Tähtajalise töölepingu erakorraline ülesütlemine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: kas tööandja võib tähtajalise lepingu lõpetada (töötaja vallandada päeva pealt)? Eelnevalt ei ole ühtegi hoiatust töötaja saanud. Töötaja läks tööle ning tööandja ütles, et enam ei ole vaja tööle tulla ning et ta on vallandatud. Mis õigused on seejuures töötajal ja kuhu peaks pöörduma? Tööandja kandis isegi lõpparve ära ilma, et töötaja oleks allkirjastanud töölepingu lõpetamise.

Vastab tööinspektsiooni spetsialist

Tööandja saab tähtajatu või tähtajalise töösuhte üles öelda üksnes erakorraliselt ehk ülesütlemine peab olema alati põhjendatud ja ülesütlemisavaldus peab olema kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (e-kiri, kiri, faks, sms). Suuliselt ei saa tööandja töösuhet üles öelda! Seega tööandja saab töösuhte üles öelda üksnes seaduses loetletud alustel ehk töölepingu seaduse § 86, 88 ja 89 alusel. Selgitan lühidalt ülesütlemise aluseid:

Töölepingu seaduse alusel saab töösuhte üles öelda katseajal töötajaga, kui töötaja ei täida katseaja eesmärke (töölepingu seaduse § 86). Katseaja eesmärgiks on hinnata töötaja oskusi, teadmisi, iseloomuomadusi jne. Kui töötaja oskused või omadused ei vasta tehtavale tööle, on tööandjal õigus töösuhe üles öelda 15 kalendripäevase etteteatamisega, sh mingit hüvitist töötajale maksma ei pea. Maksma peab üksnes siis, kui tööandja teatab ette vähem kui 15 kalendripäeva.

Tööandjal on võimalik töösuhe üles öelda ka töölepingu seaduse § 88 alusel ehk töötaja isikust tulenevatel põhjustel. Töösuhte saab üles öelda töötaja töövõime (sh tervise) vähenemise tõttu (töölepingu seaduse § 88 lg 1 p 1-2) kui ka töötaja rikkumiste tõttu (töölepingu seaduse § 88 lg 1 p 3-8 – töökohustuste rikkumine, usalduse kaotus, alkoholijoobes tööl viibimine jne). Sellisel juhul võib tööandja põhjendatud juhtudel jätta etteteatamistähtajad järgimata ning töösuhte võib üles öelda ka etteteatamistähtaegu järgimata. Siinkohal tuleb aga rõhutada, et etteteatamistähtaegade järgimata jätmine peab olema põhjendatud.

Tööandja saab töösuhte üles öelda ka töölepingu seaduse § 89 alusel ehk koondamise tõttu. Koondamine on töösuhte erakorraline ülesütlemine tööandja poolt majanduslikel põhjustel. See tähendab, et töösuhte jätkamine kokkulepitud tingimustel muutub võimatuks töömahu vähenemise või tööümberkorraldamise või muul töö lõppemise juhul. Koondamise põhjuseks võib olla ka likvideerimine või pankrot. Koondamisel peab tööandja järgima töötaja töösuhte kestuse pikkusest olenevat etteteatamistähtaega 15, 30, 60 või 90 päeva või hüvitama vähem ette teatatud aja rahas töölepingu seaduse § 100 lg 5 alusel.

Kui ülesütlemisavalduse saite, aga Te ei nõustu selle sisuga, on Teil võimalus töösuhte ülesütlemine 30 kalendripäeva jooksul töövaidlusorganis vaidlustada.

Kui aga tööandja ütles suuliselt, et ärge enam tööle tulge, siis teadke, et töösuhe pole lõppenud. Sellisel juhul on Teil õigus nõuda tööandjalt tööd ja töötasu (soovitatavalt kirjalikult) ning kui tööandja keeldub aga ka vormikohast ülesütlemisavaldust ei esita, saate töösuhte ise üles öelda.

Allikas:  vastused.ee

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll