Töölepingu erakorraline lõpetamine terviseseisundist tulenevalt

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Küsimus: esitasin tööandjale avalduse töölepingu erakorraliseks lõpetamiseks terviseseisundist tulenevalt. Tööandja soovib tõendit selle kohta, et pole võimalik samal ametil jätkata. Arst väitis, et sellist tõendit ei väljastata, sest soovitakse lahkuda töökohalt, mitte asuda kergemale tööle. Töölepingu lõpetamisest taganeda ei saa. Kas seda on võimalik muuta korraliseks töölepingu lõpetamiseks? Hetkel viibin haiguslehel.

Vastab tööinspektsioon nõustamisjurist Kaire Saarep

Töölepingu seaduse (edaspidi TLS) § 95 lõike 1 järgi tuleb tööleping üles öelda kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis (nt e-kiri, SMS, kiri vms) tehtud ülesütlemisavaldusega. Tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 69 lõike 1 järgi on ülesütlemisavaldus ühepoolne tahteavaldus, mis muutub kehtivaks selle kätte saamisega. Ülesütlemisavaldus ei nõua teise poole nõusolekut ega allkirja. See tähendab seda, et kui üks pool, nt töötaja, on teinud kirjalikus vormis, nt e-kirja teel, ülesütlemisavalduse ja teine pool on selle kätte saanud, siis on tegemist kehtiva ülesütlemisavaldusega.

Seega, kui töötaja kirjutab ülesütlemisavalduse, millel on märgitud, et töösuhe öeldakse üles töötaja tervislikel põhjustel töölepingu seaduse § 91 lõike 3 alusel 21. mail ja tööandja on avalduse kätte saanud, siis töösuhe lõpebki 21. mail TLS § 91 lõike 3 alusel. Tööandja ei pea andma ülesütlemisavaldusele nõusolekut ega allkirja. Avaldus muutub kehtivaks täpselt sellisel kujul, nagu töötaja on selle teinud ja hetkel, mil tööandja kirjaliku avalduse kätte saab.

Pöördumisest saab järeldada, et te olete teinud kirjaliku avalduse ja tööandja on selle kätte saanud. Sellisel juhul on tegemist kehtiva avaldusega ja teil ei ole tarvis tööandja nõusolekut saada.

Mis puudutab arstitõendit, siis tervislikel põhjustel töötajapoolne töösuhte ülesütlemine eeldab arstitõendit, mis kinnitaks, et tehtav töö ei ole teile sobiv. Tõendi vormi ei ole ette nähtud, kuid perearstil on võimalik vabas vormis esitada tõend, millelt nähtub, milline töö on teile vastunäidustatud. Näiteks võib tõendil olla kirjas, et teile on vastunäidustatud raskuste käsitsi tõstmine. Töötaja diagnoos ei pea tõendil olema nähtav, sest see kuulub töötaja delikaatsete isikuandmete hulka. Tööandjale on oluline eelkõige see, milline töö teile ei sobi (nt raskuste käsitsi teisaldamine, töö puidutolmuses keskkonnas vms).

Allikas:  vastused.ee

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll