Merit Tarkvara
Esmaspäev, 16. Juuli
 

Muudatused täiendava kogumispensioni kogumisel 2018. a

Kolmanda samba pensionifondide osakute arvestus hakkab alates 6. augustist 2018. a toimuma pensionikontol.

Samas kohas, kus seni toimus ainult pensioni II samba fondiosakute arvestus, registreeritakse edaspidi II ja III samba fondiosakud koos.

Pensionikogujatel tekib tervikvaade oma pensionifondide varadest.

Ülevaade, kuidas muudatused pensionikogujaid mõjutavad

Ülemineku aeg 30.07.2018–06.08.2018

Kuidas toimub osakute ostmine ülemineku ajal?

Osakute ostmine on ülemineku ajal peatatud 1. augusti õhtust – 6. augustini. Kui osakute ostmisel teha sissemakseid alates 2. augustist juba uute reeglite järgi (uute rekvisiitidega), toimuvad tehingud 6. augustil automaatselt vastava sissemakse päeva osakute hindadega.

Kuidas toimub osakute müümine ülemineku ajal?

Ülemineku ajal on tehingute tegemine mõneks ajaks peatatud. Osakute tagasivõtt ehk müügikorralduste vastuvõtt on peatatud alates 30. juuli õhtust – 6. augustini. Sel ajavahemikul pangale esitatud avaldused saab realiseerida alates 6. augustist nii, et avaldused realiseeritakse esitamise kuupäeva hinnaga. Tehingute peatamine on vajalik süsteemi andmete üleviimise riskide maandamiseks.

Kuidas toimub osakute vahetamine ülemineku ajal?

Osakute vahetamine on ülemineku ajal peatatud 1. augusti õhtust–6. augustini. Sel ajavahemikul pangale esitatud avaldused saab saab täita alates 6. augustist. Avaldused saab realiseerida esitamise kuupäeva hinnaga.

Osakud/varade vaade

Kus näen alates 6. augustist 2018. a oma III samba pensionifondi(de) osakuid?

Kolmanda samba pensionifondide osakute arvestus hakkab alates 6. augustist 2018. a toimuma pensionikontol. Samas kohas, kus seni toimus ainult pensioni II samba fondiosakute arvestus, registreeritakse edaspidi II ja III samba fondiosakud koos. Tekib tervikvaade oma pensionifondide varadest. Pensionikonto seisu saab vaadata nii "Minu kontos" kui ka pankade/kontohaldurite vahendusel.

Kui ma pole liitunud II sambaga ja puudub pensionikonto, kuid mul on pensionifondi osakud väärtpaberikontol, kas pean ise endale pensionikonto avama?

Kui III samba osakuomanik ei ole varem II sambaga liitunud, avab talle pensionikonto pensionikeskus. Inimene ise midagi tegema ei pea! Ühel inimesel saab olla vaid üks pensionikonto. Teise sambaga liitunutel on juba pensionikonto olemas ning III samba fondiosakud tõstetakse samale kontole. Enne 6. augustit saavad pensionikonto avada vaid uued II sambaga liitujad. Edaspidi avatakse III samba fondi koguma hakates ka pensionikonto.

Milliseid korraldusi III samba kohta saab anda pensionikeskuse "Minu konto" veebilehel?

Kolmanda samba teenuste kasutamiseks "Minu kontos" peab klient olema pensionikeskuse jaoks vähemalt ühe korra mõne panga/kontohalduri juures ennast tuvastanud,  st vähemalt üks pensioni III samba avaldus peab olema tehtud panga kaudu. Kui isik on ennast kord pangas tuvastanud, saab ta "Minu kontos" esitada III samba valikuavaldusi, lunastusavaldusi ja vahetusavaldusi, vaadata toimunud tehinguid ning kontrollida ka kolmandale sambale seatud areste.

Millised pangad saavad mulle alates 6. augustist III samba teenuseid pakkuda?

Seni olid III samba fondiosakud registreeritud väärtpaberikontodel, mis olid registreeritud kindlate pankade/kontohaldurite juures. Edaspidi on igal isikul üks pensionikonto. Kui varem võisid olla III samba fondiosakud erinevatel väärtpaberikontodel ka mitmes pangas, siis peale seda muudatust näeb oma kõiki III samba fonde ühest kohast – pensionikontolt. Kogumispensioni teenuste kasutamiseks saab nüüd pöörduda endale kõige sobivama panga poole. Avaldusi saab paralleelselt esitada ka erinevate pankade kaudu nagu II samba avalduste puhul. IKolmanda samba pensionifondide teenuste kasutamine ei ole enam piiratud ühe kindla pangaga.

Tehingute tegemine üldiselt

Millised hakkavad olema osakute ostmise ja müümise reeglid, kui II ja III samba pensionifondi osakud hakkavad olema samal kontol?

Teise samba sissemaksed jäävad toimima nagu seni, st sissemakse suurus sõltub palgast. Kogutut on võimalik kasutama hakata alates riikliku vanaduspensioni ea saabumisest. Kolmanda sambasse saab sissemakseid teha regulaarselt panga püsimaksekorraldusega või ühekordsete sissemaksetena. Kogutud raha saab soodsamalt kasutama hakata alates 55-ndast eluaastast.

Mis muutub III samba fondidesse kogumisel?

Fondide valimine ja vahetamine muutub sarnasemaks II sambaga. Näiteks tuleb III samba fondidesse kogumise alustamiseks esitada esmalt valikavaldus. Valikuavaldusel tuleb ära määrata, millistesse III samba fondidesse on soov hakata sissemakseid tegema. Erinevalt II samba valikuavaldusest on võimalik III samba valikuavalduses märkida mitu fondi. Sissemaksete tegemiseks III sambasse tuleb sõlmida (interneti)pangas püsimakse leping või teha ühekordseid sissemakseid.

Pensionikonto avamine III samba jaoks

Kuidas ma saan avada pensionikonto, et hakata III samba fondidesse vara koguma, kui ma seda varem ei ole teinud?

Et alustada pensioni III samba teenuste kasutamist, siis alates 6. augustist,

a) kui olete liitunud juba II sambaga, tuleb mõne pangakontori kaudu esitada III samba valikuavaldus, et aktiveerida oma pensionikontol ka III sammas;
b) kui ei ole varem II sambaga liitunud, tuleb samuti esitada mõne pangakontori kaudu III samba valikuavaldus ning sellega avatakse pensionikonto.

Kui mul saab olema III samba fondide jaoks pensionikonto, kas tekib võimalus liituda ka II sambaga?

Vastus on: "Ei." Teise sambaga saavad liituda siiski vaid alates 1983. aastast sündinud Eesti maksuresidendid. Mitte-residendid ning enne 1983. a sündinud inimesed II sambaga liituda ei saa.

Osakute ostmine

Kuidas saan III samba pensionifondi osakuid juurde osta?

Kolmanda samba osakute ostmiseks tuleb teha pangaülekanne/maksekorraldus. See jääb sarnaseks praeguse ülekandega, alates 6. augustist 2018. a muutuvad ainult ülekande rekvisiidid. Positiivne on see, et enam ei saa segadust tekkida, kui isikul oli näiteks mitu väärtpaberikontot. Kui mõni vp-konto suleti, kuid püsimakse muutmist ei olnud meeles teha, ei jõudnud laekumised III samba fondi kohale. Nüüd jääb kõikidele alles vaid üks pensionikonto.

Osakute müümine

Kellele tuleb esitada osakute müügikorraldus?

Seda saab alates 6. augustist 2018. a teha pangakontoris (kontohalduri vahendusel), internetipangas ja pensionikeskuse "Minu kontos".

Vahetamine

Kuidas saab fondiosakuid vahetada?

Vahetamine vormistatakse avaldusena. Avaldusi saab esitada pangakontoris, internetipangas või "Minu kontos". Uue lahendusena III samba fondide jaoks saab avaldusel olla ühe lähtefondi kohta korraga mitu sihtfondi ehk ühest fondist on võimalik vahetada osakuid mitmesse erinevasse III samba fondi.

Kindlustus

Kus saab vormistada teisi tehinguid ja avaldusi, näiteks kindlustuslepingust ületoomist või kindlustuslepingu sõlmimist?

Varade kindlustusest fondi või fondist kindlustusse viimist tuleb alustada kindlustusseltsi juures nagu praegu.

Mul on kindlustusleping, kas see liigub ka pensionikontole?

Ei liigu. Kui III sambasse kogumine toimub läbi III samba kindlustuslepingu, siis neid lepinguid 6. augusti muudatus ei puuduta.

Teejuht 2019

Veel samal teemal

Viimati lisatud artiklid samas rubriigis

 • Viisteist aastat teist sammast 10.04.2018

  Tänavu (2018) aasta algul täitus 15 aastat, kui II samba pensionifondid hakkasid tootlust koguma. Sellega pandi alus süsteemile, kus pööritatakse miljardeid eurosid.
  Loe edasi..

 • Pensioni teise samba maksete lõpetamine 01.01.2018

  2009. aastast algasid kogumispensioni väljamaksed. Koos sellega algas ka kogumispensioni sissemaksete lõpetamine. NB! Makse kinnipidamise kohustus tööandjal oma töötaja eest lõppeb aasta lõpu seisuga, kui töötaja on esitanud registrile avaldus ...
  Loe edasi..

 • Kuidas kontrollida, kas isik on kogumispensioni süsteemiga liitunud 01.01.2018

  Tööandjal on võimalus esitada liitumispäring oma ettevõtte töötaja liitumise kohta kogumispensioni süsteemiga, päringu aluseks on töötaja isikukood.
  Loe edasi..

 • Kogumispensioni pärimine 01.01.2018

  Kohustusliku kogumispensioni osakud on päritavad. Pärimismenetluse läbiviimiseks tuleb pärijatel pöörduda notari poole. Kui on välja antud pärimistunnistus, saab esitada avalduse osakute pärimiseks sobivasse pangakontorisse. Kui pärijateks on nii f& ...
  Loe edasi..

 • Tuleva sai finantsinspektsioonilt tegevusloa 28.03.2017

  Finantsinspektsioon andis esmaspäeval Tuleva Fondid AS-ile kohustusliku pensionifondi fondivalitseja tegevusloa. Lisaks kooskõlastas finantsinspektsioon kahe Tuleva Fondide valitsetava pensionifondi tingimused, teatas finantsinspektsioon. Tuleva Fondid AS-i juhatuse liikmed on Tõ ...
  Loe edasi..

Vaata kõiki artikleid
 
toopakkumised
Töövahendid
Naljanurk

Andke endast tööl alati 100%!
12% esmaspäeval
28% teisipäeval
35% kolmapäeval
20% neljapäeval
5% reedel

Uudised > Eelnõud
Kalender & arhiiv
E T K N R L P
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
« Juuli 2018 »
Tööpäevade arv kuus 22
Töötunde kuus 176
Riigipühad: -

Vaata tööajafondi..
E-POOD
Gallup
Äriregister
Kreedix
Maksu- ja tolliamet
Eesti KMKR otsing
 • Finesta
 • saku metall
 • epood
 • Avalik andbemaas
 
Koostööpartnerid
  RMP Eesti RMP Eesti OÜ Registrikood 11027462
KMKR EE100898345

Swedbank: EE582200221024811122
SEB Pank: EE221010220073067015
LHV Pank: EE117700771000732704

Jur. aadress: Rukki 18-8, Tallinn
Kontor: Mustamäe tee 5-607, Tallinn
Tel. 6 848 110
E-post: info@rmp.ee
RMP Eesti tooted Portaal RMP.ee
Uudiskiri Nädalakiri
Ajakiri Spetsialist

Raamatupidaja kalendermärkmik
Juhendraamat KÜ raamatupidamine
Juhendraamat MTÜ raamatupidamine
Dokumendinäidised

KOOLITUSED
Raamatupidamisteenus
Majandusarvestuse põhitõed

RSSFacebookTwitter
RMP.ee Kontakt
Uudised
Kasutajatingimused
Foorumi tingimused
Koostööpartnerid
REKLAAM
Tagasiside

STATISTIKA
256804  Foorumi postitust
353  E-poe toodet
87  Koolitust
22183  Artiklit
52778  Registreerunud kasutajat
36226  Nädalakirja tellijat
33347  Pers. pakkumise tellijat
Lugeja staatus  KÜLALINE
   - ei näe spetsialistide artikleid
   - ei kehti soodustused
   - ei saa populaarset uudiskirja Nädalakiri

REGISTREERU


 REGISTREERUNUD KASUTAJA
   + kõik artiklid sisselogimisel nähtavad
   + PDF ajakiri Spetsialist tasuta
   + uudiskiri Nädalakiri e-postile
   + soodustused RMP Eesti koolitustele

Logi sisse
 

© RMP Eesti OÜ 2004-2017