.


ÜLESAAMINE ARGIPÄEVAAPSUDEST
Äpardustel ja apsudel on “kiusaja” iseloom. Te võite kaotada olulise tunnid oma päevast, kui lasete nendel “kiusajatel” pidevalt oma mõtteid segada. Järgnevad harjutused aitavad teil jätkata oma tavalist tegevust peaaegu koheselt peale seda, kui mingi ootamatu sündmus on teie edasised plaanid segi ajanud.


Aeg: 5-10 minutit või vastavalt isiklikule vajadusele.


Kehaasend: mugav


Harjutused:
1. Peale ebameeldivat juhtumit või sündmust peatage kiirelt segavad ja sündmusega seotud  mõtted, kuid jätkake samas vajalikku kehalist tegevust (tõuske püsti, liikuge ringi jms.).
2. Ülevaatuse harjutus.  Hakake kirjeldama (valjult või endamisi) iga oma liigutust või tegevust. (“Avan ukse, et vaadata kes koridoris kõnnib. Kedagi ei ole. Nüüd astun koridori ja astun akna juurde. Nüüd ma uurin, kes õues kallil tööajal ringi liigub….. jne.). Kui on vaja vahepeal kellegagi rääkida, siis tehke paus ja jätkake pärast oma liigutuste kirjeldamist. Umbes 5-10 minuti pärast peaksite tundma ärrituse vähenemist ja selle lõpliku kadumist. Peale seda, kui olite keskendunud sündmuste füüsilisele küljele ja peletanud oma ajust emotsioonid, olete võimeline olukorda suhtuma ratsionaalsemalt ning edasi tegutsema. Lõpuks võite ka lõõgastuda ja maha rahuneda.


PINGETE MAANDAMINE VÄRVUSE ABIL
Järgmised harjutused põhinevad sellel, et värvused avaldavad meie tundemaailmale oluliselt suurt mõju.


Aeg: ettevalmistus 1-2 minutit, harjutused 10 minutit või rohkem.


Abivahendid: äratuskell, paberileht, värvipliiatsid.


Kehaasend: mugavalt istuda või lamada.


Harjutus:
• Istuge laua taha, valige seda värvi pliiats, mis teile hetkel meeldib.
• Värvige selle pliiatsiga üle kogu paberileht. Tehke seda nii kaua, kuni tunnete, et olete saavutanud teie hetkemeeleolule vastav värvivarjund.
• Pange ajamõõtja 10 minuti peale (võib ka kauemaks). Heitke pikali ja sättige paberileht enda ette.
• Hingake viis korda sügavalt sisse.
• Keskenduge oma pilk paberilehe keskele. Lubage ajul mõtiskleda selle värvuse ja sellele kaasnevatele assotsiatsioonide üle, mis pähe tulevad.
Meenutage rahulikult ja kiirustamata igat juhtumit, kus etendas mingit osa see värvus. Pühendage aega igale kujundile, lastes neil loomulikul viisil tekkida ja kaduda. Kui juhtub, et ei meenu ühtegi kujundit, siis lihtsalt puhake süvenedes sellesse värvusesse. Kui mõtted kipuvad hajuma, korrake värvuse nimetust, see aitab uuesti keskenduda.
• Kui kell heliseb, pange leht kõrvale. Lugege 20-ni, tõuske üles ja püüdke lõdvestuda.


RUTIINI MURDMINE
Järgnevat harjutust võib teha igal ajal, kogu päeva. Harjutuse mõte on väljakujunenud rutiinist väljumine läbi uudsete tegevuste ja harjumuste kujundamise. Eesmärgiks on lõhkuda stereotüüpe, ergutamaks loometegevust.


Tegelege oma igapäevase rutiinse tööga, kuid ajage seejuures harjumuspärased tegevused meelega segamini. Iga päev peate eelmisel päeval teisiti tehtule lisama uusi tegevusi.
NB! Vältige tegevusi, mis võivad olla ohtlikud.


NT:
Esmaspäeval: kammige pead teise käega, paigutage kontoris oma laud ja tool ümber, magama minnes pange pea jalutsisse.
Teisipäeval: Hoidke joogiklaasi teises käes, paigutage ümber oma töölaud, koristage laualt kõik esemed ja asetage teise nurka nii, et tekiks vajadus neid toomas käia. Jne.


Jõudu!


Loe ka esimest osa..

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll