Õppepuhkuse andmisest keeldumine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: kas tööandjal on õigus keelduda õppepuhkuse andmisest, kui samal ajal soovib üks töötaja ka õppepuhkust ning teine töötaja tavalist põhipuhkust? Kui on õigus keelduda, siis mille alusel peab tööandja valima kummale õppurile ta õppepuhkuse annab? Kas selle järgi, kes teavitas enne? Nii mina kui teine õppur on õppepuhkuse soovist teavitanud ette kaks kuud. Töötajaid on kollektiivis kokku 14.

Vastab tööinspektsiooni  nõustamisjurist Kaire Saarep

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 67 lg 1 järgi on töötajal õigus saada õppepuhkust täiskasvanute koolituse seaduses (edaspidi TäKS) ettenähtud tingimustel ja korras.

Tööandjal on õigus keelduda õppepuhkuse andmisest järgmisel juhtudel.

  • Töötaja ei ole õppepuhkusele jäämisest teavitanud 14 kalendripäeva ette. Töötaja peab õppepuhkusele jäämisest teatama 14 kalendripäeva ette kirjalikus vormis kui õppepuhkus ei ole märgitud puhkuste ajakavasse (TLS § 69 lg 3, TäKS § 13 lg 6).
  • Töötaja soovib õppepuhkuse päeva või järjestikuseid õppepuhkuse päevi kasutada üksnes töötaja puhkepäevadel (TäKS § 14 lg 1). Näiteks kui töötaja tööpäevad on E-R, kuid ta soovib õppepuhkust kasutada üksnes L ja P, siis on tööandjal õigus keelduda. Samas kui töötaja kasutab õppepuhkust E-P (selle aja sisse jäävad nii tööpäevad kui vabad päevad), siis õppepuhkuse andmisest keelduda ei saa.
  • Töötaja õpingud on peatunud akadeemilise puhkuse tõttu. Tööandjal on õigus nõuda õppeasutuse teatist tasemeõppes osalemise kohta. Õppeasutuse teatises tehakse märge akadeemilisel puhkusel viibimise kohta. Erandiks on siis olukorrad, kus õpilane saab akadeemilisel puhkusel viibides läbida osasid aineid. Sellisel juhul õppepuhkuse andmisest ja tasu maksmisest keelduda ei saa (TäKS § 13 lg 2).
  • Tööandja võib õppepuhkuse katkestada või edasi lükata ettenägematu olulise töökorralduse hädavajaduse tõttu, eelkõige kahju tekkimise ärahoidmiseks. Hädavajaduse all peetakse silmas nt veeõnnetust, kus on tööandja varale kahju tekkimise oht. Hädavajadus ei ole teise töötaja asendamine, sest kahju tekkimise ohtu tööandja varale ei ole. Lisaks ei ole tegemist ettenägematu olukorraga (TäKS § 14 lg 2, TLS § 69 lg 5).

Seega asjaolu, et mitu töötajat soovib samal ajal kasutada (õppe-, põhi-, lapse-, isa- vm) puhkust, ei saa olla aluseks puhkuse andmisest keeldumiseks. Kui õppepuhkus ei ole märgitud puhkuste ajakavasse, teatab töötaja kirjalikult puhkusele jäämisest 14 kalendripäeva ette. Kui tööandjal puudub seadusest tulenev alus puhkuse andmisest keelduda, siis jääb töötaja vastavalt avaldusel märgitule puhkusele.

Allikas:  vastused.ee

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll