Pikad tööpäevad ja töölähetus

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: töötan seadmeid ja tehnikat müüvas ettevõttes, müüdud seadmed tuleb kliendile kohapeal paigaldada. Vastavalt töölepingus kokkulepitule on tööaeg 8.30 kuni 17.00 ja ettevõtte kontor asub Tallinnas. Seadmete paigaldused toimuvad erinevates Eesti linnades ja asulates. Tööandja nõuab töö alustamist paigalduskohas kell 8.30 ja ei loe tööajaks paigalduskohta jõudmise aega ja samuti paigalduskohast Tallinna jõudmise aega tuues põhjuseks töö iseloomu. Viimase kahe kuu näitel on tekkinud 16 kuni 17 tunniseid tööpäevi, paigalduskohtadega näiteks Kärdla, Põlva, Kuressaare, Narva. Kas sellised seadmete paigaldused võib lugeda töölähetusteks? Kas need peab vormistama kirjalikult ja kas on ette nähtud lähetustasu? Kuidas mõista töölepingu punkti – Töötasu arvestatakse ajatöö alusel summeeritult kolme kuu kaupa? Mida tähendab kaudse konkureerimise mõiste? Lepingus mainitud kehtestatud reegleid töökorraldusele ja töökorralduse reegleid ilmselt kirjalikult ei ole olemas.

Vastab tööinspektsiooni spetsialist

Üldjuhul ei loeta tööle mineku ja töölt tuleku aega tööajaks nendel töötajatel, kellel on olemas töölepinguga määratud ja tööandja poolt võimaldatud töö tegemise koht kontoris või mõnes muus tööruumist, kuid kes vahel suunduvad otse kliendi juurest koju või kodust kliendi juurde. Sel juhul algab tööaja arvestus töökohale jõudmise või tööülesannete täitmise hetkest ning lõppeb tööülesannete täitmise lõpetamise hetkega.

Siiski on teatud erandid, kus tööajana saab vaadelda ka tööülesannete täitmisega seotud tööle minekut ja töölt tulekut. Alati ei ole asi aga selles, kas konkreetset aega saab käsitleda tööajana või mitte, vaid hinnang tuleb anda lähtudes sellest, kas konkreetsel ajal tegutses töötaja tööandja huvides või mitte ning kas ja kuidas see on seotud pooltevaheliste kokkulepetega.

Seega antud juhul tuleb eelkõige lepingusse vaadata – sh seda, mis on määratletud töökohana.

Juhul, kui objekt asub väljaspool töölepingus märgitud töö tegemise asukohta, siis on tegemist töölähetusega ja tööandjal tekib kohustus tasuda lähetusega seotud kulud, eelkõige sõidukulud. Päevaraha riigisisese lähetuse korral ei maksta.

Kui sõitmist on palju ning päevad venivad pikaks, tuleks sellest tööandjale teada anda. Ka liikuva töö puhul peab tööandja silmas pidama, et töötaja saaks puhata.

Töötasu on töölepingu seaduse kohaselt töö eest makstav tasu, milles on kokku lepitud ja mis peab sisalduma töölepingu kirjalikus dokumendis. Töölepingu pooled võivad kokku leppida töö tasustamises ajaühiku (nt tunnitasu, kuutasu) või töösoorituse alusel.

Summeeritud tööaega rakendatakse juhul, kui töötaja tööaeg jaguneb töösuhte iseloomust või töökorralduse eripärast tulenevalt arvestusperioodi jooksul ebavõrdselt. Kolme kuu tingimus tähendab seda, et töötaja tööaega arvestatakse kolme kuu lõikes – nii võib mõni kuu olla rohkem töötunde, kui teisel – oluline on see, et kolmanda kuu lõpuks oleks tagatud kokkulepitud tööaeg.

Ka summeerimise puhul kehtib reegel, et tööandja ei või maksta vähem, kui töötasu alammäär. Seega olenemata sellest, kui palju töötunde kuulõikes tuleb, peab alammäär olema tagatud.

Konkurentsipiirangu kokkuleppe alusel ei tohi töötaja töötada tööandja konkurentide juures ega tegutseda tööandjaga samal majandus- või kutsetegevuse alal. Konkurentsipiirangu kokkuleppega võib seega piirata töötaja töötamist konkurendi juures töölepingu või muu võlaõigusliku lepingu (näiteks käsundus-, töövõtuleping) alusel või tegutsemist samal majandus- ja kutsetegevuse alal, näiteks tegutsemine ettevõtjana. Kui konkurentsipiirangu kokkulepe ei ole kooskõlas töölepingu seaduses sätestatud tingimustega (näiteks ei ole ajaliselt ja ruumiliselt piiritletud), ei saa tööandja kokkuleppele tugineda ehk tegemist on sellisel juhul tühise kokkuleppega. Tühisel kokkuleppel ei ole algusest peale õiguslikke tagajärgi ja seda ei pea täitma.

Mis puudutab töökorralduse reegleid, siis juhul, kui need on olemas, on tööandjal kohustus need töötajale esitada. Seega küsige tööandjalt töökorralduse reegleid näha – on võimalik, et seal on kirjas olulisi töösuhte tingimusi.

Allikas:  Tööinspektsioon

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll