Kas on õhutemperatuuri alampiir, alla mille ei pea tööle minema?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: olen klienditeenindaja mööblipoes. Kas võin teha tööd siseruumis, kus on õhutemperatuur 10 kraadi? Kas õigusaktides on sätestatud minimaalse õhutemperatuuri nõue siseruumides, alla mille ei ole töötaja kohustatud tööd tegema, kui ei tagata soojem töökeskkond?

Vastab tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant Indrek Avi

Õigusaktides ei ole sätestatud õhutemperatuuri numbrilist väärtust, mille tõttu võib siseruumides töötamisest keelduda. Sellele vaatamata peab tööandja rakendama abinõusid, et vältida riski töötaja tervisele või viima riski võimalikult madalale tasemele.

Siseruumide töökohtadel peab õhutemperatuur ja -niiskus ning õhu liikumise kiirus olema tööülesande täitmiseks sobiv ja tagada tuleb töökohtade varustatus värske õhuga. Kuna inimese soojusliku mugavuse määravad muu hulgas töö füüsiline koormus ja kasutatav riietus, tuleb sobiva õhutemperatuuri määramisel nendega arvestada. Meie kogemustest lähtuvalt on siseruumides talvisel aastaajal klienditeenindaja alalisel töökohal optimaalne õhutemperatuur 19-23 °C, minimaalselt 18 °C, lühiajaliselt 17 °C. Mida erinevam on töökeskkonna õhutemperatuur optimaalsest, seda suurem on töötaja terviserisk ja tõenäosus haigestumise tõttu töölt eemal viibida. Töökeskkonna paremaks muutmise kavandamisel tuleb eelkõige konsulteerida töötajatega, sest sobilikku töökeskkonda kujundatakse ju neile.

Töötajal on õigus nõuda tööandjalt töötervishoiu ja tööohutuse nõuetele vastavaid töötingimusi. Tööandja peab tagama nõuete täitmise igas tööga seotud olukorras. Kui leiate, et tööülesannete täitmine seab ohtu teie tervise, on teil õigus tööst keelduda või töö peatada. Sellest tuleb viivitamata teavitada tööandjat või tema esindajat. Kui olete tööandja poole korduvalt pöördunud ja rakendatud abinõud ei taga ohutust, on teil õigus pöörduda tööinspektori poole. Meie kontaktid on leitavad koduleheküljelt SIIT.

Selgituse aluseks on töötervishoiu ja tööohutuse seaduse (TTOS) § 6 lg 2 ja 4; § 12 lg 1; § 14 lg 5 p 1, 4 ja 7.

Allikas:  Tööelu

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll