Vabatahtliku töö näidisleping

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Käesolev leingunäidis on valminud Siseministeeriumi tellimusel koos vabatahtliku tegevuse õiguskeskkonna analüüsi ning poliitikasoovitustege ning on tasuta kätte saadav.

Lae lepingunäidis alla SIIT..

Taust:
Viimane sarnane analüüs koostati 2005. aastal ning nüüd oli ülesandeks värskema pilguga üle vaadata, milliseid õiguslikke takistusi vabatahtlike kaasamisel esineb, pakkudes neile ka lahendused.

Esmalt käsitleti õigusliku suhte liiki vabatahtlikuga, kuna lihtne on määratleda suuline leping näiteks töölepinguna ja vabatahtlikul pärast raha küsida. Seadus kaitseb sel puhul pigem sullerist vabatahtlikku. Samas saab ka tööandja väita pärast tegelikult tasustatud tööd, et tema eeldas vabatahtlikku tööd ega maksa tasu, kuna kirjalikku lepet pole.

Arvestades, et vabatahtlik töö on võlaõigusseaduse järgi käsundusleping ilma tasu maksmata, on mõistlik mõlema poole huvide kaitsmiseks sõlmida keerulisemates olukordades kirjalik leping, kus on poolte kohustused kenasti märgitud. Selleks on nüüd ka kommenteeritud näidisleping, mis sätestab ka muid kohustusi ja vastutuse. Hulluks ei tasu muidugi kirjalike lepingutega minna, kui tegelikult probleeme ei esine.

Materjal:

Allikas:  EMSL

Pane tähele!

Kord nädalas

Telli RMP Nädalakiri

Kolmapäeviti saadetav Nädalakiri sisaldab raamatupidamise, maksunduse ja tööõiguse valdkonna olulisi uudiseid, spetsialistide artikleid, seadusemuudatusi, nõuandeid ja soovitusi.

Töövahendid

Maksukalender Maksumäärad Numbriline Tööajafond RTJ IFRS Abitabelid Seadused MTA avalikud päringud Nädalakiri

Kalkulaatorid

Palgakalkulaator Maksuvaba tulu kalkulaator Puhkusekalkulaator Auditikalkulaator Kogumispensioni kontroll