Millal ja kuidas saab III sambasse kogutud raha välja võtta?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kui II sambasse kogutud pensioniraha võib kasutama hakata vanaduspensioniealiseks saades, siis III samba ehk vabatahtliku kogumispensioni väljamakseid on õigus hakata saama juba  enne pensioniikka jõudmist või püsiva töövõimekaotuse korral vanusest olenemata.

III sambasse kogutud raha on võimalik kasutama asuda juba enne 55 aasta sünnipäeva, kuid sellisel juhul tuleb väljavõetava summa pealt tasuda tulumaks täies ulatuses. Kui III samba summat hakata kasutama pärast 55. eluaasta täitumist või täieliku ja püsiva töövõimekaotuse korral, rakenduvad väljamaksetele tulumaksusoodustused.

Peale 55-aastaseks saamist ja vähemalt viieaastase kogumise järel on III samba lepingutest võimalik väljamakseid saada:

  • ühekordse maksena, mille puhul võib säästetud raha välja võtta korraga. Sellisel juhul tuleb kogutud summalt tasuda tulumaksu 10%;
  • eluaegse pensionina, milleks tuleb sõlmida leping kindlustusseltsiga. Lepingu alusel makstakse pensioni perioodiliste summadena elu lõpuni ja väljamakstavad summad on tulumaksuvabad;
  • tähtajalise pensionina, milleks tuleb samuti sõlmida leping kindlustusseltsiga. Lepingu alusel laekuvad pensionimaksed kokkulepitud tähtaja jooksul ja väljamaksed maksustatakse 10% tulumaksuga.

III samba pensionifondides raha kogunul on võimalik osakuid müüa ka osaliselt, sellisel juhul peetakse kinni tulumaks.

Kindlustuslepingu alusel tehtavate eluaegse pensioni väljamaksete puhul saab valida juurde garantiiperioodi. Kui pensionimaksete saaja sureb garantiiperioodi ajal, maksab kindlustusselts sel ajavahemikul veel välja maksmata summa lepingus määratud isikutele või pärijatele.

III samba väljamaksete maksustamise kohta saate lisainfot SIIT.

Allikas:  SEB Pank

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll