Ületunnitöö tegemise kokkulepe

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Ületunnitööd ja selle tasustamist reguleerib TLS § 44.

Ületunnitöö on töötamine üle kokku lepitud aja, milles tööandja ja töötaja on vajaduse tekkimisel igakordselt eraldi kokku leppinud. Ületunnitöö ei saa olla planeeritud. Tegemist on olukorraga, mis on erakorraline ja ajutine.

Erandina võib tööandja nõuda töötajalt ületunnitöö tegemist ilma eelneva kokkuleppeta, kui selle tegemine on vajalik ettevõtte või tegevuse eriliste asjaolude tõttu ning kui selle tegemist võib töötajalt oodata vastavalt hea usu põhimõttele. Erilisteks asjaoludeks võib lugeda:

  1. Neid asjaolusid, mida töösuhetes ei eksisteeri ehk tegemist on eriolukorraga, nt töö tegemata jätmisel on reaalne oht kahju tekkimisele.
  2. Ületunnitöö tegemine on vajalik, seda juhul, kui töö tegemist ei saa edasi lükata ja töö tuleb ära teha viivitamatult.
  3. Ületunnitööd saab nõuda juhul, kui tööandja huvid kaaluvad üles töötaja omad, st töö tegemist saab töötajalt oodata vastavalt hea usu põhimõttele.

Vana tööõiguse kohaselt oli ületunnitöö keelatud (TPS § 8):

  • rasedal;
  • alaealisel;
  • töötajal, kellele see oli keelatud arsti otsusega;
  • isikul, kes kasvatas alla 12 aastast või puudega last või hooldas täielikult töövõimetut isikut (võimalik üksnes isiku nõusolekul).

Kehtiva õiguse (TLS § 44 lg 2) kohaselt on ületunnitöö tegemine keelatud vaid alaealisel.

Ületunnitööd ei saa nõuda alaealiselt, rasedalt ja töötajalt, kellel on õigus rasedus- ja sünnituspuhkusele. Samas kaaludes hea usu põhimõttel (VÕS § 6) tööandja ja töötaja huve (rahaline kahju vs töötaja ja tulevase lapse tervis) ületunnitöö tegemise vajaduse tekkel, siis võib rasedat rakendada ületunnitööle vaid juhul, kui puudub igasugune oht töötaja tervisele ja töötaja on ise ületunnitöö tegemisega nõus.

Ületunnitöö hüvitatakse üldiselt töötajale vaba aja andmisega ületunnitöö ajaga võrdelises ulatuses. Eelkõige kannab antud säte tervisekaitse eesmärki, sest puhkeaeg on vajalik töövõime säilitamiseks ning tööjõu taastamiseks.

Kui tööandja ja töötaja lepivad kokku ületunnitöö hüvitamise rahas, siis maksab tööandja töötajale 1,5-kordset töötasu.

Vaidluste ennetamiseks on mõistlik ületunnitöö tegemine fikseerida kirjalikult, küsides selleks ka töötaja nõusolekut (nt seoses objekti tähtaegse valmimisega).

Ületunnitöö tegemise kokkuleppe näidise saad tellida siit…

Allikas:  Riigi Teataja

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll